Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 15, 2014

VIDEO: Slovenská stopa v legendárnej Dukle Praha má svojich nasledovníkov

PRAHA (SFZ) - Na návšteve na Juliske sme oslovili trojicu Slovákov aktuálne pôsobiacich v slávnej Dukle Praha

 
 
 
 
Socha legendárneho Josefa Masopusta pred štadiónom Dukly Praha na Juliske. Praha, 13. september 2014.

Dukla Praha sa stala na konci päťdesatich rokov európskym a svetovým pojmom. Keď v roku 1961 klub senzačne triumfoval v Americkom pohári, zanechal v New Yorku tak silný dojem, že v nasledujúcom roku nemuseli hrať vojaci zápasy v zákadnej skupine a postúpili priamo do finálovej skupiny. Celkovo vyhrala Dukla túto trofej štyrikrát, v roku 1968 aj s Jozefom Adamcom, slúžiacim vojenskú základnú službu medzi velikánmi futbalu akými boli Josef Masopust, Josef Jelínek, Rudolf Kučera, Svatopluk Pluskal či Ladislav Novák.

Výpočet legiend, ktoré v tomto klube pôsobili je témou azda na kroniku a v každom období boli súčasťou úspechov aj Slováci. Spomeňme aktuálneho trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Jána Kozáka, ktorý počas pôsobenia v Dukle Praha získal titul Futbalistu roka (1981), či neskôr Milana Luhového, Stanislava Grigu, Jána Kapka a ďalších. Po ťažkých časoch po rozdelení bývalého Československa, kedy klubu hrozil takmer zánik, sa Dukla vrátila na českú prvoligovú scénu a v aktuálnej sezóne v kádri klubu z Dejvíc nájdeme štyroch Slovákov. Brankára Martina Chudého, obrancu Lukáša Štetinu a stredopoliarov Jakuba Považanca a Mareka Hlinku. Traja z nich nastúpili aj v sobotňajšom zápase 7. kola českej najvyššej súťaže v derby proti Bohemians. Po výsledku 0:1 prevládal po zápase smútok z výsledku. 

Defenzívnu líniu vystužil Lukáš Štetina. Bývalý mládežnícky reprezentant Slovenska bol na začiatku druhého polčasu blízko gólu, keď jeho delovka z priameho kopu tesne presvišťala okolo ľavej žrde bránky súpera. "Bola to vydarená strela, ale brankár ju jemne tečoval a vytlačil. Strela dobrá, ale nepadlo to tam," okomentoval dôležitý moment zápasu Lukáš Štetina, ktorý v jednom stretnutí obliekol aj slovenský reprezentačný dres seniorského Á-čka. "Zápasu by asi viac svedčala remíza, ale je pravda, že musíme dať teraz hlavy hore a v ďalších zápasoch toho nechať na ihrisku viac. V Dukle sa cítim dobre, chvalabohu pravidelne hrávam, takže spokojnosť."

 

Prehrať video

 

Po zápase krivkal s poranenou achilovkou bývalý stredopoliar FK Dukla Banská Bystrica Jakub Považanec. Zákrok v pokutovom území, pri ktorom si poranil nohu, rozhodca neodpískal a možno aj preto "vojaci"  napokon podľahli súperovi z neďalekých Vršovíc. "Dnes sa dalo vyťažiť z tohto zápasu rozhodne viac, škoda nepremenených šancí. Z ihriska sme odchádzali s hlavami dolu, smutní," povedal po zápase technický stredopoliar, od augusta nováčik českej Synot ligy. "V Prahe som asi tri mesiace, dá sa povedať, že som sa tu už udomácnil. V začiatkoch azda najviac pomohol Marek Hlinka, s ktorým som vyrastal v banskobystrickej Dukle. Rozdiel medzi dvomi Duklami nie je veľký, ale predsalen, česká liga je o niečo kvalitnejšia."

 

Prehrať video

 

Od novej sezóny pôsobí v Dukle aj dvadsaťpätročný rodák z Považskej Bystrice Martin Chudý. Bývalý gólman FC Nitra dokonca pred zápasom 7. kola figuroval na prvom mieste v počte vychytaných núl. V prvých piatich kolách inkasoval jediný gól v dueli s Brnom a čisté konto udržal aj v zápase proti majstrovskej Sparte Praha. "V Dukle som spokojný, pre mňa je dôležité, že chytám. Prichádzal som v pozícii brankára číslo dva kryť chrbát Filipovi Radovi, veci sa však vyvynuli tak, že som dostal šancu," pochvaľoval si po zápase Martin Chudý. Napriek niekoľkým výborným zákrokom, na rozhodujúcu utešenú strelu spoza šestnástky v poslednej štvrťhodinke bol prikrátky. "Vyzeralo to na remízu, škoda. Ja som zle rozohral, súper sa dostal k strele, dobre to trafil," okomentoval gólový moment gólman Dukly.

 

Prehrať video

 

Na Julisku zavítala v sobotu takmer päťtisícová návšteva, čo nebolo za federálnych čias zvykom. Pravda, s veľkým prispením zeleno-bielych susedov z Vršovíc, ale ani domáci sa nenechali zahanbiť a každú dobrú akciu alebo úspešný zákrok odmenili skandovaným potleskom. Neraz znelo štadiónom aj meno slovenského gólmana. "Máte pravdu, nikdy sem nechodilo toľko divákov ako na Spartu alebo Bohemku, ale aj Dukla má svojich priaznivcov. Dnes prišlo päťtisíc, so Spartou okolo sedemtisíc, zvyčajne príde trojtisícová návšteva. Nie je to na české pomery veľa, ale vážime si svojich skalných. V Prahe som býval už počas pôsobenia vo Vlašimi, je to úžasné mesto, veľmi sa mi tu páči," dodal na záver Martin Chudý.

V najbližšom stretnutí sa predstaví pražská Dukla na pôde 1. FC Slovácko. Verme, že po stretnutí bude môcť slovenský trojlístok v drese Dukly Praha odchádzať domov spokojnejší.