Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 9, 2015

Český futbal sa rozlúčil s legendou Josefom Masopustom

PRAHA (SFZ/PETER ŠURIN) - Čestná salva, desať výstrelov v troch sériách. Potom čestná stráž naložila rakvu s pozostatkami Josefa Masopusta, najlepšieho českého futbalistu 20. storočia, a auto ju vyviezlo z Julisky

 
 
 
 
Zľava Jiři Hora, Karel Jarůšek, Jozef Štibrányi, Vladimír Šmicer, Josef Jelínek, Václav Mašek, generálny seretár FAČR Rudolf Řepka, počas rozlúčky s Josefom Masopustom na Juliske. Praha, 8. júla 2015.

Prítomných vyše tisíc ľudí sa potleskom v stoji rozlúčilo s držiteľom Zlatej lopty z roku 1962. Už predtým mu v pietnom akte zložili poklonu a poďakovanie zátupcovia organizátora poslednej rozlúčky, armády i futbalového národa. Čestnú stráž pri rakve držal v spoločnosti najbližších, spoluhráčov a priateľov aj Jozef Štibrányi, rovnako strieborný čílsky medailsta z MS 1962.

V spomienke na futbalovú legendu sa vyznala z úcty k Masopustovi aj Věra Čáslavská, mexická olmypijská medailistka, symbol českého športu, humanizmu a statočnosti: "Dovoľ mi, Pepíku, aby som sa s tebou rozlúčila, za všetkých športovcov na svete. Bol si nádherný človek." A Adolf Scherer, ktorý na pohreb priletel z Francúzska, pridal osobné vyznanie: "Mám 77 rokov, ale niečo takéto som ešte nevidel, nezažil a nepočul, bola to nádherná, dôstojná a rešpektujúca rozlúčka s výnimočným človekom a futbalistom. Iste, bol to futbalista, aký sa len tak nenarodí. Bol to futbalový profesor, ktorý nám mladším dával rady preto, aby sme sa naozaj zlepšovali. Na to nikdy nezabudnem."

Bola to dôstojná rozlúčka, plná citu a ľudskosti. Taká, aký bol Josef Masopust.