Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 26, 2015

Medaila pre Erika Weissa

BRATISLAVA (SFZ) - Francúzi sa tešia, ich sedemnástka vyhrala európsky šampionát tejto vekovej kategórie, ktorý sa konal v Bulharsku a premiérovo sa na ňom zúčastnilo 16 tímov. A hoci slovenská reprezentácia finálový turnaj nehrala, náš futbal svoje zatúpenie mal: asistent rozhodcu Erik Weiss bol pri tom od začiatku do úplného konca

 
 
 
 
Erik Weiss sa hotuje na finálový zápas. Burgas, 22. mája 2015.

V skupinovej fáze asistoval hlavnému arbitrovi v štyroch stretnutiach (Francúzsko – Škótsko, Bulharsko – Španielsko, Holandsko – Taliansko, Chorvátsko – Španielsko).

"Na  dueli Bulharsko – Španielsko v Burgase bolo na tribúnach takmer 10 000 divákov, atmosféra počs zápasu bola skvelá, s trochou nadsázky by som povedal, že som sa cítil ako v Lige majstrov," vytiahol príjemnú spomienku po návrate domov slovenský rozhodca.   Napätie cítil aj v súboji Holandsko – Taliansko, lebo obidva tímy museli čakať na výsledok stretnutia Anglicko – Írsko. "Do štvrťfinále šli napokon Anglicko a Taliansko, ja ako aktér duelu zainteresovaných som vnímal všetku tú atmsoféru, radosť aj žiaľ chlapcov," vyjadril sa Weiss.

 

Veľa sĺz videl aj v napínavom štvrťfinálovom stretnutí Španielsko – Nemecko, ktoré rozhodli Nemci až v jedenástkovom rozstrele. "Takmer všetci španielski hráči plakali, dobré dve hodiny po konečnom hvizde bolo na nich vidieť obrovský smútok. Médiá označili zápas za infarktový, bolo v ňom veľa emócií. Mladí ľudia sa za ne nehanbili, všetky prejavy boli skutočné."

Weissove výkony so zástavkou v ruke v piatich stretnutiach turnaja ho posunuli až do finále! Člen komisie rozhodcov UEFA, známy Francúz Marc Batta slávnostne vyhlásil nomináciu na rozhodujúci stretnutie Francúzsko – Nemecko. Spolu s hlavným Poliakom Raczkowským oznámil aj mená asistentov: Švéda Columa a Slováka Erika Weissa.

 

"Bol to pre nás naozaj silný zážitok, všetci zúčastnení kolegovia nám tlieskali a gratulovali k nominácii. Finále je pocta, zoberte si, že spomedzi dvanástich asistentov vybrali ako jedného z dvoch asistentov aj mňa. Táto nominácia najväčším úspechom v mojej doterajšej rozhodcovskej kariére. Finálový zápas, sa hral pred 14 000 divákmi, bolo to vynikajúce futbalové divadlo v neuveriteľnom tempe, aj hlavný rozhodca Raczkovski nabehal úctyhodných 16 kilometrov za 80 minút," okomentoval Weiss finále, v ktorom vyhralo Francúzsko 4:1.

 

A zlatá medaila bola po zápase aj pre rozhodcov. Prezident UEFA Michel Platini ju odovzdal aj slovenskému asistentovi.