Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 18, 2016

Roman Slyško už zajtra v ďalšom zápase

VICHY/ENGHIEU LES BAINS (SFZ/PETER ŠURIN) – Premiéru na európskom šampionáte má za sebou už aj jediný zástupca Slovenska v rozhodcovskej zostave, asistent Roman Slyško.

 
 
 
 
Rozhodcovská partia Pavla Královca pred zápasom Ukrajina – Severné Írsko v Lyone, náš Roman Slyško je tretí zľava. Lyon, 16. júna 2016.

V Lyone mal spolu s českými kolegami – hlavným Pavlom Královcom, asistentom Tomášom Mokrušom a dvojicou náhradných Petrom Ardeleanom a Michalom Patákom – pod dohľadom duel Ukrajina – Severné Írsko. V 58. min prerušenom, pretože dážď sa zmenil na krupobitie... ”Prvýkrát sa mi v rozhodcovskom drese stalo, že sme sa museli chrániť nie pred dažďom, ale krupami, Neboli len malé, ale niektoré mali aj centimeter či dva, zásah do hlavy zabolel. Preto ma celkom pobavilo, keď nás v tuneli, kam sme sa ukryli pred sypaním z neba, hráči nabádali, aby sme šli hrať. Argumentovali, že veď to je len voda... Hovorím im, chlapci, ale poriadne tvrdá voda, ešte s odstupom času krútil Slyško hlavou nad odhodlaním priamych aktérov pokračovať v zápase.

Šichta,“ odsúhlasil Slyško, ale neskrýval, že ho ďalšia nominácia, čo aj taká rýchla, teší. ”Normálne sú po zápase dva dni oddychu, kým nasadia rozhodcov na nový duel. Počítame to takto: deň 2 pred zápasom, deň 1 pred zápasom, deň zápasu, deň po zápase, dva dni po zápase, na každý z nich je program nastavený tak, aby sa arbitri plne sústredili, pripravili fyzicky, nachystali psychicky. Nám sa ale teraz deň 2 po zápase zmenil na 1 pred ďalším,“ nazančil slovenský rozhodca novú nomináciu.

Má za sebou už účinkovanie na ME 2008, vtedy v spoločnosti Ľuboša Micheľa a Martina Balka, aj na Eure 2012, kde bol v pozícii náhradného rozhdocu, vo štvrtok bol súčasťou niekoľkých premiér: kolegov Královca (prvý zápas na ME) i Mokruša (prvýkrát na medzinárodnej scéne), aj spomínaných krúp z nebies. ”Bál som sa trochu aj za Tomáša, samozrejme, že som mu to pred výkopom nepovedal, povzbudzovali sme ho a myslím si, že úlohu zvládol.”

Rozhodcovia podali solídny výkon, pochválil ich aj delegát, čo vyčítal, ostalo za dverami kabíny, hodnotenie bolo také, že už v nedeľu 19. júna bude táto ekipa dohliadať na balkánske derby Rumunsko – Albánsko. Súčasťou našej družiny je špičkový analytik Christiano Ciardelli, ten nachystá rozbor každého mužstva, pripraví nás na jednotlivých hráčov, herný štýl tímov, je to prospešné v príprave,“ kvitoval Slyšlo aktivitu zo strany UEFA. Súhlasil s názorom, že príchodom Taliana Collinu do vedenia komisie rozhodcov sa zmenila klíma, mnohé veci sú nastavené oveľa stritknejšie, prísnejšie. ”Napríklad predtým sme mali v chladničkách aj pivko, teraz nič také,” s úsmevom priznal jeden z rozdielov.

Má 43 rokov, za sebou účasť na ME i MS, skupinovú fázu Ligy majstrov, uvažuje nad koncom medzinárodnej kariéry, môže byť Francúzsko jeho labuťou piesňou? ”Ešte nie, ale práve pre svoj vek si kariéru vždy posuniem hranicu len o rok.” A svetový šampionát 2018? ”Ak by som mal tridsať, odpoviem, že samozrejme. Ale telo sa oklamať nedá. Preto nechcem nič veľkohubo vyhlasovať. Na svet do Ruska pocestuje len deväť rozhodcovských trojíc z Európy, bude veľký tlak na všetkých,” odpovedal po chvíľke rozmýšľania. ”Ak by som odovzdal zástavku hneď zajtra, povedal by som nahlas, že som vďačný futbalu za všetko, čo mi dal. Preto hovorím, ešte nekončím, ale za hranicu 45 rokov nepôjdem.”

Má čas sledovať aj výkony Kozákových sokolov? ”Áno a som na nich hrdý. Dlho sme nemali taký vyzretý tím. Spolu s kolegami si fandíme navzájom, Královec a spol. nám, ja Čechom. Ťahajme to spolu čo najďalej,” zaželal si ešte Roman Slyško.