Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 29, 2015

Zomrel legendárny Josef Masopust

BRATISLAVA (SFZ) - Prvý český držiteľ Zlatej lopty, vicemajster sveta z roku 1962 Josef Masopust zomrel v pondelok 29. júna vo veku 84 rokov po vážnej chorobe

 
 
 
 
Josef Masopust

Rodák z obce Střimice neďaleko Mosta bol od sedemnástich rokov členom A-mužstva v Moste, do prvoligového futbalu naskočil v Tepliciach.

V roku 1952 narukoval do Dukly Praha, kde strávil prakticky celú hráčsku kariéru a vo farbách ktorej dosiahol najväčšie úspechy. Vybojoval sedem majstrovských titulov, pred štadiónom, kde obnovený a revitaoizovaný pražský klub sídli, má bronzovú sochu v nadživotnej veľkosti. V Moste po ňom pomenovali domovský štadión.

"Kým som neprišiel do Dukly, bol som slavista. Osud mi však napokon všetku futbalovú slávu doprial v Dukle," spomínal na jeden zo životných paradoxov, ktoré ho postretli, Masopust. Záver kariéry strávil v Belgicku, v klube Crossing Club Schaerbeek.

V národnom tíme nastúpil na 63 zápasov, v nich strelil desať gólov. Má bronz z prvých ME 1960 a striebro z MS 1962, vo finále svetového šampionátu strelil gól Brazílii, po ktorom bolo Československo pár minút šampiónom planéty. Indidvidálnou odmenou za výkony na turnaji mu bola Zlatá lopta France Footballu pre najlepšieho hráča Európy za rok 1962.

Úspešný bol aj ako tréner, so Zbrojovkou Brno dosiahol na historický titul, v rokoch 1984 až 1988 viedol reprezentáciu Československa.

"Nepochybne patril k najlepším hráčom Európy. Je to jeden z najväčších idolov, aké som poznal," poklonil sa mu pred rokmi Pelé, ktorý ho zaradil do svojho zoznamu 125 najlepších žijúcich futbalistov. Všeobecne a svetovo známa je situácia z MS 1962 , keď sa Brazílčan zranil, Masopust ho neatakoval pri preberaní lopty a čakal, kým prihrá loptu spoluhráčovi. "Bolo to jedno z najkrajších gest v histórii športu. Prejavil cit pre fair play, bola to ukážka úcty k človeku," povedal Pelé.