August 19, 2015
Adamec: "Tento štadión je skutočne unikátny"
BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) - Ing. arch. Pavol Adamec má pri projekte Štadióna Antona Malatinského dvojúlohu, je generálnym projektantom a aj zástupcom investora, predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom a.s, City Arena. Najpovolanješí človek na debatu o skvelom diele, ktoré v Trnave vyrástlo
Trnavský Štadión Antona Malatinského nesie so sebou prívlastok najmodernejší. Súhlasíte s tým, že spĺňa všetky trendové nároky, aby to označenie skutočne platilo?
"Na Slovensku určite, bezkonkurenčne. Koncipovali sme ho ako štadión kategórie štyri podľa smernice UEFA a dovolím si tvrdiť, že je minimálne v Strednej Európe jeden z najmodernejších. Má komfortne vyriešené priestory pre fanúšikov, aj pre priamych aktérov, pričom VIP-priestory a sky boxy sú rovnako nadštandardné."
Komfort je jedna vec, dnešná doba kladie vysoké nároky na bezpečnosť pre všetkých, ktorí sa nachádzajú v areáli objektu. Ako obstojí trnavský štadión z tohto pohľadu?
"Dokonale! Napriek tomu, že náš štadión stojí v centre mesta, čo už dnes nie je bežné, dokážeme zabezpečiť logisticky príchody divákov tak, aby nedochádzalo medzi nimi ku konfliktom, hostia sú na južnej tribúne a trnavskí na severnej, takže aj rizikové zápasy vieme ľahko pri dobrej organizácii dostať pod kontrolu."
Koľkonásobne viac personálneho servisu je teraz treba pri organizácii zápasu?
"Na Slovensku nemáme s takýmto stupňom štadióna a jeho chodom zatiaľ žiadne skúsenosti. Príprava trvala dlho a bola dôsledná, ale až praktický život preverí, ako to naozaj je. Pokiaľ ide o personál, je to rádovo niekľokonásobne viac, týka sa počtu stewardov, usporiadateľov, cateringu a ďalších služieb. Musíme naučiť ľudí, ako správne prevádzkovať štadión tak, aby všetci návštevníci boli so servisom spokojní."
Aký je pomer športových, teda predovšetkým futbalových podujatí, a tých iných, spoločenských či kultúrnych?
"Prioritou diania na Štadióne Antona Malatinského je futbal, ako klubový, tak aj reprezentačný, ale je zrejmé, že stánok bude slúžiť aj na iné podujatia. Také budú do roka jedno-dve, samozrejme, koncerty či výstavy bude treba logisticky dobre pripraviť."
Trnavský štadión by sa mal v ďalšom období stať hlavným stánkom slovenskej reprezentácie, brali ste pri jeho výstavbe do úvahy aj tento aspekt?
"Na to, že do vybudovania národného štadióna v Bratislave bude náš stánok hlavným domovom reprezentácie, sme samozrejme mysleli a naším cieľom bolo vytvoriť národnému tímu ideálne podmienky. SFZ je naším partnerom v tomto projekte a už základná lokalizácia štadióna je vhodná aj vzhľadom na podmienky UEFA a FIFA – vzdialenosť od medzinárodného letiska, bezkolízny prístup hráčov autobusom až do suterénu a následný prechod do šatní bez toho, aby došlo k osobným stretnutiam s okolím, plus naplnenie všetkých bezpečnostných kritérií a zabazepčenie vysokého štandardu televíznych prenosov."
Odrazí sa vysoký štnadard štadióna na vstupnom?
"K tarifám na medzištátne zápasy nie som kompetentný sa vyjadriť, pokiaľ ide o stretnutia Spartaka sa cena vstupného zvýšila len mierne, na úrovni 1 až 2 eura."
Keď ste 1. apríla 2014 zapustili prvý pilier stavby na štadióne, verili ste, že jeho otvorenie v auguste 2015 je reálne?
"Presvedčení sme boli, ale... Štadión Antona Malatinského je veľký projekt, v našch pomeroch obrovský, aj vzhľadom na komerčnú časť projektu. Jeho špecifikum je v tom, že stojí v centre mesta. V Európe sa v tomto čase postavilo veľa krásnych, moderných stánkov, ale sú to zväčša solitéri, lokalizovaní v širších centrách alebo na perifériách miest, čo je úplne iná kategória. Poloha trnavského štadióna vytvára oveľa zložitejšie podmienky na jeho stavbu. My sme ich zvládli a tento stánok spĺňa požiadavky 21. storočia v plnom rozsahu – bezpečnosť, prístupnosť, pohodlie, vybavenosť, vyprázdnenie po skončení zápasu..."
Ako dlho teda trvá úplne vyprázdnenie?
"Splnili sme kritéria UEFA, do troch respektíve piatich minút.
Ako prijali Trnavčania, naučení na "svoj" štadión, tento nový výtvor?
"Stavali sme ho pre nich! Po každej stránke, verím, že každý návštevník sa tu bude cítiť pohodlne a bezpečne. A projekt stojí, ak to poviem trochu nadnesene, na historickej trnavskej pôde, Trnava na tomto pľaci hrala desaťročia. A západnú tribúnu, ktorá nesie so sebou punc spartakovského priaznivca, sme postavili novú, no v pôvodnej podobe."
Mali ste pri tvorbe podoby štadióna niekde nejaký model?
Pochodili sme veľa štadiónov v Európe, videli sme realizácie mnohých projektov. Ale vzhľadom na lokalitu v centre sa nedal použiť žiaden konkrétny vzor, je to unikátny model. V belgickom Liege majú podobne robené tri tribúny, ale je to v inej lokalite a inak dispozične usporiadaný štadión, takže ten náš je skutočne výnimočný."
Súvisiace články