September 27, 2013
Topoľčany dajú na rekonštrukciu futbalového štadióna pol milióna
TOPOĽČANY (SITA) - Poslanci mestského zastupiteľstva jednohlasne schválili rekonštrukciu futbalového štadióna Vojtecha Schotterta
Futbalový štadión v Topoľčanoch čaká rekonštrukcia, mestskí poslanci dali zámeru zelenú. Štát prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) investíciu podporí sumou 750-tisíc eur a mesto Topoľčany sa bude podieľať 40 percentami nákladov, čo je 500-tisíc eur. Mestskí poslanci ho schválili jednohlasne - 20 poslancov hlasovalo za, 0 proti, 0 sa zdržalo. Diskusia k tomuto bodu trvala takmer dve hodiny a okrem mestských poslancov k nemu vystúpili aj traja občania.
"Hodnotím to veľmi pozitívne. Posledná veľká investícia na štadióne bola v roku 1985, keď tu bola spartakiáda," povedal pre agentúru SITA primátor Peter Baláž. Rekonštrukcia vyvolala na mestskom zastupiteľstve rozsiahlu diskusiu, v rámci ktorej sa ozvali aj hlasy proti. Ako povedal občiansky aktivista Alexandre Riabov, namiesto zrekonštruovaného štadióna by mnohí ľudia radšej uvideli viac nových detských ihrísk alebo aspoň obnovu tých starých. Privítali by tiež viac kultúrnych podujatí. Z rozhodnutia poslancov je Riabov sklamaný. Primátor Baláž zdôraznil, že po rekonštrukcii bude môcť štadión slúžiť nielen pre futbal. "Dajú sa tam robiť aj iné kultúrne podujatia, ktoré sa nedali robiť v halách, kde je malá kapacita, a v exteriéri sa zase ľudia nemali kde skryť pred dažďom. Na zrekonštruovanom štadióne sa vytvoria podmienky aj pre kvalitnú kultúru," skonštatoval. Zároveň dodal, že futbalový štadión v Topoľčanoch v súčasnosti nevyužívajú len futbalisti, ale napríklad aj hráči amerického futbalu, ktorí tento rok hrali stredoeurópsku ligu.
Poslanec a zároveň bývalý profesionálny futbalista Juraj Želiska zámer rekonštrukcie 21 štadiónov na Slovensku podporuje a vidí v ňom šancu pre Topoľčany skultúrniť svoj majetok. "Dnes máme možnosť pohnúť sa dopredu, takúto šancu mesto nebude mať ďalšie roky. Máme možnosť získať 750-tisíc eur od vlády a bol by hriech to nevyužiť. Ak by sme my túto ponuku odmietli, čakajú ďalšie mestá, ktoré ju veľmi radi prijmú," povedal Želiska pre agentúru SITA. Podľa neho ide o investíciu do zveľadenia zdevastovaného mestského majetku, do ktorého by bolo treba skôr či neskôr dať peniaze. Ako uviedol, po demontáži schátralých oválov tam zostane zhruba 10-tisíc metrov štvorcových voľného pozemku, na ktorom je dnes burina a topole. "V Topoľčanoch sa predáva meter štvorcový zhruba za 50 až 60 eur, krát 10-tisíc je to zhruba 500-tisíc až 600-tisíc eur. Investícia mesta je 500-tisíc eur," poukázal.
Riabov zorganizoval v uliciach Topoľčian v súvislosti s rekonštrukciou štadióna vlastný prieskum verejnej mienky. "Len 63 z 279 opýtaných, čo je iba 22,6 percenta obyvateľov, vie o tomto pripravovanom zámere mesta. Menšie alebo väčšie výhrady voči takémuto projektu vyjadrilo 200 z 279 opýtaných, čo je 71,6 percenta," informoval. Respondenti mali podľa Riabova odlišný pohľad na nastavenie priorít mesta a nepáčil sa im markantný nepomer medzi financovaním futbalu a ostatných športov. "Ľudia sami najlepšie vedia, čo im v ich okolí chýba. Či sú to rozbité cesty, ktoré im poškodzujú autá, ľahostajnosť k zániku centra voľného času či zavedenie klimatizácie v nemocnici," povedal. Želiska reagoval, že futbal je na svete športom číslo jeden a na Slovensku má 428-tisíc registrovaných športovcov. Zdôraznil tiež, že Topoľčany majú 29-tisíc obyvateľov, pričom na prieskume sa zúčastnilo len zhruba percento z nich. Zároveň podotkol, že aktivitu občanov si napriek tomu váži, pretože "v Topoľčanoch sa po dlhom čase niekto zaujímal aj o názory ľudí".
Súvisiace články