Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 27, 2013

VIDEO: Ministerstvo školstva predkladá návrh zákona na prevenciu diváckeho násilia

BRATISLAVA (SFZ) - Na návrhu zákona o organizovaní verejných športových podujatí sa podieľal aj Slovenský futbalový zväz. Tento týždeň vám zákon predstaví člen VV SFZ pre legislatívno-právne otázky Peter Sepeši

 
 
 
 
Budova, kde sídli Ministerstvo školstva Slovenskej republiky. Bratislava, 23. október 2010.

Do medzirezortného pripomienkového konania prichádza nový zákon z dielne Ministerstva školstva, na ktorom sa podieľal aj SFZ. O čom je tento zákon a čo je jeho cieľom?

"Cieľom tohto zákona je priniesť nové právne prostriedky na prevenciu a elimináciu diváckeho násilia, spresniť právnu úpravu organizácie športových podujatí s ťažiskom na úpravu organizácie rizikových podujatí. Väčšinou sú to organizácie podujatí futbalu a hokeja, kde je aj najvyššia návštevnosť a svojím spôsobom zaviesť jasnejšie zodpovednostné vzťahy, vymedziť práva a povinnosti subjektov, ktoré sa podieľajú na organizácií týchto podujatí."

Prehrať video

Pre upresnenie, ide o novelizáciu zákona č. 479/2008 Z. z. o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí. Čo tento nový zákon prináša? Čo je dôležité zmeniť a prečo?

"Hneď na úvod by som povedal, že sa idú meniť aj ďalšie zákony, pretože táto problematika je prierezová. Ako hlavný zákon sa upravuje zákon č. 479 z roku 2008, kde prax ukázala, že tento zákon ktorý bol prijímaný pod určitým tlakom udalostí, ktoré sa stali pri futbalovom zápase v Dunajskej Strede, bol prijatý trochu rýchlejšie ako mohol a mal byť prijatý, ale boli preto objektívne dôvody. Teraz sme na to mali trochu viac času, mohli sme zanalyzovať to, ako tento zákon funguje v praxi, čo mu chýba. Aj pri analýze pôsobenia tohto zákona v praxi sme zistili, že súčasne je potrebné upraviť aj ďalšie právne predpisy, ktoré upravujú problematiku organizácie športových podujatí aj v inej oblasti, napr. v oblasti trestného práva, v oblasti priestupkového práva, správneho práva a dotkli sme sa jedným ustanovením aj zákona o športe."

Nadradenými by mali byť predpisy Európskej únie. Upravuje Európa nejakým spôsobom túto problematiku?

"Problematika organizácie športových podujatí a najmä futbalových stretnutí sa vyvíja už niekoľko desiatok rokov a intenzívne sa ňou zaoberá Rada Európy, čo je širší priestor ako samotná Európska únia. V roku 1985 bol priajtý Dohovor Rady Európy o násilí a neviazanosti divákov najmä na futbalových stretnutiach. Už z názvu vyplýva, že problém diváckeho násilia bol identifikovaný najmä v súvislosti s futbalovými stretnutiami. Rada Európy zriadila aj stály výbor, ktorý sa priebežne venuje aktuálnym problémom diváckeho násilia a organizácie športových podujatí. Tento stály výbor, kde má zastúpenie aj Slovenská republika, produkuje manuály, odporúčania, je to vyslovenen praktická rovina realizácie tohto Dohovoru v jednotlivých štátoch Rady Európy. Samozrejme, Európska únia reaguje na problematiku diváckeho násilia a v rámci EÚ existujú rozhodnutia, takisto manuály upravujúce medzinárodné futbalové stretnutia, kde sú stanovené štandardy pre organizáciu, pre presun fanúšikov, pre predaj lístkov, pre práva a povinnosti bezpečnostných manažérov, pravidlá komunikácie s políciou bezpečnostnými manažérmi klubov a zväzov. Je zaujímavé, že sa do popredia dostáva aj súkromný sektor, kde bezpečnostní manažéri zväzov a klubov majú prístup a sami tvoria a komunikujú informácie, ktoré sú bezpečnostného charakteru v záujme bezproblémovej organizácie športových podujatí, najmä tých, ktoré sú rizikové."

Bol dlhší čas na prípravu zákona. Príklady diváckeho násilia poznáme aj zo zahraničia. Vnímali ste aj legislatívu krajín, ktoré sa vysporiadavajú s touto problematikou? Predsalen je lepšie sa učiť na chybách iných…

"Násilie a neviazanosť divákov ako spoločenský fenomén sa vyvíja už od 50.-60. rokov minulého storočia, rovnako sa vyvíja aj poznanie a analýza tohto fenoménu. Asi by bolo naivné si myslieť, že sa to vyrieši zo dňa na deň úplne. Samozrejme, je rozumné nevymýšľať vymyslené a inšpirovať sa tým, čo už niekde fungovalo. Konzultovali a skúmali sme riešenia, ktoré boli využité v Anglicku, v Poľsku, v Českej republike a nezanedbateľným zrojom informácií pre nás aj skúsenosť našich ľudí - policajtov, bezpečnostných manažérov, pracovníkov bezpečnostných služieb, ale aj samotnými divákmi, ktorí chodia na futbal dlhé roky o tom, čo by mohlo efektívne pôsobiť na prostredie futbalových štadiónov." 

Súčasťou predkladaných návrhov je aj analýza vplyvov. Súčasťou tohto návrhu je analýza, ktorá hovorí o dopade na rôzne podniakteľské subjekty. Tá sa začína mierne pozitívnym dopadom na podnikateľské prostredie, ale aj negatívny dopad na organizátorov podujatí. Aký bude teda dosah na ľudí, ktorí sa pohybujú vo futbalovom prostredí?

"Pri pravej úrovni vnímania alebo rozmýšľania o tomto návrhu zákona, keď si to človek premietne na peniaze, pretože, samozrejme, tí, ktorých sa to dotýka si to premietnu aj cez tento dôležitý rozmer každej jednej činnosti a fungovania, či klubu alebo zväzu, alebo štátu, tak by sa zdalo, že kluby budú mať vyššie náklady, pretože sa zavádza povinne vstupenka na meno pri rizikových stretnutiach do sektorov hostí, zavádzajú sa ďalšie povinnosti ako napr. mať bezpečnostného manažéra pri rizikových stretnutiach. Doteraz boli taktiež bezpečnostní manažéri vo futbale a v hokeji, ale neboli ako povinná zložka organizovaných podujatí. V rámci futbalu pri medzinárodných stretnutiach títo bezpečnostní manažéri fungovali aj preto, že to vyžadovali štandardy UEFA, ale pri bežných podujatiach, ako sa teraz zavádza, keď bude plné využitie kapacity športového zariadenia, kde je vyššie riziko nejakej núdzovej situácie alebo podujatia, kde je vyšší počet účastníkov ako desať tisíc, tak tam bude bezpečnostný manažér povinne určovaný organizátorom. V konečnom dôsledku však by mal tento systém klubu priniesť slušnejšie prostredie, ktoré mu možno, a verím tomu, priláka viac ľudí na štadión, pretože štadión by mal byť niečo také ako športové divadlo, javisko, kde sa odohrá nejaké vystúpenie, športový príbeh plný emócií, kde by mali hrať chlapci z príslušného mesta alebo tí, ktorí hrajú za daný klub a mali by presvedčiť ľudí, ktorí sa prídu na nich pozrieť, že to predstavenie je skutočné, vážne a úprimné a má im priniesť očakávané emócie. Súčasne by mal byť štadión miestom, kde ľudia ešte niekoľko hodín sedia, rozprávajú sa, dajú si pohár vína alebo piva, potom sa stretnú aj s tými svojimi chlapcami, futbalistami, a takto sa zo štadióna stane miesto spoločenských stretnutí, priateľstiev atď. Čiže takto ja vnímam ten cieľ, ktorý by sme mali dosiahnuť aj v prospech toho pozitívneho vnimania pre kluby, lebo pre kluby to môže znamenať, že popularita, kontakty, kredit v spoločnost, možno vyššie tržby, v prípade, že ľudia v dôstojnom prostredí sa budú môcť vo väčšom počte zdržať v priestoroch klubu, nielen v obmedzenom množstve ako je tomu teraz. Bude veľmi záležať na tom, ako kluby pristúpia k renovácii štadiónov, ktoré sa majú teraz rekonštruovať, či dostatočne túto infraštruktúru v časti poskytovania pre divákov, pre účastníkov rozšíria, aby ten štadión mohol dôstojne a v útulnom prostredí ponúknuť ľuďom priestor na stretnutia a rozhovory."

Pokračovanie rozhovoru s Petrom Sepešim nájdete na www.futbalsfz.sk v priebehu utorka, 28. mája 2013.

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.