May 29, 2013
VIDEO: Policajný zásah na štadióne pri hrubom porušení povinnosti organizátora by mal hradiť organizátor
BRATISLAVA (SFZ) - S Petrom Sepešim pokračujeme v rozhovore o návrhu zákona o organizovaní športových podujatí
Vo verejnosti rezonuje pri rizikových zápasoch skutočnosť, že na ochranu zdravia a majetku občanov sa používajú policajné zdroje. Nielen v okolí štadióna, ale aj často sú zablokované ulice, sú policajné doprovody fanúšikov hosťujúceho klubu a všetky tieto opatrenia vníma verejnosť ako finančne nákladné, majú pocit, že financie sa dajú použiť aj inak. Čo prinesie tento zákn z pohľadu ľudí, ktorí nechodia na futbalový štadión, ale bývajú v okolí trasy, ktorou sa fanúšikovia dostávajú na štadión?
"Súhlasím s nimi, že im to vadí, lebo mne ako občanovi tohto štátu to vadí tiež. Na druhej strane treba povedať, že aj futbalisti sú platcami daní, aj tí, ktorým to vadí sú platcami daní, čiže treba v tom nájsť nejakú rovnováhú, vyvážené riešenie, ktoré by čo najviac umožňovalo futbalovej komunite, aby si realizovala činnosť, ale súčasne, aby čo najmenej obťažovala ľudí, ktorí s tým nemajú nič spoločné a ktorým to môže vadiť a oprávnene. Zvýraznili sme to, že pri účasti na športových podujatiach už v mieste odkiaľ vycestovávajú fanúšikovia za súperom do iných miest, už tam, ak sú predpoklady, že niektorí fanúšikovia sa budú dopúšťať protiprávneho konania, by mala polícia na staniciach alebo parkoviskách polícia zasiahnuť, aby sa zabránilo týmto účastníkom zúčastniť sa na tomto podujatí, aby to nebolo o tom, že pusťme ich na štadión, tam ich zavrime v klietke a držme ich v nedôstojných podmienkach a tým pádom trpia aj tí, ktorí tam prídu v poriadku a slušne, chcú si tam dať pivo, pozrieť si zápas svojho tímu, lebo je to tak trochu alibistické potom, že doprevádzať ich celé mesto, nechať im prípadne niečo rozbiť a nereagovať na to, a potom ich zavrieť a mať ich pod kontrolou. Toto by sa malo riešiť komunikáciou a tých, ktorí sú najproblémovejší, tak tých riešiť okamžite."
Panuje názor, že policajný zbor chráni účastníkov priamo na futbalovom štadióne. V skutočnosti policajný zbor môže zasiahnuť až v momente, keď sa niečo stane. Jeho úlohou nie je ochraňovať ľudí priamo na štadióne počas stretnutia, na to je tam bezpečnostná služba. Mení sa niečo v tomto postavení polície? Budú môcť byť prítomní pri rizikových zápasoch priamo na štadióne alebo opäť budú prichádzať, až keď sa niečo udeje?
"Zákon jednoznačne stanovuje vymedzený priestor, za ktorý zodpovedá organizátor podujatia. Za tento priestor zodpovedá a má zabezpečiť všetko preto, aby tam bol verejný poriadok. Polícia sa stará o to, čo je mimo štadióna, takže vymedzujeme, čo je miesto podujatia, čiže kde je daná zodpovednosť organizátora. Ak organizátor, jeho sily a prostriedky nestačia na to, aby zabezpečil verejný poriadok v priestore, za ktorý zodpovedá, vtedy je povinný pod hrozbou sankcie zavolať do toho priestoru políciu, aby mu pomohla. Ak ale to, že situácia alebo incident vznikne v dôsledku hrubého porušenia povinností organizátora, napr. nezabezpečil dostatočný počet zaškolených usporiadateľov alebo nemal vôbec SBS-ku pri rizikovom podujatí, alebo podujatie, ktoré zjavne malo byť označené ako rizikové viedol ako bežné podujatie, ak to zanedbá, bude polícia opravnená, pri takomto hrubom porušení povinností organizátora, uplatniť si náklady svojho zásahu vo vzťahu k organizátorovi. Toto považujeme za fér. Aj polícia to akceptuje, čo je veľmi pozitívne, že chce prispieť k tomu, aby sa tieto podujatia riadne uskutočňovali a ak príde k incidentu, ktorý vznikne z dôvodu eskalovania napätia pre sporný verdikt rozhodcu alebo z nejakého faulu, incidentu, ktorý nemôže organizátor ovplyvniť, tak polícia ponúka súčinnosť a zasiahne aj bez toho, aby si uplatňovala náklady svojho zásahu. Ale ak skutočne je zdôvodnený zásah tým že bola hrubo porušená povinnosť organizátora, vtedy polícia si bude vyžadovať náhrady nákladov, ktoré s tým vznikli. To isté bude platiť aj vo vzťahu k obecnej polícii, ak by sa na takomto zásahu podieľala."
Očakávate búrlivú diskusiu a pripomienkové konanie k tomuto zákonu alebo očakávate, že tak ako je to v návrhu teraz nastavené, je to to najlepšie, čo sme mohli ponúknuť?
"Myslím, že búrlivá by nemusela byť, pretože za ten čas, ktorý sa venujeme tomuto zákonu sme sa stretli a zhovárali sme sa so všetkými zainteresovanými skupinami, čiže tí ľudía a subjekty, ktoré sa venujú tejto problematike, vedia, že komunikujeme, a že každý jeden argument alebo pripomienku zvážime, vyhodnotíme, prerokujeme. Búrlivé by to nemalo byť. Očakávame vecné pripomienky, aj my sa snažíme ešte návrh zlepšovať. Na rôzne problémy sú rôzne riešenia a kombinácia riešení môže navodiť úplne iný stav. Snažíme sa nájsť vyvážené riešenia pre všetky dotknuté subjekty alebo problémy tak, aby tam bola rovnováha, pretože úplne spokojný zo subjektov obec, štát, polícia, zväz, kluby, divák, prípadne ten náruživejší divák, tam asi nie je možné to urobiť tak, aby boli všetci so všetkým spokojní, ale musíme nájsť spoločne rovnováhu. Na to slúži toto pripomienkové konanie, aby sme sa navzájom upozornili, že kde ten návrh nie je nastavený úplne vyvážene, kde by ešte mohol pribudnúť vyvažovací nástroj alebo kde by sme mohli ubrať a výsledok by mal mať autoritu, že všetci uznajú, že sa urobilo dosť roboty preto, aby to mohlo v praxi fungovať a keď si to prečítajú, pochopia, budú sa snažiť dodržiavať pri každodennom výkone svojej práce alebo organizovaní podujatí, čo sa týka klubov, tak bude nádej, že bude na Slovensku lepšie."
Ako dlho bude trvať pripomienkové konanie a kedy by zákon mohol prejsť do Národnej rady?
"Keďže predpokladáme, že diskusia o tomto návrhu ešte bude, vedome sme navrhli dlhšiu dobu na pripomienkové konanie, aby mali subjekty, ktoré sa budú chcieť vyjadriť dlhší čas na preštudovanie, preskúmanie návrhu, spracovanie pripomienok - 20 pracovných dní, teda mesiac, bežná lehota je 10 pracovný dní na pripomienkové konanie, potom bude nasledovať spracovanie, vyhodnotenie pripomienok. V prípade zásadných pripomienok to budú stretnutia s tými, kto ich uplatnil, a potom bude predložený materiál do vlády. Ak si ho vláda osvojí a schváli, tak ho predloží do parlamentu a účinnosť tohto zákona sa predpokladá od 1. 12., ale ak to bude od 1.1., tak ten jeden mesiac nehrá rolu. Je veľmi dôležité to, aby sme prijali a zmierili sa s tými kompromismi, ktoré zákon prináša a najmä, aby sme ho potom dodržiavali, pretože najväčší problém súčasnej právnej úpravy bol ten, že sa začal akceptovať fakt, že sa nedodržiava. Takže tomuto návrhu prajem, aby sa ďalej vylepšoval a hlavne, aby bol prijatý v praxi tým, že sa bude doržiavať."
Súvisiace články
Žiadne správy v danej kategórii.