August 20, 2015
Športové zväzy a športovci podporili zákon o športe, Kováčik: "Sme jednotní"
BRATISLAVA (TASR/SFZ) - Z tlačovej besedy športových zväzov a pracovnej skupiny pripravujúcej návrh nového zákona o športe
Po ukončení medzirezortného pripomienkového konania putuje návrh Zákona o športe na prerokovanie vo vláde SR a v Národnej rade SR. Do slovenského športu by mal nový zákon vniesť viac transparentnosti a kontroly. Prioritou je tiež zlepšenie finančnej situácie jednotlivých zväzov a to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo.
Medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu Zákona o športe, ktorý odborníci pripravovali takmer rok a pol, prebiehalo od 9. do 29. júla. Pracovná skupina pod vedením Petra Sepešiho sa zaoberala celkove 267 relevantnými pripomienkami, ktoré vyriešila. V parlamente má návrh zákona prejsť prvým čítaním v septembri a druhým a tretím v novembri tak, aby bol zákon účinný od 1. januára 2016.
Vďaka nemu by subjekty v športe mohli využiť existujúce zdravé ekonomické prostredie, ktoré tvorí plánovanie, rozpočty, kontroly a vyhodnotenie hospodárenia, čo doteraz pri nepredvídateľnom dotačnom systéme nebolo možné. Navrhuje sa, aby sa čo najviac peňazí do športu prerozdeľovalo automaticky, podľa vzorca. Ten definuje kritériá, ako napríklad masovú (členskú) základňu, športové úspechy, popularitu daného športu a ďalšie faktory. "Dnešný deň považujem za veľmi dôležitý. Keď sme začínali s tvorbou návrhu zákona, každý sme si obhajovali svoj šport. Tento návrh v kontexte udalostí posledných mesiacov znamená, že sa môžeme nazývať jednou veľkou športovou rodinou. Začali sme sa navzájom počúvať a rešpektovať, zjednotili sme sa a hovorili sme o pravidlách pre celý slovenský šport, nielen pre futbal. Chceme, aby do športu prišlo viac peňazí a preto bolo potrebné urobiť poriadok, ktorý slovenský šport potrebuje ako soľ. Na našej strane je aj predseda NR SR a tak verím, že základné princípy zákona budú zakotvené do praxe už od 1. januára budúceho roka," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik ako zástupca najväčšieho športového zväzu.
Podľa člena pracovnej skupiny Miroslava Hliváka z pôvodného návrhu vypadol Športový súd, ktorý bol terčom početných pripomienok. "Pracovná skupina predložila návrh riešenia sporov, ale túto debatu sme sa rozhodli prerušiť a pokračovať v nej budeme neskôr. Či pôjdeme cestou Športového súdu, alebo v inej podobe, o tom sa bude rokovať neskôr, pretože medzi jednotlivými subjektmi nevládla v tejto otázke zhoda z hľadiska ukotvenia. Myslíme si však, že pokiaľ sa chce športové hnutie uchádzať o verejné financie, bude potrebné vybudovať a posilniť mechanizmus Športového súdu. Väčšina zväzov sa totiž nemá problém podrobiť kontrole. Ten, kto si bude zákonne plniť svoje povinnosti, nemá sa čoho obávať. Čo sa týka jednotlivých vzorcov a hodnôt financovania, tie budú definované vládou Slovenskej republiky," poznamenal Hlivák a zrekapituloval, ako sa tvoril návrh zákona: "Pracovná skupina pod vedením Petra Sepešiho po vyhodnotení medzirezortného pripomienkového konania dala návrh zákona na prerokovanie vláde. Tento zákon vznikal netradičnou formou a to zdola, po širokej a dlhotrvajúcej diskusie verejnosti. Pracovná skupina vznikla v r. 2013 a celkovo mala 50 členov a 50 konzultantov. Na jeseň 2014 sme netradične spravili anketu o návrhu Zákona o športe, do ktorej sa zapojilo viac ako 5000 ľudí. Dnes bude predložený návrh zákona s 20 rozpormi. Zákon zavádza viac transparentnosti prostredníctvom informačného systému a viac kontroly. To sú minimálne demokratické štandardy. Vláda SR vymenuje pracovnú skupinu, ktorá do 30. septembra predloží návrh optimalizácie zákona."
Dôležitým prvkom návrhu je nový informačný systém, v ktorom bude povinnosť zaregistrovať sa. Systém následne zverejní údaje o športových organizáciách, športovcoch i športových odborníkoch. V databáze budú zverejnené aj zmluvy, ktoré preukážu hospodárenie s verejnými financiami, ale aj sponzorské dary, prostredníctvom tzv. transparentného účtu. Ten, kto bude žiadať podporu z verejných zdrojov, musí mať status "spôsobilý". Systém ho takto označí len pri dodržiavaní pravidiel. Športové zväzy akceptujú navýšenie povinností a administratívnu náročnosť pri zavedení tohto zákona, sledujúc väčšiu transparentnosť financovania. Podľa nového zákona by manažovanie slovenského športu malo dostať nové pravidlá, a to nielen na úrovni štátu, ale aj na úrovni zväzov. Športovci a kluby by sa po novom mali podieľať na riadení a kontrole ich zväzov, čo im umožnia povinné pravidlá pre stanovy a fungovanie zväzov. Nová funkcia – hlavný kontrolór športu – by mala usmerniť kontrolórov zväzov a priniesť poriadok aj do systému vzdelávania. Do tvorby nového zákona sa aktívne zapojili športové osobnosti. Súčasťou pracovného tímu, ktorý návrh zákona pripravoval, sú napr. Danka Barteková a Richard Lintner, ktorí zastupujú slovenských športovcov.
Členka pracovnej skupiny a úspešná reprezentantka v športovej streľbe Danka Barteková hovorila v duchu samotných športovcov: "Chcem vyzdvihnúť, že zákon vznikal zdola a transparentne. Máme po dlhom čase možnosť zmeniť slovenský šport. Zákon prináša množstvo pozitív, som tu za športovcov a tým prinesú tieto zmeny veľa pozitív. Šport je podvýživený a verím, že zákon bude prijímať aj prvky kompromisu, pretože športové hnutie sa zjednotilo. Potrebujeme mať jednotný hlas a verím, že si zaslúžime naliatie peňazí do nášho športu."
V podobnom duchu hovoril aj Igor Moška, generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu: "Toto je môj tretí pokus o reformu športu. Predošlé dva neboli úspešné, ale som presvedčený, že tentokrát sa to musí podariť a bude to pre slovenský šport prelomová udalosť. Prvýkrát sa v širokom spektre podarilo zadefinovať verejný záujem v slovenskom športe - reprezentáciu a úspechy. Druhý záujem je počet športujúcej mládeže. Toto chceme reálne merať a preto si myslíme, že verejnosť by na tieto účely mala dať peniaze, pretože ide o športujúcu mládež."
Nový zákon o športe neprinesie spokojnosť pre všetky športové zväzy, ale je to normálne, lebo ide o prelomovú právnu normu. Vyhlásil to predseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je gestorom nového zákona. "Sme vo finále. Skončilo sa pripomienkové konanie, v ktorom sme dostali 267 pripomienok a s väčšinou z nich sme sa vysporiadali. Nový zákon o športe tak prinesie viac transparentnosti, viac poriadku, zjednotí niektoré stanovy jednotlivých zväzov a vytvorí priestor na to, aby sme do športu mohli naliať viac peňazí," vysvetlil Pellegrini s vierou, že sa podarí presvedčiť vládu aj parlament, aby zákon schválili.
Na otázku, ako vidí priechodnosť právnej normy v kabinete a v zákonodarnom zbore, Pellegrini odvetil, že určite bude jednoduchšia debata vo vláde. "Očakávam však širokú diskusiu v parlamente," podotkol s tým, že mnohé opozičné strany zrejme využijú blížiace sa parlamentné voľby, aby formulovali svoje postoje k športu. "Na šport je každý odborník, diskusia teda môže byť rozsiahla," povedal šéf parlamentu.
Podľa Pellegriniho však bol zákon odprezentovaný všetkým politickým stranám, preto verí, že v NR SR bude úprimná snaha nájsť konsenzus. "Ak by mal byť zákon oklieštený a zostať len formalitou, nemá význam ho prijímať. Ale bez ohľadu na to chcem vyrokovať ďalšie zvýšenie peňazí do športu," avizoval.
Pellegrini zároveň oznámil, že po pripomienkovom konaní z návrhu vypadlo zriadenie stáleho súdu pre šport. "Bolo to predmetom zásadných pripomienok. Nie je to však kľúčová vec, tak sme od tohto zámeru vypustili," vysvetlil. Vypadla tiež povinnosť zdravotných poisťovní (ZP) zriaďovať tzv. prevenčný fond, z ktorého sa mal podporovať rozvoj športu. ZP doňho mali posielať 0,25 percenta z prijatého poistného. Z toho 80 percent malo ísť na mimorozpočtový účet ministerstva školstva a 20 percent mali poisťovne použiť na podporu športu. "Zásadne s tým nesúhlasíme," potvrdili ZP jednotne pre TASR.
Podporu prijatia nového zákona o porte vyjadrili vo svojich stanoviskách aj viacerí slovenskí športovci.
Peter SAGAN – cyklistika
Myslím si, že ako každý športovec, rád podporím dobrú vec, ktorá prinesie do slovenského športu oveľa viac financií a hlavne transparentnosť pri ich používaní. Nový zákon o športe, ktorý sa už dlhšie pripravuje a pokiaľ bude obsahovať spomínané veci, rozhodne podporím!
Matej TÓTH – atletika
Ako člen komisie športovcov SOV a komisie športovcov IAAF sa zaujímam aj oblasť športu, ktorá nie je priamo spätá so športovým výkonom. Keďže sa teraz veľmi intenzívne rokuje o pripomienkach k návrhu, chcel by som podporiť snahu dotiahnuť tento zákon do finálnej podoby. Mám obavy aby veľmi dobrý návrh zákona, ktorý som si podrobne preštudoval, neskončil v šuflíku. Slovenský šport a my športovci tento zákon potrebujeme a pevne verím, že žabomyšie boje medzi športovými funkcionármi nezmaria toto snaženie.”
Martina MORAVCOVÁ – plávanie
Čo očakávate od nového Zákona o športe?
-
Predovšetkým ako asi každý zo športovej obce, navýšenie finančných prostriedkov pre šport ako celok a samozrejme tým aj pre moju domovskú federáciu, t.j. Slovenskú plaveckú federáciu a plávanie na Slovensku
-
Ďalej očakávam s tým súvisiace sprehľadnenie financovania športu tým, že sa vytvorí jediný kanál, ktorým budú národným športovým zväzom prúdiť financie na ich činnosť a podporu ich športu a v nich združených klubov a oddielov
-
Že zákon bude zjednocujúcim dokumentom, ktorý zjednotí fungovanie slovenského športu naprieč všetkými organizáciami, ktoré zastrešujú všetky športy na Slovensku a tým bude športovec môcť očakávať rovnaké procesy, fungovanie vo všetkých zväzoch, či to už je zväz zastrešujúci napr. atletiku, plávanie, ale rovnako aj nejaké okrajovejšie športy napr. yachting, softball a pod.
Čo by v ňom určite nemalo chýbať?
-
Transparentnosť financovania
-
Garancia väčšieho objemu financií pre šport
-
Otvorenie možností sponzoringu a podpory športu alebo aj len jednotlivých športovcov zo súkromných zdrojov
-
Podpora budovanie infraštruktúry, z môjho pohľadu bazénov minimálne v každom väčšom mestečku, nakoľko infraštruktúra, a to som už opakovane aj v minulosti zdôrazňovala, je v prípade plávania (pozn. aj v iných športoch) na Slovensku v žalostnom stave
-
Podpora športu v celom jeho rozsahu, nie len toho vrcholového. Za nevyhnutné považujem zaoberať sa aj podporou športu vo všeobecnosti, mám na mysli podporu rekreačných športovcov, mládeže a detí od útleho veku, vytvoriť podmienky pre školský šport, školské – univerzitné súťaže
-
Vytvoriť status športovca ako vzoru, ktorý je hodný úcty, obdivu a rešpektu, či z hľadiska toho koľko fyzickej námahy do športu vložil, ale aj z pohľadu jeho prínosu pre republiku, jej prezentáciu v zahraničí atď. Z toho vyplývajúc aj vytvorenie podmienok v školstve pre športovcov tak, aby mohli efektívne zvládnuť svoju športovú prípravu pre reprezentáciu a súčasne aj prípravu na svoju neskoršiu profesionálnu kariéru a tým úspešné zaradenie sa do spoločnosti po ukončení ich športovej kariéry
Prečo je dôležité aby bol nový zákon o športe prijatý?
-
Zákon by mal byť prijatý nakoľko mám pocit, že ide o dôležitý moment kedy sa podarilo vytvoriť ideu a s ňou spojený dokument, ktorý má naviac punc a silu zákona
-
Aj ja sama, a verím, že aj mnoho ľudí zo športovej obce v tomto momente ešte nevie presne a do dôsledkov domyslieť, čo všetko zákon, jeho inštitúty a novinky prinesú. Veľa vecí je pre nás nóvum, ale len z dôvodu obáv z niečoho nového netreba zákon a najmä jeho ideu odmietnuť. Verím, že veci sa dajú v diskusiách posúvať ďalej tak, aby sa dosiahol ideálny výsledok
Chcem pevne veriť, že si naša slovenská športová obec ideu a myšlienku vytvorenia nového športového kódexu osvojí a prijme za svoju, bude tú ideu živiť ďalej a dotvárať ju a že si ju pomyselne stanoví ako svoju métu, tak ako si kladieme méty my športovci a na konci tohto snaženia bude slovenský šport čakať najvyššia méta každého športovca, ktorou je vždy zlatá medaila v podobe nového zákona o športe.
Súčasne chcem vysloviť presvedčenie a i apelovať na širokú verejnosť a našich politických predstaviteľov, aby sa s touto našou ideou stotožnili a prijali ju rovnako za svoju, pretože bez ich podpory šport ako taký v celej jeho šírke, od športu detí, športu mládeže, rekreačného športu, končiac vrcholovým športom, nebude napredovať, čo by bolo premrhanou šancou. Veď predsa šport, pohyb v akejkoľvek podobe k nášmu životu patrí a odjakživa patril.
Richard ŠTOCHL – hádzaná
Čo očakávate od nového Zákona o športe?
Spriehľadnenie financovania športu a stanovenie jasných pravidiel a kritérií financovania.
Čo by v ňom určite nemalo chýbať?
Aby mohli sponzori dávať viac peňazi do športu, najme mládežnického , aj na základe istých daňových úľav.
Prečo je dôležité aby bol nový zákon o športe prijatý?
Je dôležité jasne definovať statusy športovcov, ich postavenie v spoločnosti, vyriešiť financovanie deti a mládeže, postavenie klubov ako aj financovanie štátnej reprezentácie SR. Podporujem prijatie zákona o športe.
Alena PROCHÁZKOVÁ - lyžovanie
Čo očakávate od nového Zákona o športe?
Veľkým prínosom je, že sa štát zaoberá tvorbou nového zákona o športe, ale bude dôležité ako sa naplnia všetky požiadavky a pripomienky, hlavne čo sa týka financovania športu. Očakávala by som aby pripomienky SLA o spôsobe financovania boli akceptované novým zákonom o športe. To by lyžovanie určite posunulo dopredu vo vrcholovom, ale aj mládežníckom športe.
Čo by v ňom určite nemalo chýbať?
Je dôležité, aby sa na financovaní podieľali aj sponzori, preto je potrebná úprava legislatívy pre sponzoring, takým smerom aby to pre firmy bolo zaujímavé. Mal by zohľadňovať finančnú náročnosť prípravy a súťaží jednotlivých olympijských športov.
Prečo je dôležité aby bol nový zákon o športe prijatý?
V súčastnosti je šport na Slovensku v úpadku, tak vrcholový ako aj mládežnícky. Pri súčasnom systéme sa nedá napredovať a držať úroveň športu so svetom. Myslím si, že nie je to len v bežeckom lyžovaní ale celoplošne. Pokiaľ chceme mať zdravú mládež a vychovať nové talenty je najvyšší čas na zmenu v systéme riadenia a financovania športu, od žiakov až po dospelých.
Martin BAJČIČÁK - lyžovanie
Čo očakávate od nového Zákona o športe?
Týmto mojim osobným stanoviskom chcem vyjadriť kladnú podporu k prijatiu návrhu zákona o športe, spolu s prijatím pripomienok, ktoré predložila Slovenská lyžiarska asociácia. Keďže sme sa v poslednom období trápili s finančnými problémami pri zabezpečovaní športovej prípravy a dokonca pri realizácii samotných pretekov, očakávam od nového zákona o športe prítok väčšieho množstva financií do športu na skvalitnenie prípravy talentovaných športovcov a taktiež kvalitnejšej trénerskej práce.
Čo by v ňom určite nemalo chýbať?
Nemala by v ňom chýbať zmienka o zavedení sponzoringu pre športovcov, ktorý by mal priniesť väčšiu finančnú podporu do športu zo súkromného sektora.
Prečo je dôležité aby bol nový zákon o športe prijatý?
Myslím si, že by to mohlo taktiež naštartovať väčší záujem mládeže o šport a tým zväčšiť mládežnícke základne nielen v bežeckom lyžovaní. Pokiaľ chceme mať silný a zdravý slovenský národ, potrebujeme mať športujúcu mládež.
Súvisiace články
Žiadne správy v danej kategórii.