February 12, 2014
NTC Senec je stále vyhľadávaným futbalovým strediskom
SENEC (ŠPORT) - Redaktor denníka Šport Miroslav Tomášik sa rozprával s riaditeľom NTC Senec Branislavom Kriškom

Mužstvá si v týchto dňoch pochvaľujú kvalitu umelého trávnika, ktorý NTC vymenilo pred rokom. Koľko stojí prenájom ihriska na jeden zápas?
"Máme trávnik najvyššej kvality, vyrobený najnovšou technológiou. Cena s kabínami je dvestopäť eur bez DPH, čo je vzhľadom na trávnika a servis okolo adekvátna cena. Menšie kluby si náklady delia na polovicu. Mužstvám ponúkame za príplatok aj regeneráciu, posilňovňu, saunu a ľadovú terapiu."
Ako sa staráte o umelý trávnik?
"Veľký dôraz kladieme najmä na doplnenie granulátu a česanie. Pred desiatimi rokmi som si aj ja myslel, že umelá tráva je nezničiteľná. Mýlil som sa. Údržba by mala byť rovnaká, ako pri prírodnej tráve, pretože ak sa preťaží územie šestnástky, zmeny sa ťažko naprávajú. Presvedčil som hlavne domáci klub SFM Senec, ktorý tu má osemsto tréningových jednotiek ročne, aby rovnomerne vyťažoval trávnik po celej ploche. Predpokladaná životnosť prvého trávnika bola sedem rokov, vydržal desať, dúfam, že aj tento bude slúžiť minimálne rovnako."
Kvalita hlavnej hracej plochy sa v prípade dažďa zhoršuje, čo s tým?
"S ľútosťou poviem, že sme v tomto bezbranní. Podklad pod trávnikom je z ílovitej pôdy, ktorá neprepúšťa vodu. Koreňová sústava trávnatého drnu by mala byť pätnásť až dvadsať centimetrov, v našom prípade je dva-tri centimetre, čiže keď sa namočí, je ťažké dať ju do pôvodného stavu. Ďalší problém, ktorý má každá trávnatá plocha na svete, je tráva menom lipnica ročná, termit medzi zelinami. Bola vysádzaná na sídliskách a prenáša sa vetrom. Má koreňovú sústavu iba pol centimetra pod povrchom a je taká agresívna, že pohlcuje profesionálnu trávu. Naše ihrisko je po desiatich rokoch pokryté z osemdesiatich percent lipnicou. Jej výhodou je, že prežije všetko, ale veľmi rýchlo sa vylúpne a vznikajú diery. Nedá sa odstrániť, takže veľkokluby to riešia tak, že vymenia celý trávnik. Máme prísľub, že v roku 2016 by sme vymenili podklad i trávnik hlavného ihriska."
Dokedy bude smutný pohľad na vyrúbané stromy za bránou hlavného ihriska smerom k jazeru?
"Pôvodne tam mala stáť tribúna. Vieme, v televíznych prenosoch to nepôsobí dobre... Priestor za bránou sme chceli zatiahnuť plachtou, ako majú na Myjave, ale financie sme nateraz prerozdelili inak. Prioritou bolo zmodernizovanie vozového parku, kúpili sme kosačku najvyššej kvality a traktor vyššej kubatúry, ku ktorému vieme zapojiť všetky komponenty slúžiace na udržiavanie trávnika. V pôvodnom pláne Národného tréningového centra bola aj športová hala, jej projekt je hotový, lenže takisto nevyšli financie a pred ihriskom s umelou trávou zostalo parkovisko."
Za bránou za hodinami je nevyužitý priestor. Čo s ním?
"Mohol by sa využiť pre hotel, v ktorom by sme vedeli ubytovať štyri mužstvá naraz. Vzhľadom na to, že v uplynulom roku mali slovenské reprezentačné výbery v Senci štyridsaťsedem zrazov a jeden trval v priemere tri dni, plus jedenásť medzištátnych zápasov, školenia trénerov, z ktorých viacerí si nemôžu dovoliť ubytovanie v hoteloch pri Slnečných jazerách, a iné komerčné aktivity, bol by hotel SFZ pravdepodobne veľmi využívaný a ekonomicky v pluse."
Ako funguje diagnosticko-medicínske centrum?
"Momentálne len v pondelok od ôsmej do desiatej hodiny, no jeho prevádzku chceme rozšíriť. Projekt komplexnej starostlivosti o hráčov, podobný tomu na klinike Telovýchovného lekárstva Fakultnej nemocnice v Bratislave, je pripravený."
Boli ste už v novom Národnom tréningovom centre v Poprade?
"Áno – krásny projekt a veľmi dobré rozhodnutie prerozdeliť peniaze aj mimo Bratislavy, decentralizovať a obohatiť aj východnú stranu Slovenska. Trávnik, ktorý využíva minerálnu vodu na vyhrievanie, je prvý v Európe. Videl som plán dobudovania areálu do dvoch rokov s tromi tréningovými plochami, ktoré naplno pokryjú požiadavky reprezentácie a klubov. Projekt v Poprade nasadil latku vysoko a aj v Senci by sme radi držali kvalitu na najvyššej úrovni."
Zmena po 20 rokoch
"Po dvadsiatich rokoch trénovania som sa rozhodol pre manažérsku pozíciu. Chýba mi adrenalín, ale manželka vraví, že som pokojnejší. Výhodou je, že nie som odkázaný, či v sobotu vyhrám, alebo prehrám a v prípade neúspechu nemusím nikomu vysvetlovať, že aj napriek maximálnemu úsiliu sú vo futbale aj prehry. Nielen tréneri zrejme vedia, o čom hovorím."
Kto je Branislav Kriška
Narodil sa 20. septembra 1971 v Bratislave. Futbal hral za Spoje Bratislava v II. SNL, ako tréner pôsobil v Spojoch Bratislava, ŠKP Devín, VTJ Koba Senec, FC Senec (postup do Corgoň ligy v ročníku 2004/05 a finále SP 2006), SFM Senec (postup z tretej do druhej ligy), Spartak Trnava (2. miesto v lige a 12 zápasov v Európskej lige). Vyštudoval FTVŠ UK Bratislava v roku 1995 a manažment na Technickom inštitúte v Melbourne v roku 2000. Od 1. decembra 2012 je riaditeľom NTC Senec. Je ženatý s manželkou Danielou a majú synov Michala, Janka a dcérku Ivanku.
Súvisiace články
- ČESKO – SLOVENSKÝ POHÁR (7. ročník)
- VIDEO: NTC Senec by mal podľa Branislava Krišku nielen brať, ale aj prinášať
- V Bratislave sa stretnú predstavitelia futbalových zväzov Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovenska
- VIDEO: V NTC Senec prebehlo školenie o údržbe umelého trávnika
- VIDEO: Ihrisko s umelou trávou v NTC Senec čaká v auguste rekonštrukcia