February 17, 2016
Tréneri na prijímačkách, skúškach i s diplomami
BRATISLAVA (SFZPETER ŠURIN) - Prelom januára a februára, resp. koniec prvej dekády druhého mesiaca roku 2016 bol pre slovenských futbalových trénerov dôležitý.
V stredu 17. februára si prevzalo diplomy osem absolventov najvyššej trénerskej kvalifikácie – Mário Auxt, Stanislav Ďuriš, Radim Kučera, Ladislav Onofrej, Ladislav Sokoli, Marián Süttö, Martin Ševela a Marián Zimen (deviaty, Anton Šoltís, je so svojím tímom Michaloviec na zahraničnom sústredení, desiaty, Jozef Záhorský, už pracuje v UEFA a diplom si prevezme neskôr).
S touto desiatkou čertsvých držiteľov UEFA Pro licencie registruje denes SFZ 236 trénerov s najvyšším vzdelaním. ”Želám vám šťastie v práci, šťastie na dobrý angažmán a šťastie na dobrých ľudí,” poprial prítomným úspešným frekventantom kurzu prezident SFZ Ján Kováčik.
Väčšina už po trénerskom chodníčku – Ševela v Trenčíne, Zimen v Žiline, Sokolo v košickej Lokomotíve, Süttö v Seredi, Onofrej v Olomouci, Kučera v Znojme – kráča, aj tak sa však všetci zamysleli nad vyprevádzajúcimi slovami Milana Lešického, člena VV SFZ za trénerov: ”Aj ten teoreticky najlepšie podkutý tréner potrebuje šťastie byť v správnej chvíli na správnom mieste. A počas kariéry, dlhšej či kratšej, musí ctiť trénerskú kolegialitu.” Aby sa naplnilo želanie prvého muža slovenského futbalu, že s ”tými najlepšími sa stretneme pri niektorom reprezentačnom tíme.”
V závere januára sa konali prijímačky pre záujemcov o nový súbeh na UEFA-Pro licenciu, aj UEFA A-licenciu, záverečné skúšky na získanie UEFA A-licencie a spoločenským vrcholom bolo slávnostné odovzdávanie diplomov čerstvým držiteľom UEFA-Pro licencie.
"Školenie trénerov na UEFA A-licenciu otvárame každý rok,” povedal manažér vzdelávania SFZ Zsolt Pakusza. Podmienkami na podanie prihlášky bola dvojročná prax od získania trénerského "béčka" minimálne v kategórii štrnásťročných a vyššej. ”Túto podmienku sme zaviedli vzhľadom na obsah školení, na ktorých sa venujeme najmä riešeniu problémov a praxe na úrovni celého družstva. Na to je potrebné poznať prácu s tímom, hrajúcim na veľké futbalové ihrisko 11 proti 11," vysvetlil Pakusza.
Prvýkrát na školenie prijali bez prijímačiek a dvojročnej praxe profesionálnych futbalistov s minimálne sedemročnou hráčskou praxou na najvyššej úrovni. "Stalo sa tak na základe odporúčania UEFA a podľa jej konvencie." Príležitosť tak dostali Tomáš Bartoš, Michal Gašparík, Pavol Kováč, Peter Majerník, Pavol Pavlus, Mário Pečalka, Martin Poljovka, Martin Raška a Radoslav Zabavník. Celkom prijali do kurzu 22 frekventantov.
Školenie na úroveň UEFA Pro sa na Slovensku otvára každý druhý rok. Kritéria pre prihlásenie nie sú v jednotlivých členských krajinách UEFA jednotné, v jednom zväze stačí len ročná prax, iný vyžaduje až šesť sezón na predpísanej výkonnostnej úrovni. U nás je to minimálne trojročná trénerská prax v niektorom klube z troch najvyšších súťaží, alebo v I. lige staršieho dorastu, či pri reprezentačných výberoch.
"Chceme, aby tréneri poznali z trénerskej pozície prostredie profesionálneho, prípadne poloprofesionálneho futbalu, pretože toto školenie je orientované výhradne na profesionálny futbal dospelých a na ňom by mal absolvent získať vedomosti a zručnosti na riadenie tímu ľudí," objasnil Pakusza.
O výnimku potrebnej praxe môžu požiadať bývalí špičkoví futbalisti (majúci minimálne 50 štartov za reprezentačné áčko alebo 50 štartov v medzinárodných klubových súťažiach). Na túto výnimku musí dať súhlas UEFA, tentoraz ju dostali Miroslav Karhan, Ján Kozák ml. a Szilárd Németh, pričom celkom prijali do tohto ročníka dvanásť študentov (okrem troch spomínaných aj Jozef Dojčan, Richard Dostálek, Pavol Hrnčiarik, Dušan Kramlík, Jozef Kukulský, Jozef Pavlík, Stanislav Varga, Vladimír Veselý a Martin Želinský). "Podľa konvencie UEFA, vzhľadom na počet frekventantov sme mohli prijať len jedného trénera zo zahraničia," uzavrel tému manažér vzdelávania SFZ.
Súvisiace články