Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

August 19, 2015

Ján Kováčik pre HN: "Úspech mi umožňuje vyrokovať viac peňazí"

BRATISLAVA (Hospodárske noviny) - Rozhovor prezidenta SFZ s redaktorom HN Vladimírom Trávničkom

 
 
 
 
Znovuvolený prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik informuje delegátov počas volebnej konferencie Slovenského futbalového zväzu. Poprad, 21. február 2014.

Štrnásť miliónov eur. Túto sumu dokázal na vybudovanie nového štadióna v Trnave získať Slovenský futbalový zväz. Na jeho sobotňajšom otvorení aj preto nebude chýbať ani jeho prezident Ján Kováčik.

* Čo pre náš futbal znamená nový štadión v Trnave?

Nielen pre futbal v Trnave, ale pre celý slovenský futbal je to dobrá správa. Budeme mať štadión, ktorý bude mať kapacitu takmer 20-tisíc miest, je veľmi moderný, má dobré zázemie a spĺňa prísne kritériá Európskej futbalovej únie (UEFA) na pozíciu štvorhviezdičkového štadióna. Pre nás je to nesmierne dôležité.

* Akou sumou sa na jeho postavení podieľal futbalový zväz z projektu obnovy rekonštrukcie a výstavby štadiónov?

Išlo o trinásť miliónov eur a ďalší milión bol z prostriedkov UEFA na vybudovanie umelého osvetlenia. Takže sme významným investorom – a pre nás je dôležité, že štadión sa stihol dokončiť v termíne, na ktorom sme sa dohodli. A na slovenské pomery bol postavený v rekordnom čase, za necelé dva roky.

* Je moderný štadión v Trnave prvým krokom k tomu, aby verejnosť začala vnímať futbal nie cez optiku chuligánov a výtržností, ako to zväčša býva?

Štadióny nevyriešia všetko, ale kultúrne prostredie na nich tomu môže pomôcť. Bolo by naivné myslieť si, že chuligáni sa zmenia, keď prídu do kultúrneho prostredia. Ten proces bude trošku dlhší. No keď bude ďalší štadión v Trenčíne, Košiciach, Dunajskej Strede, tak si ľudia začnú futbal viac všímať a verím, že ho budú hodnotiť pozitívne.

* Vďaka podieľaniu sa na výstavbe môže reprezentácia Slovenska hrávať zápasy v Trnave zadarmo. Kedy túto možnosť prvýkrát využijete?

V prípade, že postúpime priamo na majstrovstvá Európy do Francúzska, chceli by sme na to využiť voľný novembrový termín. Súperov už riešime takmer rok, ale keďže nie je teraz žiadny konkrétny, nemôžem povedať viac. V hre o možného súpera na tento priateľský duel je aj mužstvo mimo Európy.

* Slovákom patrí 14. miesto vo svetovom rebríčku FIFA, mužstvo trénera Kozáka vyhralo posledných 9 zápasov. Je vďaka tomu futbal pre sponzorov atraktívnejší?

My komunikujeme s partnermi, ktorých máme a ktorým sa končí zmluva po EURO 2016. Už teraz sa snažíme o predĺženie a zvýšenie podpory v týchto kontraktoch. Rokujeme aj s ďalšími nadnárodnými spoločnosťami, z ktorých by sme aspoň jednu chceli získať ako generálneho – veľkého partnera.

* Čiže úspechy priťahujú a dnes je vaša vyjednávacia pozícia so sponzormi lepšia ako povedzme pred dvoma rokmi.

Je to stopercentne tak. Veľmi ťažko sa vyjednáva, keď máte za sebou dva neúspešné pokusy postúpiť na majstrovstvá Európy či majstrovstvá sveta v porovnaní s dneškom, keď sa mužstvu darí. Naša pozícia dnes je veľmi dobrá, aj keď ešte sme na šampionát nepostúpili.

* Futbalový zväz si môže finančne polepšiť aj po schválení nového zákona o športe, kde má prísť k zvýšeniu dotácií pre zväzy. O koľko by mohol futbal dostať viac?

Nedokážem na o odpovedať, lebo neviem, koľko finančných prostriedkov sa napokon dostane do športu ako takého. Tento zákon môže priniesť zvýšenie kreditu pre celý slovenský šport. Boli by sme oveľa transparentnejší pre ľudí, ktorí rozhodujú o peniazoch, čo idú do športu, a tiež pre verejnosť, ktorá si bude môcť zistiť, ako sa nakladá s peniazmi určenými na šport.

* Čo okrem spomínaného možného zvýšenia dotácií je pre vás v zákone o športe kľúčové?

Nesmierne dôležité je, aby všetky zväzy dokázali zadefinovať reálne číslo svojej členskej základne. To sa dá jedine cez informačný systém, ktorý už funguje v našom futbalovom zväze. Ten zákon však rieši oveľa viac problémov, ktoré v súčasnosti v našom športe sú.

* Napríklad aj štatút športového profesionála. V čom je jeho prínos?

Je tlak aj z Európskej komisie, aby futbalisti, ale aj iní športovci boli v plnom pracovnoprávnom vzťahu ako zamestnanci klubov. Dnes sú takmer všetci živnostníkmi. Zákon rieši aj toto a podľa všetkého od 1. januára 2019 by to mohlo byť realitou. V dôsledku toho sa zvýšia náklady klubov, ale keď chceme byť súčasťou štandardnej Európy, tak nás táto úprava neminie.

* V súčasnosti ide do športu zhruba 42 miliónov eur ročne. Ako by podľa nového zákona mala byť táto, prípadne ešte vyššia suma, prerozdelená?

Pracovná skupina v spolupráci so zväzmi navrhla, aby išlo 80 percent na fungovanie športových federácií. Zvyšných dvadsať má byť použitých na skupinu top športovcov z malých športov, na činnosť Slovenského olympijského a paralympijského výboru.

* Päť rokov ste prezidentom futbalového zväzu. Za ten čas sa objavil jediný korupčný prípad ovplyvňovania zápasov. Nie je podľa vás na trávnikoch viac podozrivých duelov?

Od roku 2010 hovorím každému, keď máte konkrétnu vec, podozrenie – príďte za mnou, vyriešime to. To, čo prišlo, a to bolo ovplyvňovanie zápasov hráčov Dunajskej Stredy, sme vyriešili. Tresty, ktoré futbalisti dostali, sú odstrašujúce. Pre niekoho, kto robí celý život pri futbale a dostane zákaz činnosti na 15 rokov a nemôže robiť nič, ani len mládežníckeho trénera, nemôže byť v štruktúre žiadneho klubu, sú podľa môjho názoru tieto tresty dostatočnou výstrahou.

* Mal niektorý z tria nepodmienečne odsúdených hráčov ambície pôsobiť pri futbale, aj keď nesmel?

Museli sme riešiť Ivana Hodúra, ktorý trénoval mládež v Seredi. Dostalo sa to k nám, klub dostal pokutu a jednoducho to nesmie robiť. Tie tresty sú naozaj výstražné a dôležité je tiež, že dbáme na ich dodržiavanie.

* Vy ste vyvíjali nejaké aktivity smerom k odhaľovaniu možnej korupcie v našom futbale?

My tu nie sme na to. Keď niekto príde s konkrétnym prípadom, tak sa ním musíme zaoberať. A keď je ten prípad taký, že sa ním majú zaoberať orgány a treba podať trestné oznámenie, môžeme to urobiť. Ale to nemusí robiť SFZ, takýto podnet môže podať ktorýkoľvek občan Slovenska.

***

Súťaž s Čechmi? Nehrozí Na Slovensku sa v súčasnosti modernizuje vyše dvadsať štadiónov. Práve chýbajúca infraštruktúra bola jedným z mínusov, pre ktoré bolo utópiou snívať o spoločnej česko-slovenskej súťaži. Zmení sa niečo na tom, keď po Trnave vyrastú nové arény v Trenčíne, Košiciach a jedného dňa aj v Bratislave? "Môj osobný názor je, že spoločná súťaž je históriou a táto záležitosť sa nezrealizuje," uviedol pre HN prezident zväzu Ján Kováčik. Podľa neho sa po rokoch rozhovorov s českou stranou projekt spoločnej súťaže nikam nepohol. No aspoň k jednému súťažnému zápasu medzi klubom z Česka a zo Slovenska by raz za sezónu mohlo dôjsť. "Čo vidím reálne, je vznik česko-slovenského pohára, ktorý by na konci sezóny medzi sebou odohrali víťazi národných pohárov. Jeden rok by sa hral na Slovensku, druhý u našich západných susedov," hovorí Kováčik. Termín možného konania prvého takéhoto duelu ešte nechcel konkretizovať. No najideálnejším scenárom je záver nedávno odštartovanej sezóny.