Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

March 4, 2013

Asociácia fanúšikov Slovenska podporuje vládou schválený projekt rekonštrukcie a výstavby štadiónov

BRATISLAVA (futbalafs.sk) - Tlačová správa Asociácie fanúšikov Slovenska), ktorú prinášame bez redakčných a štylistických úprav

 
 
 
 

Niektoré média sa vo svojich reportážach a komentároch v ostatnom čase zaoberali témou poskytnutia vládneho príspevku na výstavbu a rekonštrukciu štadiónov, napr. denník SME v internetovej verzii sme.sk v komentári Petra Schutza "Dotujme Corgoň ligu" (http://komentare.sme.sk/c/6718738/dotujme-corgon-ligu.html)

Vzhľadom na to, že Asociácia fanúšikov Slovenska (ASF) na konferencii SFZ konanej dňa 22. februára 2013 v Liptovskom Jáne verejne podporila projekt výstavby a rekonštrukcie štadiónov (ďalej len "Projekt SFZ"), považujeme za vhodné sa v mene verejnosti - slovenských fanúšikov k téme vyjadriť.

Ako sme už vyššie uviedli, AFS plne podporuje a stojí za Projektom SFZ. Hlavný dôvod spočíva už v samotnej pohnútke, prečo Asociácia vznikla. Napriek tomu, že medzi nami fanúšikmi často existuje historická rivalita, napr. medzi priaznivcami Trnavy a Slovana, cítime, že stav našich štadiónov je neúnosný a prostredie nezodpovedajúce 21. storočiu. Aj preto, nezávisle na akýchkoľvek projektoch SFZ, si Asociácia ako jednu z nosných tém vybrala skultúrnenie štadiónov, pretože si myslíme, že prostredie, v ktorom sa človek nachádza výrazne pôsobí na to, ako sa cíti a ako sa správa. Po príklady nemusíme chodiť ďaleko. Členmi AFS sú jednak fanúšikovia futbalového Slovana – Belasá šlachta – ale i toho hokejového pod názvom Verní Slovanu. Napriek tomu, že personálne zloženie "kotlov" fanúšikov oboch Slovanov je viac ako z troch štvrtín rovnaké, na jednej strane sú futbaloví "Slovanisti" zatracovaní a tí hokejoví vynášaní do nebies. Je bezo sporu, že významnú rolu v tom hrá i prostredie štadióna. Na jednej strane rozbité a nevľúdne Pasienky a na druhej strane moderná hokejová aréna.

Ďalším pozitívnym príkladom je súčasná futbalová Myjava, ktorá jasne dokázala, že kultúrne a pekné prostredie s primeraných diváckym komfortom dokáže viac ako vysoké ploty a regimenty policajtov. Napriek tomu, že v Myjave odohrali svoje zápasy Trnava aj Slovan – čiže kluby s najobávanejšími fanúšikmi – zápasy prebehli bez najmenších incidentov. Navyše domáci sú na svoj klub a štadión hrdí, čo dokazujú i návštevy u nováčika.

Uvedomujeme, že žijeme v dobe, keď sa množstvo štátnych výdavkov zamieta či znižuje z dôvodov krízy. Nesúhlasíme však s tým, aby sa účelovo dávali do rozporu výdavky napr. na školstvo s výdavkami do rekonštrukcie štadiónov. Takýmto spôsobom sa iba lacno vytvárajú dve skupiny, ktoré ako keby stáli proti sebe – na opačných stranách. Buď učitelia alebo štadióny. Nemyslíme si však, že je to tak.

Projekt SFZ na obnovu štadiónov prichádza v čase 10 minút po dvanástej. V prípade, že sa nebude konať hneď a teraz, je možné, že po kríze už nebude prečo obnovovať akékoľvek štadióny, pretože šport – a v tomto prípade futbal – definitívne stratí svojich priaznivcov. Nie je možné "neprodukčné" sektory ako je šport alebo kultúra odkladať na dobu "keď bude lepšie". Nie je vylúčené, že sa potom zo strát v týchto oblastiach nemusíme dostať dlhé roky. Otázka preto vonkoncom nestojí, či je potreba investovať do športovej infraštruktúry tu a teraz. To jednoznačne!

Legitímnou otázkou je, či má investovať štát. Odpoveď nie je jednoduchá a jednoznačná. Projekt predpokladá účasť verejných zdrojov na úrovni štátu i samospráv. Rovnako ako v kultúre i v športe sa vedie polemika do akej miery má prispievať štát zo svojich zdrojov a do akej miery sa má "postarať" súkromný sektor. V súčasnej dobe však iné zdroje než štátne sú v podstate marginálne a založené na čistej "neziskovosti", pretože tak šport i kultúra v našich podmienkach nedokáže zabezpečiť návratnosť zdrojov.

Je úplne prirodzené, že v ťažších časoch sme prívržencami krátkodobých operatívnych riešení a záležitosti dlhodobejšieho charakteru odkladáme. Domnievame sa, že podpora vlády pre Projekt obnovy štadiónov je krokom do budúcnosti, ktorý však operatívne rieši doslova alarmujúci stav športovísk, ktoré každý týždeň navštevuje viac ako 20 tisíc ľudí.

Marián Galbavý
Predseda AFS

Asociácia fanúšikov Slovenska je občianskym združením zastrešujúcim futbalových fanúšikov ale aj fanúšikov iných športov. Jeho členmi sú fankluby Trnavy, Slovana, Banskej Bystrice, Žiliny (OZ Žilinskí Fanatici), Ružomberka, Myjavy a Rimavskej Soboty. Mimofutbalovým členom AFS sa stal hokejový fanklub Slovana Bratislava. Ako hlavný cieľ si asociácia stanovila "Zvýšiť záujem o šport na Slovensku a zvýšiť počet fanúšikov na štadiónoch."

AFS sa chce ďalej zasadzovať o vytvorenie kultúrneho prostredia na štadiónoch, aktívne vstupovať do schvaľovania zákonov a predpisov, ktoré ovplyvňujú život fanúšikov, vytvoriť "strechu" a spoločnú platformu na vzájomnú komunikáciu pre všetkých fanúšikov a budovať pozitívny imidž futbalu, fanúšikov a ultras na Slovensku.

AFS sa zúčastnila na minulotýždňovej konferencii SFZ, kde prítomným predstavil asociáciu a jej ciele.