December 6, 2013
Greguš: "K dnešnému dňu evidujeme 190 slovenských trénerov s PRO UEFA licenciou“
SENEC (SFZ) – Technický riaditeľ Slovenského futbalového zväzu Ján Greguš hovorí o podmienkach na zisk PRO UEFA licencie
Čo sa skrýva za názvom licencia PRO UEFA?
"Je to najvyššia licencia pre trénera, ktorý pracuje v profesionálnom futbale v rámci Európy. Samozrejme, oprávňuje držiteľa pôsobiť aj v mládežníckom futbale.“
Od ktorej úrovne futbalových súťaží na Slovensku je nutné, aby tréner vlastnil PRO UEFA licenciu?
"Túto licenciu vyžadujeme v rámci najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Od hlavného trénera a prvého asistenta klubov Corgoň ligy.“
Hovoríme o najvyššom trénerskom vzdelaní. Čo všetko musia držitelia licencie PRO UEFA absolvovať? Aká cesta k nej vedie?
"Na najnižšom stupni trénerského vzdelania je to UEFA Grassroots C licencia, ktorú vydávajú regionálne futbalové zväzy alebo oblastné futbalové zväzy. Po určitom období spojenom s praxou sa tréner môže ďalej prihlásiť na kurz UEFA B licencie, neskôr UEFA A licencie. Pripomínam, že licenciu UEFA A, UEFA PRO školí a následne diplomy a licenčné preukazy vydáva výhradne Slovenský futbalový zväz. Keď to zhrniem – všetky nižšie licencie školia regionálne futbalové zväzy, UEFA A a UEFA PRO školí SFZ. Všetky licenčné preukazy, teda aj tie pre regionálne futbalové zväzy vydáva SFZ."
Samotný názov PRO UEFA naznačuje, že školiteľ, v tomto prípade Slovenský futbalový zväz, by mal školiť podľa kritérií UEFA.
"Práve to bol dôvod, prečo mal Slovenský futbalový zväz istý čas (viac ako dva roky) pozastavenú licenciu na školenie trénerov. Členom Konvencie UEFA sme od 19. septembra 2003 a odvtedy školíme trénerov Slovenska podľa osnov a pravidiel UEFA. Posledných absolventov licencie UEFA A sme mali v tomto roku 2013, ďalší cyklus UEFA PRO končí záverčnými skúškami za prítomnosti zástupcu UEFA onedlho, vo februári 2014. V roku 2013 sme vyškolili tiež 36 trénerov, špecialistov brankárov.“
Ako dlho trvá takéto štúdium a ako sa tréneri zúčastňujú školení popri povinnostiach v kluboch a v súkromí?
"Kurz UEFA PRO trénerov trvá dva roky, budúci majitelia licencie sa vzdelávajú v štrnástich dvoj-trojdňových vyučovacích blokoch. Učebný plán predstavuje minimálne 246 hodín. Štúdium UEFA A licencia trvá rok a koná sa približne v siedmych - ôsmych dvojdňových blokoch a učebný plán predstavuje minimálne 150 hodín.
Štúdiu predchádzajú prijímacie skúšky, ktoré vyhlasuje Slovenský futbalový zväz a uchádzači o štúdium ich vykonávajú za prítomnosti zástupcov UEFA. Takéto skúšky majú jasne stanovené vedomostné kritériá, ktorých úroveň musí uchádzač o štúdium preukázať.“
Existuje presné číslo, koľko trénerov s najvyšším vzdelaním máme na Slovensku?
"K dnešnému dňu evidujeme 190 trénerov s UEFA PRO licenciou. Presný počet držiteľov UEFA A licencie je 361 trénerov. Na Technickom úseku SFZ máme presnú databázu všetkých trénerov Slovenska a som rád, že aj na regionálnej úrovni vieme pracovníkom UEFA povedať presné čísla o počte trénerov vlastniacich jednotlivé licencie. Toto nám v minulosti absentovalo. Chcel by som ešte podotknúť, že tieto čísla sa nám navýšia, nakoľko v roku 2014 bude SFZ organizovať rekvalifikačné školenia. Tréneri, ktorí sú držiteľmi starších trénerských kvalifikácií a licencií majú možnosť v rámci rekvalifikačného štúdia získať medzinárodne uznávané licencie v rámci UEFA v súlade s Trénerskou konvenciou UEFA."
Možnosti rekvalifikačného štúdia: z trénerskej triedy a licencie:
z IV. trénerskej triedy / „C“ licencie na UEFA „Grassroots“ C
z III. trénerskej triedy / „C“ licencie na UEFA „B“
z II. trénerskej triedy / „B“ licencie na UEFA „A“
z I. trénerskej triedy / „A“ licencie na UEFA „Pro“
"Tréneri, ktorí nemajú o rekvalifikáciu záujem si môžu automaticky požiadať o vydanie preukazu UEFA. Pre lepšie pochopenie uvediem príklad: tréner, ktorý má platnú licenciu I./A a nemá záujem o rekvalifikáciou nadobudnúť licenciu UEFA PRO požiada Technický úsek SFZ o vystavenie trénerskej licencie UEFA A. Ten mu vystaví licenčný preukaz UEFA A s novým licenčným číslom, ktoré mu vygeneruje ISSF systém. Veľmi nám pomohol aj ISSF (Informačný Systém Slovenského Futbalu) - elektronická evidencia trénerov. Bez zaevidovania sa trénera v ISSF sa trénerovi nedá predĺžiť licenčný preukaz, a preto máme takmer všetkých aktívnych trénerov už zaevidovaných."
Aká je platnosť takýchto licencií?
"UEFA PRO a UEFA A má dvojročnú platnosť, ale tak, ako zaznelo na trénerskej konferencii, Technické oddelenie SFZ vyvíja aktivitu smerom k tomu, aby licencia mala platnosť tri roky. S tým, že by sa inovoval aj systém vzdelávania trénerov. Uvítali by sme počas troch rokov viac účastí trénerov na seminároch a školeniach, budeme vyžadovať aby boli aktívni v publikačnej činnosti, prípadne aby prednášali alebo pomáhali začínajúcim trénerom. Chceme klásť dôraz na väčšiu aktivitu trénerov, ich sebavzdelávanie a, aby aktivita vychádzala z ich záujmu.“
Ak dobre rozumieme, licencia sa automaticky nepredlžuje.
"Pochopili ste správne. To bol aj napríklad prípad Ľuba Moravčíka, ktorý sa uchádzal o post reprezentačného trénera Slovenska. Nemal platný licenčný preukaz, pretože počas dvojročného obdobia neabsolvoval žiadne školenie trénera. Tréner, ktorý sa nezúčastňuje školení, nemôže mať licenciu predĺženú. Toto nie je výmysel technického riaditeľa resp. manažéra zodpovedného za vzdelávanie, to sú jasne určené pravidlá, ktoré stanovila Trénerská Konvencia UEFA, ktorej sme členom."
Samotné pôsobenie na poste trénera napríklad Corgoň ligového klubu, bez účasti na školení a ďalšom vzdelávaní, ešte nie je zárukou profesionálneho rastu trénera?
"Trénerská Konvencia UEFA hovorí jasnou rečou. Každý tréner musí počas obdobia platnosti licencie absolvovať školenie resp. trénerský seminár.“
Musí uchádzač preukázať jazykové schopnosti?
"Áno. Vo väčšine prípadov uchádzači preferujú skúšku z angličtiny. Môžu si zvoliť nemčinu, akceptovaná ja aj ruština. Je na každom trénerovi, ktorý z týchto jazykov si na skúšku zvolí. Výsledky z písomnej časti skúšok ako aj z výstupu z tréningového procesu v cudzom jazyku potom hodnotí zvolená komisia.“
Súvisiace články