October 25, 2011
Jozef Kliment: "Legislatíva nepomáha v boji proti chuligánom"
BRATISLAVA (SITA) - Jozef Kliment, generálny sekretár SFZ: "Na seminári chceme presne zadefinovať, kde sa v súčasnosti v problematike bezpečnosti na futbalových štadiónoch nachádzame. A tiež chceme nájsť spôsob, ako v tejto oblasti pokračovať ďalej"
Do slovenských zákonov treba zapracovať normy Európskej futbalovej únie (UEFA), aby sa chuligáni a vandali mohli bez dlhých prieťahov zodpovedať za škody spôsobené na štadiónoch aj mimo nich. Podľa generálneho sekretára Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jozefa Klimenta práve v oblasti legislatívy má Slovensko veľké rezervy. Dôvodom tohto právneho manka je najmä fakt, že mnohé požiadavky a pravidlá UEFA sa ešte nedostali do zákonov SR, ba ani do predpisov SFZ. Jozef Kliment analyzoval súčasnú situáciu na utorkovom seminári, ktorý v bratislavskom hoteli Gate One v úzkej súčinnosti s UEFA zorganizoval Slovenský futbalový zväz (SFZ).
"Futbalová legislatíva sa na Slovensku v mnohých oblastiach neinovovala od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky," povedal na stretnutí s novinármi Jozef Kliment. Na odporučenie UEFA organizátori bratislavského seminára pozvali na toto fórum aj predstaviteľov tých inštitúcií, ktoré by mali byť zahrnuté do fungujúceho projektu na zaistenie bezpečnosti na slovenských futbalových štadiónoch: "Na seminári chceme presne zadefinovať, kde sa v súčasnosti v problematike bezpečnosti na futbalových štadiónoch nachádzame. A tiež chceme nájsť spôsob, ako v v tejto oblasti pokračovať ďalej," konštatoval Jozef Kliment a priblížil aj úlohu zástupcov UEFA na seminári. "Hostia z UEFA si v prvom rade chceli vypočuť stanoviská, názory a postoje ľudí, ktorí sa podieľajú na vytváraní bezpečného prostredia na futbalových štadiónoch. Na základe otvorenej diskusie za okrúhlym stolom chcú presne zistiť, kto za čo je zodpovedný. A podľa prezentovaných názorov a postojov nám ako fundovaní odborníci budú vedieť pomôcť a poradiť," uviedol J. Kliment skôr, ako dal slovo riaditeľovi oddelenia bezpečnosti na štadiónoch UEFA Marcovi Timmerovi a poradcovi a konzultantovi v otázke bezpečnosti a ochrany futbalových štadiónov UEFA Kennymu Scottovi.
Obaja upozornili, že niektoré veci, zásady a predpisy platia pre každú krajinu. Slovensko môže veľa získať tým, že niektoré osvedčené postupy môže prebrať z iných krajín. "My sme v tomto smere v minulosti podstúpili tvrdé skúšky. S elimináciou výtržníkov a vandalov máme bohaté skúsenosti, ktoré Slovákom radi odovzdáme, aby nemuseli objavovať koleso... Všetky dobré poznatky im môžu byť prospešné najmä v tom, aby nerobili tie isté chyby, aké sme urobili my," konštatoval Marc Timmer.
Kenny Scott zdôraznil, že kľúčovým nástrojom pre riešenie násilia na futbalových štadiónoch je legislatíva, ktorá je dostačujúca na to, aby odstrašila ľudí od prípadných výtržnosti a násilia. V mene UEFA ponúkol školenie odborníkov, ktorí môžu vychovať ďalších strážcov poriadku. "Napríklad, na pohotový a presný monitoring pohybu chuligánov. Veď oni sú chuligánmi nie iba 90 minút počas zápasu, oni podobne žijú a správajú sa sedem dní v týždni. Jednoducho, o ich pohybe treba vedieť, lebo chuligáni sú problém, ktorý stále čaká ´za rohom´ na svoju príležitosť aj vo futbalovo vyspelých krajinách. Aj chceme byť proti ním úspešní, musíme ich mať spravodajsky zmapovaných celý rok," vyzval Scott.
Bude najmä na SFZ, ako zhodnotiť výstupy zo seminára, na ktorom sa zúčastnili aj minister vnútra SR Daniel Lipšic či viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel. Jozef Kliment avizoval vytvorenie pracovnej skupiny. "Ďalej budeme v kontakte s tými spolupracovníkmi z Európy, ktorí pokrývajú aj iné inštitúcie. Budú nás usmerňovať a viesť. Rozprávali sme už aj s pracovníkmi ministerstva školstva. Iniciátorom a lídrom v tomto procese by podľa nás malo byť ministerstvo vnútra, ale my mu tiež chceme aktívne pomáhať. Takže bude to tímová spolupráca viacerých zložiek, ktoré sú za bezpečnosť na štadiónoch zodpovedné. Spoločnými silami dokážeme viac," zakončil Kliment.
Súvisiace články