Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

December 31, 2013

Koniec roka 2013 so spomienkou na najvýznamnejšie úspechy slovenského futbalu

BRATISLAVA (SFZ) - Pri príležitosti tohtoročného 75. výročia vzniku Slovenského futbalového zväzu a s príchodom Nového roka 2014 si pripomíname najvýznamnejšie úspechy a míľniky histórie slovenského futbalu.

 
 
 
 
Mužstvo Československa pred finálovým zápasom ME 1976 v Belehrade: Zľava: kapitán Ondruš, Viktor, Dobiáš, Joz. Čapkovič, M. Masný, Móder, Švehlík, Pivarník, Panenka, Nehoda, K. Gögh. Belehrad, 20. jún 1976.

1929 – Pavol Šoral bol prvým slovenským futbalistom, ktorý obliekol reprezentačný dres. Stalo sa tak 28. októbra 1928 v Prahe, v priateľskom zápase ČSR – Juhoslávia (4:3).

1934 – Štefan Čambal, prvý Slovák, ktorý sa predstavil na záverečnom turnaji MS. Na svetovom šampionáte v Taliansku odohral všetky štyri zápasy, vrátane rímskeho finále Taliansko – ČSR (2:1 po predĺžení).

1938 - Vznikol Slovenský futbalový sväz (SFS), predchodca SFZ. Stalo sa tak 4. novembra 1938.

1960 – 3. miesto ČSR na vtedajšom Pohári národov (predchodca majstrovstiev Európy). Na záverečnom turnaji hrali štyri mužstvá, v súboji o bronz zdolala ČSR v Marseille Francúzsko 2:0. V súboji o 3. miesto nastúpil v bránke Schrojf, v poli hral Popluhár, Buberník, Pavlovič, P. Molnár a Dolinský. V semifinálovom zápase nastúpil ďalší Slovák, Anton Moravčík.

1962 – 2. miesto ČSR na MS v Čile. O úspech sa pričinili Slováci Viliam Schrojf, Ján Popluhár, Andrej Kvašňák, Adolf Scherer, Jozef Adamec, Jozef Štibrányi. Členmi kádra boli ďalej Titus Buberník, Pavol Molnár a Jozef Bomba.

1963 – Ján Popluhár nastúpil v drese Výberu sveta pri príležitosti 100. výročia založenia anglickej futbalovej asociácie. Jeho spoluhráčmi boli legendárni futbalisti Lev Jašin, Eusébio, Alfredo Di Stefano, či Francisco Gento, za Anglicko hral Bobby Charlton, či neskorší kapitán majstrov sveta Bobby Moore.

1964 – 2. miesto na OH 1964 v Tokiu. Vo finále podľahla ČSR Maďarsku 1:2. O úspech sa pričinili Slováci Anton Urban, Vojtech Masný, Vladimír Weiss najst., Ľudovít Cvetler, Anton Švajlen, František Schmucker, Ján Geleta a Štefan Matlák.

1966 – Bratislavčan Karol Galba sa stal prvým slovenským rozhodcom, ktorý sa predstavil vo finálovom zápase turnaja futbalových majstrovstiev sveta. V roku 1966 bol priamym aktérom duelu Anglicko – Nemecko v londýnskom Wembley. Hlavným rozhodcom bol Švajčiar Gottfried Dienst, druhým asistentom na čiare bol Azerbajdžanec Tofik Bachramov. Finále vošlo do histórie pre sporný gól Geoffa Hursta, ktorým Anglicko získalo doteraz jediný titul majstra sveta. Lopta sa od brvna odrazila smerom dole na bránkovú čiaru. Doteraz nie je isté, či lopta dopadla celým objemom za bránkovú čiaru.

1969 – Triumf Slovana Bratislava v PVP. Bratislavský Slovan je tak jediným klubom, ktorému sa podarilo vyhrať jednu z troch európskych pohárových súťaží. V bazilejskom finále zdolali „belasí“ slávnu Barcelonu 3:2. Strelcami gólov boli Cvetler, Hrivnák a Ján Čapkovič.

1969 – Spartak Trnava sa prebojoval do semifinále PEM (predchodca Ligy majstrov), kde po prehre 0:3 a domácej výhre 2:0 stroskotal na Ajaxe Amsterdam. Ide o najvýraznejší úspech slovenského klubu v najprestížnejšej európskej pohárovej súťaži.

1976 – ČSSR získala titul majstra Európy. V belehradskom finále zdolalo Československo po penaltovom rozstrele Nemecko, v riadnom hracom čase skončil zápas nerozhodne 2:2. V základnej zostave nastúpilo vo finále osem Slovákov: Pivarník, Jozef Čapkovič, Ondruš, K. Gögh, Dobiáš Švehlík, M. Masný a Móder, od 80. minúty hral Jurkemik. Mužstvo viedol Jozef Vengloš.

1980 – Československo získalo zlato na Olympijských hrách v Moskve. O úspech sa pričinil brankár Stanislav Seman a František Kunzo.

1980 – Československo vybojovalo bronz na ME 1980 v Taliansku. Doteraz posledné medaile z vrcholného seniorského turnaja získali Slováci Ján Kozák, Jozef Barmoš, Jaroslav Pollák, Koloman Gögh, Anton Ondruš, Marián Masný, Ladislav Jurkemik a Stanislav Seman.

1984 – Slovák Vojtech Christov rozhodoval finále ME 1984 Francúzsko – Španielsko. V roku 1982 bol hlavným arbitrom v otváracom zápase svetového šampionátu Argentína – Belgicko.

1994 – Prvý zápas v ére samostatného Slovenska odohrala reprezentácia SR 2. februára 1994 v Sharjahu proti Spojeným arabským emirátom. Vladimír Weiss st. bol autorom prvého gólu Slovenska v novodobých dejinách, Slovensko zvíťazilo 1:0.

2000 – Slovensko „21“ získalo 4. miesto na ME 2000 do 21 rokov a kvalifikovalo sa prvýkrát a doteraz naposledy v ére samostatného Slovenska na Olympijské hry 2000 v Sydney.

2010 – Prvú účasť Slovenska na finálovom turnaji majstrovstiev sveta vyšperkovali zverenci trénera Vladimíra Weissa st. postupom do osemfinále. Slováci v skupine remizovali s Novým Zélandom (1:1), prehrali s Paraguajom (0:2), zdolali úradujúceho majstra sveta Taliansko (3:2), v osemfinále podľahli Holandsku (1:2).

2013 – Reprezentácia Slovenska do 17 rokov vybojovala 3. miesto na domácom európskom šampionáte a kvalifikovala sa na MS 2013 v Spojených arabských emirátoch. Na záverečnom turnaji MS napodobnili zverenci Ladislava Pecka úspech reprezentačného Á-čka spred troch rokov a vybojovali postup zo skupiny. V osemfinále MS podľahli Uruguaju 2:4.