Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 10, 2015

Pozícia UEFA nám je vlastná, aj vo vzťahu k FIFA

BRATISLAVA (SFZ) - Generálny sekretár SFZ Jozef Kliment hovorí o situácii vo FIFA po zürišskom kongrese

 
 
 
 
Generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

Dianie vo FIFA je stále téma. Predkongresové, volebné i pokongresované dianie, zatýkanie popredných funkcionárov, potvrdený mandátu Seppa Blattera v pozícii prvého muža svetového futbalu i jeho následná abdikácia, to všetko zliate do jedného celku kladie aj s plynutím dní stále veľa otázok. Pre priamo dotknutých ľudí, ale aj pre stovky ďalších, ktorých sa existencia a činnosť FIFA dotýka, vrátane SFZ.

Nie je jednoduché zorientovať sa v situácii, ktorá vznikla predovšetkým abdikáciou Seppa Blattera na prezidentskú funkciu. Ani ak by po voľbe, keď získal 133 hlasov naprieč členským spektrom, vo svojej pozícii zotrval a pokračoval by spôsobom sebe vlastným v práci. UEFA bola pripravená reagovať, držať sa naďalej svojej filozofie, deklarovanej už pred zürišským kongresom. Fakt, že nie všetky európske krajiny pri voľbe stáli za princom Alim, na podstate postoja UEFA nič nezmenil. Pri všetkej úcte k tomu dobrému, čo FIFA pre svetový futbal (aj) pod Blatterovým vedením urobila, pri rešpekte názoru ostatných kontinentálnych konfederácií, UEFA si robí logický nárok na akceptáciu svojich myšlienok a filozofie, čo hodlá tak ako doteraz presadzovať v rámci všetkých normálnych postupov, v relevatných sférach vplyvu a pôsobnosti.

Preto je logické, že najmä tí zástupcovia členských zväzov UEFA, ktorí boli prítomní na volebnom kongrese FIFA v Zürichu 2011, kde Sepp Blatter verejne sľúbil, že kandidatuje posledný raz a po naplnení mandátu v roku 2015 odovzdá štafetu Michelovi Platinimi, sa po zmene jeho rétoriky a konania vlani v Sao Paule cítili právom oklamaní. Pred štyrmi rokmi mu všetci vyjadrili jednomyseľnú podporu, dodržali slovo, ani jeden nehľadal spôsob a dôvod, ako nenaplniť džentlemnský dohovor Blattera a UEFA. Po svojskej otočke odstupujúceho prezidenta FIFA bolo zrejmé, že európske krajiny budú dodržiavať líniu, vyjadrenú Michelom Platinim (aj keď bolo jasné, že určite nie všetky...). Prezident UEFA vtedy jasne povedal, že nepôjde proti pánovi Blatterovi, ale nebude ho ani podporovať.

Dianie v Zürichu v hektických posledných májových dňoch je dostatočne známe, na úrovni UEFA sa neodohralo ani v neverejných diskusiách nič, čo by nebolo – aj vďaka médiám - evidentné a transparentné.

Každý, koho to zaujíma, vie o dohode troch adeptov, na základe ktorej sa van Praag a Figo vzdali kandidatúry v prospech princa Aliho. Celý svet pozná výsledky volieb, obsah následnej víťaznej reči znovuzvoleného prezidenta, jeho vyznanie, že ešte musí vo FIFA veľa urobiť, pretože tá je momentálne v ťažkej kríze a že on má na to chuť aj silu.

Po štyroch dňoch oznámil svoj odchod z funkcie...

Práve tu sa však končí dostatočná informovanosť. Môžeme si stále len domýšľať, čo viedlo prezidenta FIFA k rezignácii, ešte nemáme dostatok relevantných poznatkov, aby sme mohli správne a objektívne vyhodnotiť, prečo to spravil a ako bude postupovať do konania mimoriadneho kongresu FIFA.

Je zrejmé, že SFZ ako právoplatný a rovnocenný člen európskej rodiny sa bude zaujímať a aktívne sa zúčasťnovať na jej krokoch. Myslím si, že v septembri, na mítingu prezidentov a generálnych sekretárov na Malte, sa vyprofiluje cesta, s jasným cieľom pre členov UEFA a myslím si, že aj FIFA. Tým cieľom je zvolenie takého prvého muža svetového futbalu, ktorý bude mať víziu, ako znova posilniť rešpekt, kredit, dôveru a význam značky FIFA, čo bude zároveň znamenať narovnanie vzťahov medzi FIFA a UEFA, ako aj posilnenie dôveryhodnej komunikácie medzi konfederáciami, z čoho svetový futbal musí vyťažiť ďalší progres. A tým nemyslím len finančný.

JOZEF KLIMENT
generálny sekretár SFZ