February 16, 2016
Šéf antidopingovej komisie UEFA Marc Vouillamoz na Slovensku
BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) - „Maloktorý fenomén v medicíne a v športe vyvoláva toľko prapodivných myšlienkových pochodov, diskusii plných emócií, mystických špekulácií a nereálnych argumentácií ako doping,“ povedal otec dopingovej kontroly prof. Doenike.
Európska futbalová asociácia (UEFA) sa v ostatných rokoch stala jedným z najaktívnejších športových zväzov v boji proti dopingu v športe. Vybudovala moderný systém dopingových kontrol, naprieč všetkými súťažami, ktoré riadi, vyškolila expertný tím dopingových komisárov, venuje sa osvetovej a edukačnej činnosti, koordinuje svoju činnosť so Svetovou futbalovou asociáciou (FIFA) aj Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA).
Vzhľadom na komplexnú náročnosť nového systému kontroly futbalistov, vrátane tvorby ich biologického pasu (podobne ako napríklad v cyklistike), aj jej pokračovania aj po ME 2016 a rozšírenie počtu hráčov, ktorí budú kontrolovaní aj nad rámec možností UEFA v domácich súťažiach, je nevyhnutná spolupráca UEFA s existujúcimi národnými antidopingovými agentúrami jednotlivých európskych štátov. To bola základná príčina návštevy šéfa antidopingového a zdravotníckeho oddelenia (Antidoping and Medical Unit) UEFA Marca Vouillamoza, ktorý prišiel podpísať memorandum o rozšírenej spolupráci so slovenskou antidopingovou agentúrou (ADA SR). Tá aktívne funguje pod vedením novej riaditeľky PaeDr. Žanety Csáderovej, PhD. Je to významný krok v histórii slovenského boja proti doping a zároveň prejav dôvery UEFA.
"Vítame Slovensko v skupine krajín, s ktorými úzko spolupracujeme v boji s dopingom. Biologické pasy sú dôležitým a účinným nástrojom v boji proti dopingu, potrebujeme zabezpečiť efektívnu kontrolu nad zdravím hráčov, pretože musíme dôkladne chrániť šport pred dopingom," uviedol Vouillamoz.
Júnové majstrovstvá Európy vo futbale budú jednou z vrcholných športových akcií v roku 2016. Pred šampionátom, aj v priebehu turnaja bude UEFA vykonávať ako súťažné, tak aj mimosúťažné testovanie s odbermi moču aj krvi. V priebehu prípravy budú novým a náročnejším spôsobom mimo - súťažne otestované všetky kvalifikované mužstvá, niektoré aj viackrát po sebe. Dopingová kontrola bude následne aj po každom zápase finálového turnaje.
Zavedenie biologických pasov znamená, že futbalisti budú musieť byť oveľa opatrnejší. "Nová situácia je v tom, že po testovaní futbalista nebude viac v pozornosti, ale pôjde o pravidelné dlhodobé sledovanie výsledkov v krvi a iných telesných tekutinách. Cieľom je zistiť, či sa nemanipuluje so zdravím hráča, pretože užívanie dopingu je zdraviu škodlivé," povedal slovenský dopingový komisár UEFA Pavel Malovič.
Novodobý a čoraz sofistikovanejší doping totiž predstavuje celospoločenský problém, ktorý je nevyhnutné riešiť a teraz je ten najvhodnejší čas. Tak to vníma široká športová rodina.
Vynovený obsah antidponigového kódexu:
Pre všetky športové odvetvia je základným dokumentom v boji proti používaniu zakázaných podporných prostriedkov Svetový antidopingový kódex, ktorý vydáva Svetová antidopingová agentúra (WADA). Do svojich vlastných smerníc ho musia povinne zakomponovať všetky národné antidopingové organizácie a medzinárodné športové federácie.
Rovnako ako sa objavujú čoraz sofistikovanejšie metódy (zne)užívania nepovolených podporných prostriedkov zároveň s prefíkanými spôsobmi, ako užívateľa „neprichytiť pri čine“, tvoria sa aj nové diagnostické metódy na dopingové zistenia a s tým spojená príslušná legislatíva, dokumenty, predpisy a postihy. Po takmer dvojročnej diskusii zainteresovaných platí od 1. januára 2015 vynovené znenie pôvodnej verzie Svetového antidopingového kódexu.
Aké najdôležitejšie zmeny v ňom nájdeme ?
Predovšetkým - základná doba zastavenia športovej činnosti je už pri prvom náleze „nešpecifickej“ zakázanej látky (napríklad anabolického steroidu) v krvi alebo v moči a pri dokázanom užívaní takéhoto prostriedku, prípadne jeho držby športovcom, štyri roky (doteraz dva). Pri náleze „špecifickej látky“ môže byť udelený trest rovnako vysoký, pokiaľ dokáže antidopingová agentúra takzvané priťažujúce okolnosti. Inak je možné využiť individuálne posúdenie priestupku a trest môže byť nižší.
Dokázané vedomé bránenie alebo pokus o zabránenie činnosti dopingovému komisárovi, jeho zastrašovanie či pokus o zastrašenie prípadných svedkov udalostí, ako aj úmyselné poskytnutie nepravdivých informácií príslušnej antidopingovej organizácii patrí tiež medzi porušenie antidopingových pravidiel, s následným potrestaním.
Prísnejšie je skrátenie obdobia, počas ktorého nesmie športovec trikrát dodať nesprávne informácie o mieste svojho pobytu – z osemnástich na dvanásť mesiacov. Pri porušení tohto pravidla môže byť športovec postihnutý najvyšším trestom, pozerá sa na neho, ako keby užíval zakázané látky a vyhýbal sa kontrole.
V prípade nedodržania predpisov sa budú prísnejšie trestať aj osoby, sprevádzajúce športovca počas súťaže, tréningu či v súkromnom živote (tréner, lekár, masér, fyzioterapeut, manažér). Ide o novú definíciu pod názvom Zakázaná spolupráca, čo predstavuje dodávanie a podávanie nepovolených látok športovcovi alebo používania zakázaných metód bez opodstatneného vysvetlenia.
Pokiaľ má športovec zákaz činnosti, môže sa mu po oficiálnom požiadaní príslušnej antidopingovej organizácii povoliť v poslednej štvrtine alebo v posledných dvoch mesiacoch trestu opäť trénovať s materským družstvom a využívať jeho športoviská aj iné zariadenia, čo dosiaľ nebolo možné.
Súvisiace články