Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

December 14, 2015

Seminár trénerov mládeže SFZ 2015 v Senci

SENEC (SFZ/PETER ZEMAN) - Seminár odštartoval prezentáciou filozofie mládežníckeho futbalu v Dánsku Thomasa Slosarich, profil mládežníckych reprezentantov SR priblížil Pavol Peráček, o vyhľadávaní talentov v MŠK Žilina hovoril Ľubomír Nosický.

 
 
 
 
Seminár trénerov mládeže SFZ 2015 v Senci. Senec, 14. decembra 2015.

Účastníkov seminára trénerov mládeže SFZ privítal technický riaditeľ SFZ Ján Greguš, po ňom prevzal žezlo jeden z najuznávanejších odborníkov pre rozvoj mládežníckeho futbalu v Dánsku Thomas Slosarich.

"Slováci, na rozdiel od Dánska, postúpili na Euro 2016. Aj to je dôkaz, že na Slovensku vyrastajú skvelí hráči", zložil na úvod kompliment slovenskému futbalu člen technického oddelenia futbalovej asociácie Dánska. "Naša krajina je rozdelená do šiestich regiónov. Keď som začínal vo funkcii v roku 1994, mládežnícky futbal mal šesť rôznych smerov. Každý región preferoval inú filozofiu, mal svoje interné pravidlá, dokonca sa hralo s rôznymi veľkosťami lôpt. Dnes ťaháme všetci za jeden povraz. To považujem za úspech," priblížil reálie mládežníckeho futbalu v Dánsku Thomas Slosarich.

Počas dvoch prednášok sa dotkol aj neúspešnej baráže seniorského Á-čka, ktoré neprekonalo švédsku prekážku. "Musím vzdať hold trénerovi Mortenovi Olsenovi. Všetky reprezentačné výbery Dánska, od najmladších až po seniorské Á-čko, hrajú rovnakým systémom a on sa ho držal, napriek dôležitosti zápasov, aj v baráži so Švédskom. Možno bude niekto namietať, že náš systém je, vzhľadom k neúspechu v bojoch o Euro neefektívny, no my mu veríme. Švédsko uspelo nie pre náš nedostaočne kvalitný systém. Jednoducho malo Ibrahimoviča, ktorý strelil tri góly..." 

Na myšlienky Dána Slosaricha nadviazal popoludní vedúci Katedry športových vied FTVŠ UK doc. Pavol Peráček. Profil mládežníckych reprezentantov SR obohatil o porovnanie rozdielnych požiadaviek na hráča v kategórii do 17 rokov, do 19 rokov a v seniorskej kategórii. Reč bola aj o hráčoch do 15 rokov, respektíve o tom, čo je a nie je možné ovplyvniť tréningovým procesom v tomto veku. Samostatnú kapitolu tvorila genetika a jej vplyv na talent mladého hráča. "Samozrejme, že zasahuje do vývoja športovca, no futbal je tak komplexný šport, že nie je určujúca. Významne môže ovplyvniť vytrvalostné alebo rýchlostno-silové schopnosti, no futbal bol vždy multifaktoriálny šport," konštatoval Pavol Peráček.

Posledným prednášajúcim bol šéf mládežníckeho futbalu MŠK Žilina Ľubomír Nosický. Progresívny klub s verejne deklarovaným cieľom stavať na mladých hráčoch forsíruje v domácej súťaži ofenzívny futbal a ním sa prezentoval aj v pohárovej Európe. V domácom prostredí dokázal zdolať španielsky Athletic Bilbao 3:2 a napriek vyradeniu sa aj v odvete prezentoval kvalitným výkonom. "Snažíme sa sledovať a skúmať vedenie mládeže vo všetkých kluboch nižších súťaží v našom regióne. Pre nás nie je cieľom samotný prestup talentovaného hráča k nám, ale aj ďalšia spolupráca s klubom. Samozrejme, mladým hráčom sa snažíme vytvoriť optimálne podmienky pre ich rast," povedal športový riaditeľ  mládeže MŠK Žilina Ľubomír Nosický a dodal: "Vzhľadom na posledné udalosti v nedávnej minulosti, si uvedomujeme nutnosť postarať sa o mladého hráča nielen futbalovo na ihrisku, ale tiež pozitívne ovplyvniť jeho charakter a zamerať sa tiež na mentálnu výchovu hráča."