Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 29, 2015

SVETOVÝ DEŇ SRDCA 2015: Šelest na srdci futbalistu

BRATISLAVA (SFZ/PAVEL MALOVIČ) - Dĺžka ľudského života je obmedzená na tri a pol miliardy tepov, ktoré vydrží normálne zdravé srdce. Toto perpetuum mobile ľudského organizmu - srdce nikdy nespí - bolo a vždy bude uctievané pre svoju mimoriadnu výkonnosť.

 
 
 
 

Musí byť však, rovnako ako špičkový stroj,častejšie kontrolované a udržiavané v poriadku. Inak sa stávajú tragédie a nielen športové…

Svetový deň srdca, ktorý pripadá na 29. septembra, vyzýva k ochrane srdca a prevencii srdcovocievnych ochorení. Chorobám obehovej sústavy možno predchádzať fyzickou aktivitou a zdravou životosprávou, vhodne zvolená liečba už existujúcich ochorení zas zabraňuje ich postupovaniu, predlžuje život a zvyšuje jeho kvalitu. Základnou myšlienkou Svetového dňa srdca je zvýšiť verejné povedomie o rozpoznaní príznakov ochorení kardiovaskulárneho systému, pretože na toto ochorenie každoročne umiera približne 17,5 milióna ľudí.

Pravidelná lekárska prehliadka, ktorá sa vykonáva na pracoviskách telovýchovného lekárstva, má pomôcť odhaliť skryté chyby telesného vývoja futbalistu – vrodené alebo získané - vznikajúce nesprávnou metodikou a vykonávaním tréningového procesu, nedoliečením ochorení i zranení, užívaním zakázaných podporných prostriedkov alebo následkami nevhodnej životosprávy.

Lekár pri prehliadke počuje aj šelesty, vznikajúce nad srdcom alebo veľkými cievami. Ich pôvod býva rôzny, preto treba vždy pátrať po príčine, aby futbalová aktivita nezanechala trvalé následky na srdcovo-cievnom aparáte i celom organizme človka.

U väčšiny futbalistov sa zvyčajne napokon preukáže, že ich šelest je nezávažný, funkčný a nie je príčinou na radikálne obmedzenia tréningového procesu. Zvyčajne býva prítomný pri deformácii hrudníka, zväčšenom športovom srdci, v puberte, pri zvýšenej teplote alebo horúčke, pri námahe, strachu, rozčúlení, chudokrvnosti alebo poruche činnosti štítnej žľazy. Niekedy sa jeho pôvod nemusí odhaliť vôbec, o to viac je potrebné hráča sledovať.

Príčinu akéhokoľvek šelestu nad futbalistovým srdcom alebo cievami je potrebné spoľahlivo diagnostikovať a potom srdce aspoň raz za pol roka skontrolovať. Pri akomkoľvek podozrení o možnom chorobnom pôvode šelestu u futbalistu je potrebné konzultovať s kardiológom.

Obzvlášť pozorný musí byť lekár pri náhlom objavení šelestu, ktorý pri predchádzajúcich prehliadkach nebol a môže byť znakom novovzniknutého poškodenia štruktúr srdca alebo ciev, ale aj znamením pôsobenia nadmerného vytrvalostného tréningu, či pretrénovania.

Dnes existuje množstvo diagnostických metód, ktoré pomôžu odhaliť pôvod akéhokoľvek poškodenia srdca – od neinvazívnych vyšetrení, akým je echokardiografia, počítačová tomografia (CT) alebo nukleárna magnetická rezonancia, až po invazívne, kedy sa „vchádza“ do vnútra srdcovej pumpy futbalistu a diagnostikuje priamo.

Pri špeciálnych diagnostických krokoch treba byť opatrný, nezveličovať, ani nepodceňovať, nie je vhodné zaťažiť hráča nadmerným počtom vyšetrení, ktoré ho psychicky aj fyzicky vyčerpajú. Treba postupovať systematicky a konzultovať každý krok s príslušným špecialistom v športovej kardiológii alebo s ďalšími odborníkmi, pokiaľ sa vyšetrujúci lekár domnieva, že príčinou šelestu môže byť aj iné ochorenie, netýkajúce sa priamo srdca. Šelest nad hráčovým srdcom či cievami síce nebolí, ale signalizuje!