Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 1, 2015

SVETOVÝ DEŇ SRDCA 2015: Stres futbalového diváka

BRATISLAVA (SFZ/PAVEL MALOVIČ) - V priebehu vrcholných podujatí futbalovej sezóny zaznamenávame zvláštne exponované druhy emočného a fyzického stresu – u priamych aktérov (hráči, rozhodcovia, tréneri), aj u zďaleka nie citovo pasívnych pozorovateľov, teda divákov.

 
 
 
 
Fanúšikovia počas kvalifikačného zápasu o postup na EURO 2016 Slovensko - Ukrajina (0:0). Žilina, 8. september 2015.

Lebo sledovať niekedy „hraničné“ zápasy milovaného tímu často predstavuje pre fanúšikov neskutočné vypätie a s ním spojené až neuveriteľné zdravotné riziká.

Divákov sa zmocňuje určitý druh psychickej úzkosti už dlho pred začiatkom stretnutia. Dva - tri dni pred výkopom môžu pociťovať „kameň“ v žalúdku a bolesti celého tela, tlaky v hlave, bruchu, na hrudi. Cítia mravenčenie a tŕpnutie rúk, prežívajú stavy, spojené s krátkodobým hmlistým videním, je im ťažko. Pred zápasom a po ňom takmer nespia.

Lekári potvrdzujú, že ten fanúšik, ktorý v sebe hromadí napätie, je na tom ešte horšie ako ten, ktorý vybuchuje. To sú však rizikovejšie prípady pre okolie - fajčia, kričia, poskakujú pred televízorom, hádajú sa, nadávajú, rozbíjajú, čo je po ruke, stláčajú talizmany vo vreckách. Niekedy užívajú tabletky na upokojenie, často konzumujú alkohol v nadmerných množstvách alebo sa prejedajú sladkými či slanými pochutinami.

U niekoho sa prejaví stresová neuróza z futbalu viacej psychickými príznakmi v podobe úzkostne - depresívnych stavov. U iných prevažujú prejavy porúch orgánových funkcií – bolí žalúdok, hlava, žlčník, ďalší má ťažkosti s močením, ale najčastejšie prevažujú príznaky týkajúce sa srdca – objavuje sa jeho nadmerné búšenie, bodanie v oblasti srdcového hrotu, nemožnosť „dodýchnuť“ (či úplne vydýchnuť) alebo nadýchnuť, rozličné tlaky, pichanie a pálenie na rôznych miestach hrudníka a podobne.

Objavuje sa postihnutie výstieľky /sliznice/ steny žalúdka alebo dvanástniku spôsobené agresívnym pôsobením tráviacich štiav. Mužov takéto ochorenie, často spôsobené zvýšeným vylučovaním alebo zvýraznenou kyslosťou žalúdočnej šťavy, postihuje štyrikrát častejšie ako ženy.

Porušenie diétneho režimu, tak chronicky obvyklé práve v priebehu majstrovstiev sveta, môže aj u relatívne zdravých divákov vyvolať intenzívnu kolikovú (kŕčovitú) alebo tupú bolesť v pravom podrebrí, často vyžarujúcu hore k pravej kľúčnej kosti. Žlčník! Bolesť sa zhoršuje pri hlbokom nádychu, predklone alebo tlaku na bolestivé miesto. Niekedy sa objaví aj nevoľnosť, zvracanie, mierne zvýšená teplota s potením i akusticky nevhodné odchádzanie plynov otvormi tela. Najčastejším pôvodom takýchto problémov býva uviaznutie jedného alebo viacerých kamienkov v žlčových cestách. Záchvat obvykle vyvoláva výdatné mastné jedlo a ťažkosti trvajú kým kamienok neprejde cez žlčovod a prechodné uzavretie (obštrukcia) sa neuvoľní. Pri uviaznutí kamienka v žlčových cestách bolesť pretrváva a zhoršuje sa. Pokiaľ kolika neustúpi a záchvat trvá niekoľko dní, vznikajú nežiadúce komplikácie. V priebehu záchvatu treba prestať konzumovať potravu i nápoje a odporúča sa pokoj na lôžku v teple. V samoliečbe dostupné lieky proti bolesti málokedy účinkujú, väčšinou sú nevyhnutné silné analgetiká a uvoľňujúce lieky (spazmolytiká), ktoré by mal po čo najrýchlejšom vyšetrení ordinovať lekár. Dlhšie ako dva dni trvajúci žlčníkový záchvat, sprevádzaný horúčkou a zažltnutím, vyžaduje okamžité vyšetrenie. Hrozia totiž vážnejšie komplikácie – prasknutie žlčovodu či žlčníka, zápal pečene alebo pankreasu.

Aj doposiaľ „zdravé“ fanúšikove srdce môže zlyhávať z  psychického preťaženia. Je to vtedy, ak sa likviduje prirodzená brzda organizmu nevhodnými kombináciami liekov alebo ich alternatívnych variant, ktoré odstránia všetky varovné signály srdcového zlyhávania (tlak a bolesti za hrudnou kosťou, nedostatok dychu) a núti vyčerpávajúco pracovať srdce „na dlh“. Problémom je ale tiež nadmerné užívanie a nesprávne kombinácie kávy, alkoholu a energetických nápojov s obsahom taurínu aj kofeínu, po ktorých dochádza k úniku mnohých minerálov (alebo k ich nadmerným hladinám), čo môže mať tiež vplyv na zlyhanie srdca – najmä pri kombinácii so súčasným psychickým prepätím organizmu, predovšetkým ku koncu stretnutia alebo v jeho predĺžení.

Preventívnymi záťažovými vyšetreniami u svojho lekára ešte pred majstrovstvami sveta, ale aj sebakontrolou pravidelnými meraniami krvného tlaku sa dajú niektoré rizikové problémy odhaliť. Najmä vtedy, ak sa viac krát objavilo zvýšenie tlaku krvi, treba brať situáciu vážne. Pravidelným kontrolným meraním sa dá predísť komplikáciám. Meranie digitálnym a ľahko prenosným tlakomerom sa dá uskutočniť prakticky všade – teda aj pri televízore („štartovná horúčka“ pred či situácie počas zápasu, tipovanie), dôležité sú intervaly, v ktorých sa tlak kontroluje. To je ideálne pred spaním, potom ráno a cez deň pred a počas sledovania zápasov. Ak tlak dosiahne hodnoty, ktoré by mohli byť pre diváka nebezpečné, dá sa účinne zasiahnuť. Na rizikové hodnoty krvného tlaku, ale aj poruchy srdcového rytmu (arytmie) upriamia pozornosť praktické pomôcky – tlakomery s integrovanou technológiou na identifikáciu poruchy rytmu. Upozornenie sa objaví zobrazením symbolu na displeji, ale aj zvukovým signálom, ktorý fanúšika hneď „pošle“ k lekárovi.

Problémy sú na to, aby sa riešili a pokiaľ sa na ne myslí a pátra sa po nich, dá sa včas zasiahnuť. Na rizikové hodnoty krvného tlaku prístroj zasa upozorní okrem číslic aj farebným podsvietením displeja. Zelená farba signalizuje, že divákov tlak je v poriadku, žltá farba upozorní, že sa „niečo deje“ a vyzýva prehodnotiť televízne zaťaženie, konzumáciu cigariet či cigár (vdychovanie nikotínového dymu znižuje u fajčiarov hladinu látok, napr. enzým paraoxonázu, ktoré organizmus chránia pred vznikom srdcových ochorení, čo je možný dôvod prečo sú fajčiaci diváci dvakrát častejšie postihovaní infarktami a mŕtvicami na rozdiel od nefajčiarov) alebo príjem podporných prostriedkov (káva, alkohol, energetické nápoje), nevhodných potravín (čipsy, oriešky, soletky) či liekov. Červená farba je výzvou na okamžité vyšetrenie u špecialistu internistu, kardiológa.

Ani pri signáloch poruchy srdcového rytmu, ani pri dôkazoch zvyšovania krvného tlaku nesmie fanúšik čakať až na typické ťažkosti ako nevoľnosť, závrate alebo búšenie srdca ! Tie sa prejavia zvyčajne až keď je neskoro !!!

Existuje množstvo psychorelaxačných techník (napríklad autogénny tréning, rôzne druhy špecifického hlbokého dýchania), ktoré narušenú situáciu vedia riešiť – len sa ich treba naučiť. Veľmi pomáha pohybová aktivita – stačí sa v prestávkach medzi zápasmi poriadne poprechádzať alebo si zajazdiť na bicykli a „vydýchať“ stres. Racionálna výživa kombinovaná s najrozličnejšími bylinnými čajmi podľa „zelených“ receptov znižuje stresové riziko taktiež.