Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 18, 2011

Japonky senzačne majsterkami sveta

FRANKFURT NAD MOHANOM (SITA) - Vo finále majstrovstiev sveta žien prekvapujúco zvíťazili reprezentantky krajiny vychádzajúceho slnka

 
 
 
 
Futbalistky Japonska oslavujú s trofejou majsteriek sveta, ktorú si vybojovali vo finálovom zápase keď po predĺžení (2:2), zdolali na pokutové kopy reprezentantky USA 3:1. Frankfurt nad Mohanom, 17. júla 2011.

Senzačné zlaté medaily si na VI. majstrovstvách sveta vo futbale žien v Nemecku vybojovali reprezentantky Japonska. Ázijčanky zvíťazili v nedeľňajšom finálovom dueli vo Frankfurte nad Mohanom nad favorizovaným tímom USA až lepším zvládnutím jedenástkového rozstrelu v pomere 3:1. Rozhodujúcu jedenástku premenila vo štvrtej sérii Kumagajová. V riadnom hracom čase sa dramatický súboj skončil výsledkom 1:1, po následnom predĺžení 2x15 minút svietil na ukazovateli skóre tiež nerozhodný stav 2:2. Pre Japonky je historicky prvá medaila zo svetových šampionátov a hneď tá najcennejšia. Američanky nepridali svoje tretie zlato, platí však, že na všetkých doterajších MS odchádzali s medailovým ziskom (bilancia: 2 - 1 - 3). Najbližší svetový šampionát sa uskutoční v roku 2015 v Kanade.

Američanky sa v nedeľňajšom finále ujali vedenia gólom Morganovej v 69. min, za Japonsko vyrovnala v 81. min Mijamová. V predĺžení poslala tím USA opäť do vedenia v 104. min Wambachová, ale Sawová v 117. min stanovila, že o titule museli rozhodnúť až pokutové kopy. V nich mali viac šťastia Ázijčanky, keď Mijamová, Sakagučiová i Kumagajová boli úspešné. Naopak, v americkom drese namierila presne z "bieleho bodu" iba Wambachová, trio Lloydová, Heathová a Boxxová neuspelo.

Pre Japonky je to historicky prvá medaila zo svetových šampionátov a hneď tá najcennejšia. Futbalistky z Ázie získali dosiaľ iba dva kovy, o ten druhý sa zaslúžili hráčky Číny pred 12 rokmi. "Cítim, že sa smeje celé Japonsko," uviedla v Tokiu pre tamojšiu televíziu matka kapitánky Homare Sawovej, ktorá strelila na MS 2011 päť gólov a stala sa najlepšou kanonierkou turnaja. Radosť zo zlatých medailí neskrýval ani tréner Japoniek Norio Sasaki, ktorého slová citovala internetová stránka www.fifa.com: "Som nesmierne šťastný a dojatý. Moje zverenky hrali so srdcom, chceli potešiť všetkých našich priaznivcov, čo sa im aj podarilo. Američanky majú skvelú ofenzívnu činnosť, výborné útočníčky, my sme ich však dokázali eliminovať kvalitnou defenzívou. Uspeli sme aj preto, že súperky strelili za 120 minút iba dva góly. V jedenástkovom rozstrele sme mali aj potrebné šťastie, jednoducho stál pri nás aj futbalový Boh." Päťdesiatriročný lodivod Japonska, ktorý pred príchodom ku kormidlu ženskej reprezentácie v roku 2008 koučoval aj japonský výber do 20 rokov, neopomenul ani skutočnosť, že v marci jeho domovinu doslova devastovali zemetrasenia a cunami: "Ťažko potlačujem slzy. Hráčky nepríjemné a tragické udalosti v našej krajine veľmi motivovali, v rozhodujúcich chvíľach zabrali vynikajúco, dali do toho všetky sily a schopnosti."

Američanky na tohtoročných MS v Nemecku nepridali svoje tretie zlato. V ich prípade však platí neuveriteľná vec, že po všetkých doterajších šiestich majstrovstvách sveta žien odchádzali domov s medailovým ziskom, dvakrát - na premiérovom šampionáte v roku 1991 v Číne a v roku 1999 na domácej pôde - aj s najlesklejším kovom (celková bilancia žien USA na MS: 2 - 1 - 3). Nedeľňajší finálový duel vo Frankfurte nad Mohanom pred 48 817 divákmi však nezvládli.

Švédska trénerka amerických futbalistiek Pia Sundhageová bola po rozhodujúcom súboji o prvenstvo realistka: "Dvakrát sme v stretnutí viedli a nedokázali sme doviesť zápas do víťazného konca. Navyše sme urobili v obrane viacero elementárnych chýb, v útoku sme sa nedokázali presadiť a nepremieňali sme šance. V rozstrele sme nedali tri jedenástky, to si jednoducho neviem vysvetliť." Sklamaná bola aj brankárka USA Hope Solová, hoci prevzala individuálnu cenu, keď ju vyhlásili za tretiu najlepšiu hráčku šampionátu: "Je to horkosladký pocit. Vymenila by som to za zlatú medailu nášho tímu. Napriek tomu chcem byť najlepšou brankárkou na svete." Jedna z najlepších amerických hráčok v súčasnosti a strelkyňa jediného gólu USA pri penaltovom rozuzlení Abby Wambachová pre fifa.com skonštatovala: "Je mi smutno, boli sme tak blízko k celkovému triumfu. Na druhej strane si myslím, že Japonsko po udalostiach v ich krajine veľmi trpí a asi potrebovalo titul viac ako my. Rada by som si myslela, že tento primát môže priniesť trochu nádeje a radosti japonskému ľudu." 

Bronzové medaily na VI. majstrovstvách sveta vo futbale žien v Nemecku získali hráčky Švédska. Na štadióne v Sinsheime zvíťazili severanky v dueli o 3. miesto nad výberom Francúzska 2:1 (1:0). Pre Švédky je to už tretí vzácny kov z MS a po roku 1991 druhý bronz. Úspešnejšie boli iba na MS 2003 v USA, kde skončili na striebornom stupienku. Obe spomenuté európske krajiny môže tiež tešiť skutočnosť, že si postupom medzi najlepšie kvarteto ako najúspešnejšie tímy zo "starého kontinentu" zabezpečili účasť na olympijských hrách v Londýne 2012. Istú miestenku z Európy na tomto budúcoročnom najväčšom športovom sviatku má aj usporiadateľská krajina Veľká Británia.

Japonsko - USA 2:2 pp (1:1, 0:0) / pk 3:1

Góly: 81. Mijamová, 117. Sawová - 69. Morganová, 104. Wambachová

ŽK: Mijamová

ČK: 120.+ Iwašimizuová (Jap.)

R: Steinhausová - Wozniaková, Rafalská (vštky Nem.)

JAPONSKO: Kaihoriová - Kingová, Iwašimizuová, Kumagajová, Sakagučiová, Andová (66. Nagasatová), Mijamová, Kawasumiová, Sawová, Ohnová (66.Marujamaová, 119. Iwabučiová), Samešimová. Tréner: Norio Sasaki

USA: Solová - Ramponeová, Le Peilbetová, Boxxová, O'Reillyová, Lloydová, Kriegerová, Cheneyová (46. Morganová), Rapinoeová (114. Heathová), Buehlerová, Wambachová. Trénerka: Pia Sundhageová

Prehľad doterajších ročníkov MS vo futbale žien:

1991

Čína

1. USA

2. Nórsko

3. Švédsko

4. Nemecko

1995

Švédsko

1. Nórsko

2. Nemecko

4. USA

4. Čína

1999

USA

1. USA

2. Čína

3. Brazília

4. Nórsko

2003

USA

1. Nemecko

2. Švédsko

3. USA

4. Kanada

2007

Čína

1. Nemecko

2. Brazília

3. USA

4. Nórsko

2011

Nemecko

1. Japonsko

2. USA

3. Švédsko

4. Francúzsko

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.