May 24, 2013
UEFA prijala rezolúciu proti rasizmu, zvolila členov VV UEFA, Gibraltar 54. členom
LONDÝN (SITA/uefa.com) - Generálny sekretár UEFA Gianni Infantino: "Myslím si, že hovorím za všetkých, keď poviem, že nastal čas skoncovať s rasizmom raz a navždy"
V Londýne sa uskutočnil 37. Kongres UEFA, na ktorom sa zo Slovenského futbalového zväzu zúčastnili prezident SFZ Ján Kováčik, viceprezident SFZ Karol Belaník a generálny sekretár SFZ Jozef Kliment. Na úvod kongresu mal príhovor princ William ako predstaviteľ Anglickej futbalovej asociácie. Svoje úvodné slovo mal aj prezident UEFA Michel Platini, ktorý za hlavných nepriateľov súčasného futbalu na starom kontinente označil ovplyvňovanie výsledkov stretnutí, prejavy diskriminácie rôzneho druhu a finančná nedisciplinovanosť.
Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) ich vymenoval v prejave pred delegátmi piatkového kongresu v Londýne. "Problém číslo jeden je manipulácia so zápasmi a nezákonné tipovanie. Náš monitorovací systém a sieť kontrol v každej krajine odvádzajú síce prospešnú prácu, ale stále to nestačí. Nemáme dočinenia s malými rybami, ktoré sa len tak ľahko vzdajú svojej koristi. Zdá sa, že v niektorých prípadoch majú prsty organizácie podobné mafii, ktoré používajú zápasy a s nimi aj celý náš šport na pranie špinavých peňazí. Každé jedno zmanipulované stretnutie je útokom na dušu futbalu. Vyzývam všetky členské krajiny, aby sa pričinili o zavedenie špeciálnych zákonov proti ovplyvňovaniu športových podujatí, ktoré by poskytli dôležité legislatívne nástroje v nekompromisnom boji s podvodmi," povedal francúzsky šéf európskeho futbalu. Legislatívu tohto druhu zatiaľ majú iba v desiatich štátoch.
Michel Platini tak oživil myšlienku založenia inštitútu športovej polície. Jednotka operujúca na starom kontinente by mala zasahovať proti ilegálnemu uzatváraniu stávok, korupcii, ovplyvňovaniu výsledkov, dopingu a chuligánstvu. Návrh prvý raz zaznel pred šiestimi rokmi, podľa Francúza zostal bez odozvy. "Vzhľadom na nedostatok záujmu zo strany politikov opakujem túto výzvu," povedal Platini na piatkovom kongrese UEFA v Londýne.
Pre odstránenie rasovej či sexuálnej diskriminácie sú podľa neho dôležité nie len prevencia a výchova, ale aj sankcie. Preto výkonný výbor UEFA na štvrtkovom zasadnutí prijal prísnejší disciplinárny poriadok, ktorý vstúpi do platnosti 1. júna 2013. Za rasistické prejavy svojich priaznivcov bude každý tím pykať po prvom priestupku čiastočným uzavretím štadióna, po druhom diváci nebudú mať prístup na tribúny vôbec a klub zaplatí pokutu 50-tisíc eur. Ak sa previní rasovo diskriminačným správaním hráč alebo funkcionár, nasledovať bude minimálne desaťzápasový dištanc. Trest za inzultáciu rozhodcu vzrastie z dvoch na tri stretnutia zastavenia činnosti, napadnutie mužov s píšťalkou alebo zástavkou bude znamenať minimálne 15-zápasový dištanc.
V nadväznosti na prijatie nového disciplinárneho poriadku delegáti kongresu prijali rezolúciu, ktorou sa organizácia a jej členské krajiny zaväzujú eliminovať rasizmus na štadiónoch. Jadrom jedenásťbodového textu je výzva k hráčom a trénerom, aby sa pripojili ku kampani, a k rozhodcom, aby využili svoje právo a prerušili alebo úplne zastavili zápas sprevádzaný prejavmi rasovej neznášanlivosti. Rezolúciu ratifikoval výkonný výbor UEFA, ktorý sankcie v nej obsiahnuté začlenil do nového disciplinárneho poriadku platného k 1. júnu 2013. Za rasistické prejavy svojich priaznivcov bude každý tím pykať po prvom priestupku čiastočným uzavretím štadióna, po druhom diváci nebudú mať prístup na tribúny vôbec a klub zaplatí pokutu 50-tisíc eur. Ak sa previní rasovo diskriminačným správaním hráč alebo funkcionár, nasledovať bude minimálne desaťzápasový dištanc.
"Členské asociácie UEFA a ďalší členovia futbalovej rodiny sú zajedno v tom, že potrebujeme s týmto problémom bojovať, to je jasné. Veríme, že naše činy budú hovoriť silnejšie ako slová, že členské asociácie rezolúciu nie len podporia, ale budú sa podľa nej aj správať. Myslím si, že hovorím za všetkých, keď poviem, že nastal čas skoncovať s rasizmom raz a navždy," komentoval pre uefa.com prijatie dokumentu generálny sekretár UEFA Gianni Infantino.
Platini vo svojom príhovore nezabudol pripomenúť dôležitosť dodržiavania finančného fair play európskymi klubmi v zložitej ekonomickej situácii na celom kontinente. "Je povinnosťou UEFA zasiahnuť a trestať nedisciplinované kluby, aby sme zabránili kolapsu súčasného systému a prasknutiu veľkej bubliny, v ktorej si niekto žije nad svoje pomery," povedal.
Jedným z bodov programu kongresu v Londýne bola aj voľba členov Výkonného výboru UEFA. Na osem miest vo výkonnom výbore bolo deväť kandidátov, z ktorých šesť, medzi nimi aj bývalý prezident SFZ František Laurinec, pôsobilo v tejto funkcii aj v predchádzajúcom volebnom období (4 roky). O posty sa okrem spomenutého slovenského zástupcu uchádzali funkcionári z Anglicka, Nemecka, Talianska, Izraela, Portugalska, Holandska, Dánska a Cypru. Portugalský kandidát Fernando Gomes však krátko pred voľbami stiahol svoju kandidatúru.
Novými členmi VV UEFA na nasledujúce štvorročné obdobie sú prezident Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Wolfgang Niersbach a Angličan David Gill. Okrem Františka Laurinca dostali opätovne dôveru Talian Giancarlo Abete, Dán Allan Hansen, Cyperčan Marios N Lefkaritis, Izraelčan Avraham Luzon a Michael van Praag z Holandska.
Od októbra 2012 malo členstvo Gibraltáru iba provizórny štatút. Za plnohodnotného partnera ho prijali delegáti kongresu UEFA v Londýne. Reprezentačný výber z krajiny na južnom cípe Pyrenejského polostrova môže vstúpiť už do kvalifikácie majstrovstiev Európy 2016. Gibraltár už raz bol takto blízko k vstupu do európskej futbalovej rodiny. V decembri 2006 získal takisto na podnet CAS predbežné členstvo, ale o mesiac neskôr ho nepodporili delegáti kongresu UEFA na zasadnutí v Düsseldorfe. Jeho úsilie vtedy torpédovalo Španielsko.
Gibraltár je dlhodobo predmetom sporu medzi Veľkou Britániou a Španielskom, ktoré si naň robí nárok. Strategického výbežku v úžine tvoriacej bránu do Stredozemného mora sa britská armáda zmocnila v roku 1704. Na základe takzvanej Utrechtskej zmluvy z roku 1713 Španielsko územie odstúpilo Britom. Madrid však dlhé roky trvá na tom, že Londýn by mal Gibraltár vrátiť. Británia sa obhajuje tvrdením, že odovzdanie územia by bolo proti vôli jeho obyvateľov.
Súvisiace články
Žiadne správy v danej kategórii.