June 24, 2016
Euro 2016: Góly v posledných minútach, nízky gólový priemer, vysoký počet prihrávok
VICHY (uefa.com/SFZ/PETER ZEMAN) - Pozorovatelia UEFA David Moyes a Thomas Schaaf sa delia o svoje postrehy po zápasoch základných skupín na záverečnom turnaji ME 2016.
David Moyes, kouč so skúsenosťami z Evertonu a Manchesteru United spolu s Thomasom Schaafom, bývalým trénerom Werderu Brémy či Hannoveru, hovoria o zaujímavých ukazovateľoch po zápasoch zákadných skupín na ME 2016 vo Francúzsku.
Gólový priemer 1,92 na zápas – najnižší od roku 1980
David Moyes: "Mužstvá dnes hrajú mimoriadne organizovane. Na turnaji máme, vzhľadom k zvýšenému počtu účastníkov, veľa „menších“ tímov, ktoré cítia, že cesta k výsledkom vedie cez koncentrovanú obranu, defenzívu, súdržnosť a bojovnosť."
Thomas Schaaf: "V skupinovej fáze platí „Safety first“ (obrana na prvom mieste) a tak v druhých polčasoch padol v porovnaní s prvou časťou hry dvojnásobný počet gólov. Tímy ako napríkad Island, hrajú mimoriadne kompaktne v obrane a prináša im to úspech."
Na turnaji máme dva tímy, ktoré ešte neinkasovali gól. Okrem Nemecka nevyťahovali zo siete loptu ani domáci Francúzi.
Až 19 gólov (z celkového počtu 69) padlo po 80. minúte.
V skutočnosti je to 27,54 % celkového počtu gólov.
David Moyes: "Príčinu vidím v udržaní koncentrácie, významnú úlohu zohráva tiež fyzická a mentálna únava hráčov. To dokazuje, že v dnešnom futbale potrebujete tím, ktorý bude disponovať plnohodnotnou kondíciou 90 až 95 minút. V záveroch zápasov sa presadzujú favoriti. Teda tímy, ktoré majú vyššiu hernú i kondičnú kvalitu."
Thomas Schaaf: "Veľa gólov strieľajú náhradníci. Ak máte dostatočne široký káder kvalitných hráčov, môžete sa ako tréner, v záveroch zápasov oprieť o individuálny výkon konkrétneho hráča a pokúsiť sa zmeniť výsledok."
David Moyes: "Veľké mužstvá si môžu dovoliť nechať kľúčových hráčov na lavičke a ich tímový výkon neutrpí. Kým menšie tímy musia poslať na ihrisko od začiatku zápasu to najlepšie, čo majú k dispozícii."
Thomas Schaaf: "Veľké tímy majú viac skúseností a sebavedomia. Vedia, že zápas trvá 90 minút a skórovať môžu aj neskôr. Individuálna kvalita hráčov sa prejaví výraznejšie v závere stretnutí, kedy je zvýšený tlak na gól a chybu brániaceho tímu."
Vysoké percento prihrávok alebo ako prekonať koncentrovanú obranu?
Thomas Schaaf: "Veľa tímov má prepracovanú prechodovú fázu do ofenzívy a vie ju v zápase použiť. Problém prichádza vo chvíli, kedy sa prepracujú k šestnástke súpera. Vidíme zápasy, kedy má mužstvo vysoké percento držania lopty, no v miestach, odkiaľ sa nestrieľajú góly. Pri kompaktnej obrane sa do defenzívy sťahujú aj krídelníci a útočiace mužstvo je často odkázané na prihrávku do šírky. Niektoré sa neboja stavať hru na rýchlosti a riskujú. Napríklad Anglicko a Wales. Tí na to majú vhodné typy hráčov ako Raheem Sterling či Gareth Bale, ktorí majú ťah na bránu a hrajú priamo. Na rozdiel od skúsených tímov Španielska či Nemecka, ktoré situácie riešia inak."
David Moyes: "Väčšina tímov zbiera percentá držania lopty v strednej tretine ihriska. Lepšie mužstvá, ako Nemecko a Španielsko, sa o to usilujú v obrannej tretine súpera. Kolmá prihrávka je to, čo dvíha ľudí zo sedadiel ale sú tu aj ďalšie možnosti. Príkladom je Chorvátsko. Darijo Srna a Ivan Perišič v úlohe falošného krídla, majú z pozície defenzívnych hráčov cit pre podporu útoku a prečíslenie obrany. Pripomeniem ešte jeden postreh a tým je skutočnosť, že tímy sa po strate lopty dnes dokážu veľmi rýchlo skonsolidovať a hráči sa vo veľkom počte vracajú pod loptu. Príkladom je Wales, ktorý sa prebojoval do osemfinále turnaja."
Súvisiace články