Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

April 16, 2011

Interview prezidenta SFZ pre denník Šport

BRATISLAVA (ŠPORT) - Prezident Slovenského futbalového zväzu sa v exkluzívnom interview pre denník Šport vyjadril k aktuálnym otázkam. S Jánom Kováčikom sa zhováral Peter Šurin. Rozhovor bol uverejnený vo štvrtok 14. apríla.

 
 
 
 
Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Pred týždňom zasadal výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu a po ňom ste povedali, že atmosféra počas rokovania bola iná ako predtým, ústretová. Znamená to, že konečne nastalo prímerie medzi znesvárenými futbalovými skupinami?

"V prvom rade chcem povedať, že tvrdenia o údajnej „vojne v slovenskom futbale” boli tvrdé, prehnané. Ukázalo sa, že aj ľudia, ktorí majú iný názor na konkrétnu vec, na danú situáciu, na personálne obsadenie jednotlivých pozícii, si dokážu spolu sadnúť a diskutovať. A tak môže byť atmosféra aj taká, o akej som hovoril, teda ústretová."

Vyjadrili ste sa, že až v jedenástich zo štrnástich bodov ste hlasovali ako jeden muž. Selanka, ktorá je človeku až nápadná. To sa rozhodovalo o takých nepodstatných veciach?

"Neboli nepodstatné - informácia o výstavbe národného štadióna, návrh na obsadenie funkcie viceprezidenta zväzu pre štátnu reprezentáciu, schválenie štatútov odborných komisií, doplnenie ich členov, riešenie nevýhodného právneho vzťahu v zmluve medzi SFZ a UFA Sport, dodatočné potvrdenie trénera chlapčenskej osemnástky a dievčenskej sedemnástky. Každý bod bol dôležitý, nemyslím si, že konsenzus vznikol preto, že by ktokoľvek z členov výkonného výboru bral ktorúkoľvek tému ako málo podstatnú."

Je minulotýždňové rokovanie výkonného výboru signálom, že vzťahy medzi špičkovými slovenskými futbalovými funkcionármi sa normalizujú?

"Ja som osobne žiadne problémy s nikým z nich nemal. Ak bol nejaký názorový problém, tak čisto profesionálny."

Avšak vaša mediálna prestrelka s Dušanom Tittelom vyzerala inak.

"Už sme si spolu sadli a dohodli sa nielen na tom, že sa budeme stretávať častejšie, vždy, keď to bude potrebné, ale aj na tom, že sa budeme navzájom informovať o záležitostiach zväzu a Únie futbalových klubov a že v budúcnosti nebudeme komentovať činnosť toho druhého v médiách. Robíme tak v záujme toho, aby naša spolupráca bola čo najlepšia."

KMOTRÍK JE MÔJ PRIATEĽ

Rivalita medzi stredoslovenskou a bratislavskou skupinou sa týmto dostala do športových hraníc?

"Podľa mňa je normálne, ak medzi veľkými klubmi v krajine - v prípade Slovenska ide o Slovan, Trnavu a Žilinu - vládne zdravá rivalita. Je to tak všade. A bol by som veľmi nerád, ak by ma ktokoľvek vkladal niekde medzi tieto kluby, oháňal sa tým, že ja som sa k niekomu pripojil alebo nepripojil, alebo mám k niekomu viac bližšie ako k druhému. A pri tejto téme musím povedať zásadnú vec: so žiadnym z prezidentov slovenských futbalových klubov sa nepoznám dlhšie, ako s Ivanom Kmotríkom, už je to viac ako pätnásť rokov. Za posledných päť - sedem rokov som s ním trávil najviac času zo všetkých šéfov klubov vrátane Milana Fiľa, ktorý je mojim spoločníkom."

Aký je váš vzťah s Ivanom Kmotríkom?

"Nevylučujem, že Ivan mohol mať výhrady k niektorým dezinformáciám, ktoré sa objavili v médiách, pričom mi vložili do úst aj slová, ktoré nepoužívam. Pripúšťam aj to, že som povedal niečo, čo sa ho mohlo dotknúť, ale sme dospelí ľudia a rešpektujeme navzájom svoje postoje. Preto si dovolím tvrdiť, že Ivan Kmotrík je môj priateľ, aspoň ja náš vzťah tak vnímam. Po pätnástich rokoch nehľadiac na šumy okolo nás, som presvedčený, že náš vzájomný vzťah nemôže hodiť za chrbát ani on, ani ja. V ňom nešlo len o futbal, stretali sme sa aj pri iných príležitostiach, spolu sme boli opakovane v Londýne, pozval som ho v Prahe do divadla, určite si dokážeme veci vysvetliť a nepochybne nájdeme spôsob, ako pracovať v slovenskom futbale a pritom neriešiť konfliktne vzťahové pnutia."

Okolo diania vo VIP priestoroch trnavského štadióna pri medzištátnom zápase Slovensko - Dánsko kolujú mnohé fámy. Keďže ste boli jedným z aktérov tej situácie, poviete pravdu, čo sa vtedy udialo?

"Pred zápasom sme sedeli v úzkom kruhu za zatvorenými dverami. Bolo tam niekoľko prezidentov klubov, boli tam ďalší ľudia a vymieňali sme si názory na veci, na ktoré nemáme rovnaký názor. Keďže ani jeden z nás si nenechá skákať po hlave, obaja sme zvýšili hlas, čo sa nestalo prvý raz."

Myslíte vás a Ivana Kmotríka?

"Áno. Niekto to neskôr interpretoval tak, že sme sa urážali, ale ja som to tak nevnímal. Povedal som môj názor, Ivan si povedal svoj. Potom sme šli sledovať zápas a po ňom sme sa zase stretli a dohodli sa, že si dáme kávu."

Kedy ste naposledy spolu osobne sedeli za jedným stolom?

"Minulý týždeň v pondelok."

EVERGREEN ŠTADIÓN

Je neuralgickým bodom vašich debát výstavba národného štadiónu?

"Z môjho pohľadu nie. Pokúsim sa ozrejmiť výstavbu národného štadióna v zásadných princípoch. Ako prezident zväzu sa nechcem a ani nebudem štylizovať do pozície, že ja alebo SFZ je investorom, ktorý bude stavať štadión. Tým pádom ani nemôžem určovať a diktovať pravidlá. Na druhej strane ako šéf zväzu chcem, aby bol náš štadión moderný a stál v lokalite, ktorá bude prístupná ľuďom. Teda tam, kam sa bez problémov včas dostanú, kde budú môcť zaparkovať a odkiaľ zase budú môcť bez problémov odísť bez toho, že budú otravovať ľudí, ktorí v okolí onej lokality bývajú. Ešte pripomínam, že nemám žiadny srdcový vzťah ani k Petržalke, ani k Tehelnému poľu. Oslovili sme Európsku futbalovú úniu, ktorá má profesionálov na výber lokality. Tí dokážu objektívne zhodnotiť klady i zápory miesta a všetko, čo s výstavbou štadióna súvisí. Pritom ich názor vnímame ako poradný, nie záväzný. Ak zainteresovaní, ktorí budú riešiť financovanie výstavby štadióna, rozhodnú, že stavať sa začne tam alebo inde, zväz to bude akceptovať."

Takže v tejto chvíli stále nie sme ani o krok bližšie k tomu, aby sme konečne mali v Bratislave reprezentatívny futbalový štadión, je to tak?

"Ministerstvá financií a školstva sa s mestom a župou musia v prvom rade dohodnúť, kde bude stáť. Potom by zásadný materiál mal isť na rokovanie vlády a bude sa rozhodovať, či to bude financované zo štátneho rozpočtu alebo prefinancované nejakým súkromným partnerom a štát bude pôžičku splácať, prípadne ako bude prispievať na výstavbu. Súčasťou projektu musí byť aj subjekt, ktorý bude štadión prevádzkovať, keďže od začiatku hovorím, že nechceme, aby štát prispieval na prevádzku. Štadión na seba, či aspoň na svoju prevádzku, musí zarobiť."

Výstavba štadióna je dobrý biznis, súhlasíte?

"Nemám ambíciu podieľať sa na nej prostredníctvom firmy či firiem so mnou akokoľvek spojených. Chcem len jedno - aby sme čo najskôr mali nový štadión. Všetkým zainteresovaným, čo sedíme spoločne za stolom, donekonečna opakujem a budem opakovať, že už včera bolo neskoro."

Ešte raz - existuje termín, keď bude všetkým, nielen úzkej skupine ľudí, jasné, že na národnom štadióne sa skutočne seriózne pracuje?

"Ešte nie. Správu od UEFA sme rozoslali všetkým zainteresovaným, no nestihli sme zatiaľ spoločné stretnutie s účasťou piatich kompetentných strán, teda oboch ministerstiev, mesta, župy a zväzu. Na ňom by sme mali podpísať memorandum, že štadión sa bude stavať na vytypovanom mieste a na základe tohto memoranda by dotknuté ministerstvá mali predložiť návrh vláde."

Jedno memorandum sa už s veľkou pompou podpisovalo pred piatimi rokmi, ale napokon sa z neho stal len bezcenný papier.

"Memorandum som nevymyslel ja ani kolegovia, je to štandardný postup. Ale bol by som rád, keby sme tentoraz neskončili len pri rečiach. Verím, že už v tomto volebnom období začneme s výstavbou."

Nie je tajomstvom váš dobrý, až osobný vzťah s premiérkou Ivetou Radičovou. Budete lobovať aj u nej?

"Poznám osobne takmer všetkých politikov a so všetkými som za posledných pätnásť rokov prišiel do styku. Áno, mám dobrý osobný vzťah s premiérkou, ale aj s ostatnými členmi vlády, mám dobrý vzťah rovnako s lídrom opozície. Snažím sa širokospektrálne hľadať podporu, aby sa myšlienka výstavby futbalového štadióna stala záležitosťou všetkých, aby si ju všetci osvojili. Sme skutočne jednou z posledných európskych krajín, ktorá rieši problém s vyhovujúcim štadiónom."

PO BRATISLAVE AJ KOŠICE

Kde bude blízkej budúcnosti hlavný stan slovenskej reprezentácie?

"Máme tri štadióny, na ktorých môže hrať reprezentácia. V Bratislave na Pasienkoch, v Žiline a v Trnave. Ostatné nespĺňajú požadované kritériá. V súvislosti s prípravným stretnutím s Dánskom sme si otestovali Trnavu. Overili sme si, čo je možné tam urobiť, sprobovali sme si televízne prenosy z jednej i druhej strany štadióna, pozreli sme si, v akom štádiu je zázemie, spočítali sme si, aká kapacita nám zostane, keď osadíme kamery aj na opačnú tribúnu. Na základe všetkých týchto zistení si viem predstaviť, že Trnavu budeme v budúcnosti využívať."

Cítiť vo vašich slovách nejaké "ale". V čom je?

"V tom, či prídu diváci. Mám stále pocit, že trnavský skalný fanúšik cíti krivdu z minulosti. Ten dojem som nadobudol z diskusie s Trnavčanmi. Majú dojem, že aj neprídu na futbal ľudia v Trnave, hovorí a píše sa o sklamaní z trnavského fanúšika, no ak sa to isté stane v Bratislave, tak sa konštatuje, že sklamal slovenský priaznivec... Je ešte niekoľko ďalších momentov z minulosti, ktoré nepreboleli a ktoré akoby prekážali vzájomnej väzbe, Trnavčania sú hrdí patrioti a ja cítim, že bude treba nejaký čas, aby sme nedôveru prelomili. Ale stojíme o to, aby sme v tomto meste a v tom futbalovom prostredí hrali medzištátne zápasy aj s vážnymi súpermi."

Prečo budú dejiskom júnového kvalifikačného zápasu s Andorrou neobľúbené Pasienky?

"Vychádzali sme z toho, že za každý ďalší štadión, kam by sme šli hrať, by sme museli platiť nájomné. Plus to, že medzištátny zápas by sa mal hrať do sto kilometrov od najbližšieho letiska. Tým sme limitovaní napríklad v prípade Dubnice, ktorá by povedzme na súboj s Andorrou prichádzala do úvahy. Preto sme sa rozhodli pre Bratislavu."

V dlhodobej debate o stavbe nového štadióna sa len okrajovo spomínajú aj Košice. Tie si pre svoju futbalovú históriu, ale aj vzťah tamojších ľudí k reprezentácii zaslúžia, aby sa na ne nezabudlo!

"Košice majú pre futbal potrebné zázemie i atmosféru a ja som presvedčený, že hneď po tom, ako sa v Bratislave začne stavať štadión, je nevyhnutné, aby v metropole východu tiež vyrástol moderný futbalový stánok. Budem robiť všetko preto, aby sme našli spôsob financovania výstavby štadióna nielen v Košiciach, ale aj v ďalších krajských mestách. Poviem to otvorene - ak je Bratislava ako hlavné mesto prvá v poradí, tak hneď za ňou by mali byť Košice. Stačí si spomenúť na kvalifikačné zápasy, ktoré reprezentácia hrala v starom Všešportovom areáli. Vždy tam bola dobrá atmosféra, lebo ľudia tam chodili na dobrý futbal. Budem veľmi rád, ak raz pôjdem na medzištátny zápas aj do Košíc."

Vaša správa o financiách na zväze a rozdelení peňazí za MS zarezonovala ako časovaná bomba. Myslíte si s odstupom času, že bolo správne zverejniť ju?

"To, že sa správa dostala von spôsobom, akým sa dostala, nebolo správne. Ale že takú správu bolo potrebné urobiť a predložiť ju orgánom zväzu, konkrétne rade SFZ, za tým si stojím. A z môjho pohľadu je nesmierne dôležité, že táto správa vznikla, že v nej bol pomenovaný stav, aký bol. Rozhodol som sa však, že už sa nebudem k minulosti vyjadrovať, ak to nebude nevyhnutné. Mojou ambíciou je prezentovať kroky a postupy, ktorými sa chceme dostať z momentálnej situácie, aby sme boli čo najskôr v štandardnom režim, aby sme si mohli plniť záväzky, aby sme mali dobré partnerské vzťahy."

Kritizovaným subjektom bola marketingová spoločnosť UFA Sports, partner SFZ. Avizovali ste nevýhodnosť zmluvy, poukázali ste na viaceré jej problematické body. Rokovali ste s najvyššími zástupcami UFA Sports, nadriadenými Arndta Jaworského, ktorý šéfuje jej skupine na Slovensku. Čo môžete povedať o riešení tejto záležitosti?

"V tejto chvíli rešpektujem, že zmluva existuje a k vašej otázke sa v tejto chvíli viac nebudem vyjadrovať. Prepáčte."

ČESKO-SLOVENSKÁ LIGA MÁ KONTÚRY!

Prebrali ste ešte jednu verejnosťou sledovanú agendu, vznik česko - slovenskej ligy. V akom štádiu je projekt dnes? Posledné informácie z českej strany boli skôr negatívne.

"UEFA pripravila štúdiu, v ktorej zhodnotili jej experti niekoľko kritérií. Prvé - divácky efekt, aký by to malo pre obidve krajiny. Druhé - finančný marketingový výnos. Tretie - aký by to malo športový dopad. Štvrté - televízny efekt. Spolu s generálnym sekretárom Jozefom Klimentom sme vypracované stanovisko videli pri našej návšteve Nyonu vo februári a preto môžem s plnou vážnosťou povedať, že nás tento projekt skutočne zaujíma. Keďže sme sa dohodli s pracovníkmi UEFA aj so zástupcami Česko-moravského futbalového zväzu, že nebudeme zverejňovať informácie z tejto štúdie, lebo ešte to nie je definitívny produkt, musím to rešpektovať. Ale som presvedčený, že pre český i pre slovenský futbal je to veľmi zaujímavý projekt, nuž verím, že spoločná liga môže vzniknúť."

 

medzititulky: Šport