February 3, 2011
Ján Kováčik odpovedal online na aktualne.sk
BRATISLAVA (aktualne.sk/SFZ) – Prezident SFZ odpovedal v stredu 2.2. čitateľom stránky www.aktualne.sk na ich otázky
Zdravím, pán Kováčik, v akom stave ste našli slovenský futbal? Je mu pomoci? Naozaj si na to trúfate?
Našiel som ho v najlepšej kondícii, ale určite sa v mnohých veciach dá pomôcť a trúfam si.
Dobrý deň, pán Kováčik, rešpektujem vás ako úspešného a múdreho človeka, no máta ma jedna otázka: Dokážete nášmu futbalu pomôcť?
Samozrejme, že môžem, ale nedokážem to sám. Mám okolo seba schopných ľudí, takže v takomto zložení sa nám to určite podarí.
Skúste pomenovať hlavnú príčinu, prečo chodí na Slovensku na futbal tak málo ľudí. Prečo má, podľa vás, taký nízky kredit?
Má to niekoľko aspektov. Jeden veľmi dôležitý je zlá infraštrukútra, zlá úroveň štadiónov, divák nemá komfort, ktorý by si zaslúžíil a, samozrejme, aj zlý kredit slovenského futbalu, s ktorým boli spájané rôzne škandály. To všetko spôsobuje to, že diváci nechodia na zápasy v takom počte, ako by sme si želali.
Ste zaneprázdnený človek. Nie je nová funkcia pre vás veľkou príťažou?
Je, ale sám som sa slobodne rozhodol do toho ísť, takže som rátal s tým, že tá záťaž bude oveľa väčšia ako v minulých rokoch.
Myslíte si, že sa na slovenský ligový futbal oplatí chodiť?
Určite sa oplatí, lebo sledujem ho mnoho rokov a môžem zodpovedne povedať, že úroveň sa z roka na rok zvyšuje.
Prečo si, podľa vás, my ako národ nevážime úspechy slovenskej reprezentácie tak, ako by sme asi mali?
Je to naša charakterová črta, že nám všetko dôjde až oveľa neskôr. Určite si tento úspech budeme vážiť oveľa viac o desať rokov ako teraz. A nie je to ani prvý ani poslednýkrát.
Pán Kováčik, zaujímalo by ma, či podľa vás má futbal v rebríčku kultúrnych hodnôt a tradícií u nás zodpovedajúce postavenie?
Nemá, a to bol aj hlavný dôvod, prečo som kandidoval na prezidenta SFZ, lebo hnutie, ktoré reprezentuje 70 percent všetkých registrovaných športovcov na Slovensku by nemalo byť na okraji záujmu a budem robiť všetko pre to, aby situácia bola na konci môjho funkčného obdobia úplne iná.
Budete sa snažiť, ako prezident SFZ, o výstavbu jedného reprezentačného štadióna alebo ste zástancom obnovy viacerých štadiónov?
Budem sa snažiť o výstavbu nového reprezentatívneho štadióna v Bratislave a o to, aby sa rekonštruovali štadióny v prvej fáze v krajských mestách a potom v ostatných futbalových baštách.
Pán Kováčik, myslíte si, že dokážete vrátiť slovenskému futbalu jeho stratenú dôveryhodnosť? Ak vôbec niekedy nejakú mal...
Budem sa snažiť o to, aby futbal bol dôveryhodný, aby bol transparentný a aby partneri mali záujem sa s futbalom spájať.
Čo štadióny? Sám určite viete, že je to katastrofa - čo sa dá robiť? Kedysi sme zvykli chodievať na petržalský štadión v rámci kultúrneho predobedia a aj o to nás pripravili...
Bohužiaľ, tá situácia je taká a z pozície prezidenta SFZ nemám veľa možností na nápravu tohto stavu, ale určite môžem byť v pozícii, kde sa budem snažiť dostať za stôl všetkých zainteresovaných, ktorí v tejto situácii môžu pomôcť. Mám na mysli štát, samosprávu, klub.
Ste prívržencom projektu spoločnej česko-slovenskej ligy? V čom sú mínusy a plusy tejto idey?
Som prívržencom. Plusy tejto idey - vrátime prostredie, ktoré si starší pamätajú a pre mladých si myslím, že bude tiež zaujímavé vidieť na Slvoensku hrať Spartu, Sláviu, Baník Ostrava. A aj z pohľadu marketingu je ten projekt dobrý a pre slovenské kluby môže priniesť iné finančné prostriedky ako je to dnes. Určite má tento projekt aj mínusy - jeden môže byť ten, že len šesť slovenských klubov vyhralo túto súťaž, ale plusy určite prevažujú.
Veríte, že raz sa stane sen skutočnosťou a za pomoci sponzorov a podpory miest a regiónov budú po Slovensku vznikať nové štadióny, na ktorých budú vyrastať noví Dubovskí?
Ja to považujem za nevyhnutné. Budem sa opakovať, ale tak ako štát a samospráva stavia a rekonštruuje domy kultúry a divadlá, tak futbalové štadióny by mali prísť tiež na rad.
Kedy začnete konečne budovať nový národný štadión? Veď je to hanba na celý svet, že reprezentácia nemá kde hrať domáce kvalifikačné zapasy. A musí byť narodný štadion iba v Bratislave? Čo tak Košice?
Samozrejme, že národný štadión nemusí byť len v Bratislave, môže ich byť niekoľko, môže byť aj v Košiciach aj v Banskej Bystrici. Ale musíme začať v Bratislave, lebo si myslím, že každé hlavné mesto by malo mať reprezentatívny štadión.
Prečo podľa vás niektoré slovenské firmy podporujú kluby v zahraničí? Nie je to trošku ujeté? Kde sa stala chyba?
Je to ich obchodná a marketingová stratégia. Keď sa spájajú s futbalom v zahraničí, asi tam majú svoje aktivity. Ako som už spomenul, v minulosti slovenský futbal nemal najlepší kredit, môže to byť jeden z dôvodov, ale môžu byť aj iné.
Chodia na futbal ľudia preto, že ho majú radi alebo majú prevahu skupiny, ktoré sa idú pobiť a zanadávať si? Niekedy neviem...
Keďže chodím pravidelne na futbal, tak viem, že významne prevažujú tí, ktorí majú futbal radi. A tí, ktorí tam chodia s iným úmyslom, tých môžeme rátať na desiatky, možno stovky, ale určite ich nie je viac.
Ako sa dajú vykoreniť grázli a holohlaví ničitelia zo štadiónov? Aby mohli na ne chodiť s radosťou opäť oteckovia so synmi...
Dobrými zákonmi, ktoré nám budú umožňovať, aby sme takýchto ľudí zo štadiónov dostali. Aby tresty neboli symbolické. Nie je potrebné toho veľa vymýšľať, lebo podobným spôsobom sa to podarilo aj v iných krajinách. Na príprave takýchto legislatívnych krokov pracujeme.
Čo športová výchova? Aký je váš názor na ňu? Nie aj vďaka jej zanedbaniu slovenský futbal konštantne padá nižšie?
Je to tak. Tiež v spolupráci s ministerstvom školstva chcem pripraviť niekoľko projektov, ktoré by už v tejto fáze dokázali čo najviac mladých ľudí pritiahnuť k futbalu aj na tej školskej, amatérskej úrovni a nielen súťažnej.
Čo by ste chceli pán Kováčik vo funkcii dosiahnuť? S čím budete spokojný odchádzať - a možno po ďalších voľbách - pokračovať?
Bol by som spokojný, keby futbal mal vyšší kredit, aby bol akceptovateľný, dôveryhodný, transparentný, aby bol minimálne rozostavaný štadión v Bratislave a aby sa mi podarilo presvedčiť zainteresovaných, že do futbalovej infraštruktúry musí investovať štát spoločne so samosprávou a minoritne aj s klubmi a minoritne aj s účasťou SFZ.
Myslíte si, pán Kováčik, že sa dá v našom priestore dosiahnuť transparentnosť?
Dá. Všetko je v ľuďoch. Keď sa nastavia pravidlá a systém platný pre všetkých, tak sa to dá na všetkých úrovniach.
Korupcia - čo s ňou? Veľa sa o nej v súvislosti s futbalom hovorí, no vyzerá to tak, že nikto s tým nič nerobí...
S korupciou môžeme robiť niečo vtedy, keď budeme o konkrétnej korupcii vedieť. Opakujem sa, korupcia tak, ako v iných oblastiach na Slovensku je aj vo futbale, ale tak, ako ju riešia inde, tak ju riešia vtedy, keď je konkrétny prípad. A ak bude takýto konkrétny prípad aj vo futbale, tak sa s tým určite vysporiadame zodpovedne a nikdy nebudeme tieto veci zametať pod koberec.
Rozhodcovia sú samostatná kapitola - ako ich hodnotíte - nemyslíte si, že je ich u nás viac slabších ako tých lepších? Prečo niekedy očividne poškodzujú? Pozrite sa na to!
Samozrejme, že sa na to permanentne pozerám. Tak ako je to v iných krajinách, tak je to aj u nás - sú lepší a horší. Pre porovnanie pripomeniem posledný svetový šampionát, kde pískala svetová špička a boli sme svedkami obrovských chýb. Preto by som bol rád, keby sme aj u našich rozhodcov pri každej chybe, ktorú urobia, nevideli hneď úmysel, ale skúsili sa na to pozrieť v takomto kontexte.
Kde a čo je podľa vás najväčší problém slovenského futbalu?
Slovenský futbal nemá dostatok financií, má zlú infraštruktúru, sprevádzali ho škandály, dlho nedosiahol úspech, až postup na MS sa dá považovať az obrovský úspech, ale od vzniku SR sme na to čakali 18 rokov, a to sú všetko atribúty, ktoré dostali futbal vo všeobecnom vnímaní do tej pozície, ako hovoríte. Nie je možné to zmeniť zo dňa na deň, ale verím tomu, že v priebehu niekoľkých rokov bude tá situácia iná.
Má slovenský futbal potenciál - a ak áno, aký?
Slovenský futbal má obrovksý potenciál. Máme jedno veľmi perspektívne reprezentačné mužstvo A, keď sa pozrieme, aká je veková skladba mužstva, v akých kluboch hrajú títo hráči, aké kluby sa zaujímajú už o našich mladých rokoch vo veku 15, 16, 17 rokov, toto považujem za obrovský potenciál do budúcna. A slovenský futbal má obrovský potenciál aj v ľuďoch, ktorí pracujú v štruktúrach UEFA a FIFA, ako je napríklad generálny sekretár SFZ Jozef Kliment, ktorý pracoval UEFA štyri roky a určite tam mohol pracovať ďalších 20, keby sa nevrátil na Slovensko. Mal som možnosť vidieť, aký obrovský kredit má u čelných predstaviteľov UEFA. Máme Slovenku, ktorá pracuje na významnej pozícii v štruktúrach FIFA, Evu Pasquier. Toto tiež považujem za obrovský potenciál.
Dá sa podľa vás slovenský futbal ozdraviť? Aké budú vaše najbližšie zámery a rozhodnutia?
Pokúsime sa ho ozdraviť. Tých krokov je potrebné urobiť niekoľko. Pripravujeme legislatívne zmeny, robíme všetko pre to, aby do slvoenského futbalu plynulo viac finančných prostriedkov, snažíme sa zaviesť transparentný systém, ktorý bude platiť pre všetkých, pravidlá, ktoré budú platiť pre všetkých rovnako, čo v minulosti určite nebolo pravidlom. A o jednotlivých krokoch sa priebežne dozviete prostredníctvom našej internetovej stránky alebo zápisov z výkonného výboru, ktorý býva každý mesiac a hneď po skončení je tento zápis zverejnený na našej webovej stránke, čo tiež v minulosti nebývalo zvykom.
Pán Kováčik, chcem sa spýtať ako to vyzerá s národným štadiónom a či sa vám nezdá kapacita, o ktorej sa hovorí, nedostatočná? Nedá sa postaviť štadión trebárs pre 45000 divákov? 20 000 je strašne málo, to mi potvrdilo už strašne veľa ľudi.
Samozrejme, že postaviť sa dá aj pre 40-tisíc, ale odpoviem otázkou - kto to zaplatí? Dnes sa snažíme hľadať kompromisné riešenie, štadión pre 25-tisíc divákov a už pri výstavbe myslieť na to, že by sa kapacita dala zvýšiť na 30-tisíc divákov v ďalšom období. Myslím, že v tejto situácii je toto to najreálnejšie, čo dokážeme dosiahnuť.
Čo hovoríte na mládežnícky futbal na Slovensku?
Myslím si, že mu nie je venovaná dostatočná pozornosť. Myslím, že veľakrát zahraniční pozorovatelia majú lepší prehľad o našich výnimočných talentoch ako tí, ktorí by mali mať na Slovensku. Určite chýbajú tak, ako v celom futbale, finančné zdroje. Nemáme futbalové akadémie, ako majú okolité krajiny, ako napr. Maďarsko, ktoré ich má niekoľko a veľmi kvalitných.
Dobrý deň pán Kováčik. Čo by ste boli ochotný obetovať, vzdať sa pre podnikanie? Napríklad, vedeli by ste predať byt a ísť do podnájmu, ak by ste potrebovali financie?
Keď človek predáva byt, tak by mal vedieť, aké riziko očakáva a asi by som to urobil len vtedy, keď by to riziko bolo na úrovni mojej akceptácie. Každý máme tú mieru niekde inde, takže je to individuálne.
Pán Kováčik, želám vám veľa úspechov v zdegenerovanom slovenskom futbale. Myslíte že sa podarí odstrániť hlúpych rodičov z tréningu detí alebo špekulantov, ktorí platia klubom aby ich synátor hral tam kde si zaplatia? Aby sme potom nemali "tlačenky" ako to býva zvykom.
Z pozície SFZ je ťažko riešiť záležitosti, ktoré by mali byť v kompetencii klubov, ktoré by mali v takýchto situáciách určite podniknúť kroky, aby sa toto nedialo. Môžem Vám garantovať, že do reprezentačných výberov sa žiadne tlačenky nedostanú.
Neviem či si pamätáte, keď ste mi na konferencii SFZ sľúbili, že mládežnicky futbal dostane Vašu podporu, verím že to splníte . Ako to konkrétne chcete realizovať?
Ako som už spomenul v predchádzajúcej odpovedi, budem sa snažiť, aby sa do mládežníckeho futbalu dostalo viac financií ako doteraz, budem sa snažit podporovať vznik akadémií, aby mládežnícke kategórie na úrovni reprezentácie viedli fundovaní tréneri, ktorí budú pre mladých hráčov jednak veľkou autoritou a jednak aj veľkým vzorom. Budeme sa snažiť organizovať na Slovensku čo najviac podujatí. Myslím, že veľkým úspechom je organizovanie ME na Slovensku hráčov do 17 rokov, ktoré budú v roku 2013.
Pán Kováčik, som skeptik. Váš dobrý úmysel sa zrejme nepodarí, pretože pred vami stojí banda hráčskych agentov, gamblerov, trénerov amatérov, ktori kšeftujú a predávajú hráčov, výsledky, atď. Dorastenecký tréneri, to je banda sexuchtivých zvrhlíkov, ktorí súložia s matkami chlapcov...
Agenti patria k futbalu, aj keď na Slovensku mám s nimi dlhodobo len negatívnu skúsenosť a nie je to obľúbená skupina ľudí, ktorá je súčasťou slovenského futbalu. Samozrejme, aj medzi nimi sú výnimky, ale praktickú skúsenosť mám takú, ako som povedal. Čo sa týka mládežníckych trénerov, to je Váš názor. Tiež si myslím, že jedna lastovička leto nerobí.
Pan Kováčik, plánujete nejakým spôsobom podporovať a rozvíjať malé "dedinské futbalové kluby" resp. aspoň ich mládežnícke družstvá? Kopec kvalitných hráčov začalo práve v nich, ale momentálne tam vidím veľkú, tak povediac dieru, pretože väčšina klubov mé existenčné finančné problémy...
Určite budeme chcieť dostať viac financií do všetkých zložiek slovenského futbalu. Ako som spomínal mládež, tak aj do amatérskeho futbalu a budeme sa snažit presvedčiť partnerov, že má zmysel podporovať nižšie súťaže práve z toho dôvodu, že tam majú svojich klientov, partnerov, kupujúcich. Máme rozpracovaných niekoľko takýchto projektov a verím tomu, že sa to tiež podarí.
Dobrý deň, chcem sa spýtať, čo si myslíte o situácii v ÚLK a odvolaní pána Belaníka. Poprosím úprimne a nie tie otrepané frázy, že sa na tom dohodli kluby, treba to rešpektovať a pod.
Môj subjektívny názor na túto situáciu je nasledovný. Nemyslím si, že všetko, čo sa udialo v súvislosti s odvolaním Karola Belaníka bolo v poriadku a aj keď kluby neboli spokojné s niektorou z činností, ktorú realizoval bývalý prezident Belaník, tak spôsob, akým sa to udialo, keďže som bol priamym účastníkom, nebol vhodný a so slušnými spôsobmi to nemalo veľa spoločného.
Pán Kováčik, vážim si Vaše podnikateľské úspechy, ale ako vysvetlíte, že po Vašom príchode na zväz ste tam nastolili "rodinkárstvo"(aj ked nie úplne pokrvné) a stiahli ste si tam zamestnancov Forzy a zároveň ste zväz presťahovali do budovy k Forze? Tak trochu ste si ten zväz "sprivatizovali"...
Nesúhlasím. Forza sa presťahovala do tejto budovy na začiatku roka 2010 a sme tu nájomníkmi, presne tak ako SFZ. Keď sme hľadali priestory pre SFZ, tak sme požiadali firmu, ktorá robí obstarávanie, aby nám vytypovala minimálne päť vhodných priestorov v okresoch Bratislava II a III z dôvodu dobrého prístupu z diaľnice pre ostatných členov futbalového hnutia pri príchode do Bratislavy, to bola jedna z podmienok. Na výkonnom výbore sme posudzovali päť takýchto navrhnutých priestorov a všetci členovia výkonného výboru jednohlasne odsúhladili práve tento priestor kvôli dobrým podmienkam - ceny nájomného, parkovacie miesta, cena za parkovacie miesta, možnosť stravovania pre pracovníkov v danom objekte, takže rodinkárstvo určite nie. A čo sa týka pracovníkov z Forzy, keď idete do nového prostredia, tak sa obyčajne chcete obklopiť ľuďmi, ktorí sú schopní, ktorých poznáte a na ktorých sa môžete spoľahnúť. A každý odniekiaľ prichádza. Verte mi, nehľadaje za tým nič zlé, robím to s najlepším úmyslom, v čo najkratšom čase dostať SFZ na úroveň jednej transparentnej a akceptovateľnej inštitúcie.
Aké podmienky vytvorí zväz na obnovu štadiónov a vytvorenie vyhovujúcich podmienok. Uvažuje sa konečne reálne o návrate výnosov firmy Tipos do športu.
O návrate prostriedkov z Tiposu do športu je skôr otázka na ministra financií, pána Mikloša. My by sme boli samozrejme, radi, keby tieto prostriedky prúdili do športu, ale bohužiaľ toto nevieme ovplyvniť.
Dobrý deň, vo funkcii ste už takmer pol roka. Čo konkrétne ste už vykonali a kde môžeme vidieť už realizované aktivity? Nie je pol roka pridlho, aby sa nič neurobilo?
Sú to zatiaľ len štyri mesiace. Samozrejme, kroky, ktoré som doteraz urobil, nie sú veľmi viditeľné, ale keď máte záujem, tak určite na webovej stránke nájdete zápisnice z výkonných výborov, kde tie kľúčové kroky sú určite pomenované. V tejto chvíli je to práca na legislatívnych úpravách, komunikácia so štátom a samosprávou na výstavbu štadióna, zavedenie normálnych štandardov vo fungovaní SFZ, lebo v minulosti neexistovali, oboznámenie sa s agendou SFZ tiež nebolo jednoduché a trvalo to niekoľko mesiacov, keďže SFZ má podpísané zmluvy s niektorými partnermi na šesť a viac rokov a tie zmluvy nie sú zrovna také, v ktorých by sa SFZ cítil komfortne. Takže aj moje kroky sú z tohto pohľadu veľmi limitované, ale verím, že už v priebehu tohto roka budete vidieť aj konkrétne výsledky.
Koľko podľa vás máme na Slovensku futbalových talentov? Koľko z týchto talentov je podľa Vás SFZ schopný odhaliť a vychovať?
SFZ nie je zrovna ten, ktorý by mal odhaľovať. V prvom rade by tie talenty mali odhaliť kluby. Prostredníctvom klubov sa títo hráči môžu dostať do reprezentácií v jednotlivých vekových kategóriách.
Dokedy bude Spartak Trnava trpieť kvôli nespravodlivosti zo strany funkcionárov zväzu, ktorí sú naklonení Slovanu? Dokedy bude na čele DK pán Krídla? Už by ste ho mohli vymeniť a dať tam mladšieho a nezaťaženého človeka minulosťou.
Dnešné vedenie zväzu určite nie je naklonené ani Slovanu ani žiadnemu inému klubu. Všetky kluby, ÚLK, každý člen slovenského futbalového hnutia mohol navrhovať v predchádzajúcich mesiacoch kandidátov na predsedov jednotlivých komisií, takže aj disciplinárnej, aj na členov jednotlivých komisií. Ja si nepamätám, že by zo strany Spartaka Trnava prišiel akýkoľvek návrh na predsedu, ani na člena DK. A tých členov, ktorých navrhla ÚLK, ktorých Spartak je súčasťou, tak tí sú v novej disciplinárnej komisii. A Spartak Trnava bude dovtedy dostávať tresty, pokým si neurobí poriadok s úzkou skupinou tiež fanúšikov, ktorí sa stávajú postrachom pre všetky futbalové štadióny na Slovensku a už nielen na Slovensku. Spomeniem posledný výstup trnavských fanúšikov v Luhačoviciach. A je mi to ľúto, lebo Spartak má ako jeden z mála klubov na Slovensku dobrých a verných fanúšikov, ale vo finále oni sami spôsobujú to, že klub sa dostáva do pozície platcu pravidelných pokút.
Chcem sa spýtať či bude zverejný audit SFZ, ktorý ste po nástupe do funkcie avízovali. Ďakujem a prajem všetko dobré pri zvládaní všetkých problémov a najmä "zákulisných hier" v slovenskom futbalovom hnutí.
Verím, že už na konci februára bude zverejnená správa o stave SFZ. Chceme ju v prvom rade predložiť členom rady SFZ, ktorá bude 17. februára a následne bude sprístupnená verejnosti.
Ďakujem za všetky položené otázky, bohužiaľ z časových dôvodov nebolo možné zodpovedať všetky. Veľmi rád si podobný rozhovor zopakujem opäť o niekoľko mesiacov.
Poznámka: rozhovor prešiel jazykovou korektúrou
Súvisiace články