Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

August 23, 2012

Ján Kováčik pre denník Šport: "Strecha áno, ale najprv koncepcia"

BRATISLAVA (Denník Šport/SFZ) - Prezident SFZ v rozhovore s redaktorom Gabrielom Bogdányim reaguje na výhrady prezidenta SOV, že futbal brzdí vznik strešnej organizácie nášho športu

 
 
 
 
Prezident SFZ Ján Kováčik počas poskytovania informácie o získaní mandátu na rokovanie o poste trénera národnej reprezentácie s Michalom Hippom a Stanislavom Grigom. Bratislava, 10. apríla 2012.

Prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár sa v našom minulotýždňovom Dialógu na víkend (pozn. bol zverejnený v sobotu 18.6.) kriticky vyjadril na adresu Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a jeho šéfa Jána Kováčika v súvislosti so vznikom spoločnej strešnej organizácie nášho športu. Tvrdil, že futbalisti, a najmä ich prezident, majú iný názor na transformáciu SOV na Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), čo môže zabrzdiť vznik "strechy".

"Nemáme výhrady k vzniku strešnej organizácie, len nechceme začať od konca," zdôrazňuje prezident SFZ Ján Kováčik v reakcii na Chmelárove výčitky. "Ideme robiť strechu, no nemáme dlhodobú koncepciu rozvoja a financovania športu, nemáme zákon o športe. Z môjho pohľadu by bolo logické, keby najprv vznikla takáto koncepcia a v rámci nej by sme zadefinovali aj pozícia strešnej organizácie: aké bude mať kompetencie, aký bude mať vzťah k športovým zväzom, samospráve a štátnym inštitúciám. Tento postup sa mi zdá logický, nie opačný, kde sa začína od strechy. To, že ideme od konca, je naša najväčšia výhrada."

Zjednoťte sa a potom môžeme debatovať, opakujú dookola slovenskí politici športovým funkcionárom. SOV vypočul ich volanie a v apríli prišiel s návrhom na vytvorenie strešnej organizácie nášho športu s pracovným názvom Slovenská olympijská a športová asociácia (SOŠA), ktorý v júli zmenil na Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

"Predsa už roky máme niekoľko spolkov, ktoré reprezentujú slovenský šport – Slovenské združenie telesnej kultúry (SZTK) alebo Konfederáciu športových zväzov (KŠZ) – a sú akoby strešné. Ľudia, ktorí sa teraz snažia vytvoriť strechu, boli alebo sú zaangažovaní aj v spomenutých organizáciách. Nechcem nikomu krivdiť, ale keď tí istí sa pokúšajú o niečo, čo tu už bolo a neplnilo si svoju úlohu, prečo máme teraz dôverovať, že to bude fungovať?"

Prezidentovi a ani výkonnému výboru SFZ sa nepozdáva pozícia zväzu v novej strešnej organizácii. Futbalový zväz združuje približne 60 percent všetkých registrovaných športovcov a nepáči sa mu, že by mal mať v strešnej organizácii rovnaký počet hlasov ako oveľa menšie zväzy.

"Nielen SFZ, ale aj ostatné veľké zväzy by mali mať väčšiu váhu pri hlasovaní a rozhodovaní," myslí si Ján Kováčik.

Na argument prezidenta SOV Františka Chmelára, že aj v UEFA a FIFA má každá krajina len jeden hlas, šéf futbalu odpovedá: "To je však neporovnateľné, lebo ide o ten istý šport. Lopta nás spája. Chystaná strecha však bude združovať subjekty s rozličnými prioritami. Nemáme a asi nebudeme mať rovnaké názory ako strelci, bobisti či krasokorčuliari."

Ján Kováčik, celkom logicky, pri tvorbe strešnej organizácie obhajuje záujmy futbalového hnutia, ktoré ho zvolilo do funkcie. Vynára sa však otázka, či v záujme vyššieho princípu neodložiť partikulárne záujmy a vyjsť v ústrety štátu, ktorý zmeny v celom slovenskom športe podmieňuje vytvorením jeho reprezentatívneho orgánu.

"My strešný orgán chceme, ale najprv by sme sa mali dohodnúť na vytvorení koncepcia rozvoja a financovania športu a v nej musí byť zadefinovaná pozícia strešnej organizácie. Všetko sa pripravuje veľmi rýchlo. Nevieme, aké bude mať strecha kompetencie k zväzom. Štát musí dať slovo, že ju bude rešpektovať, a ktoré svoje kompetencie prenesie na strechu," zdôrazňuje Kováčik. "Prečo štát nerešpektuje SZTK, KŠZ, prečo s nimi nekomunikuje a aká je záruka, že novú strešnú organizáciu bude naozaj rešpektovať? Na tieto otázky som od pána Chmelára pri našich diskusiách nedostal odpoveď."

Prezident SFZ si myslí, že neexistuje dôvod, aby strešná organizácia uzrela svetlo sveta už na valnom zhromaždení SOV 24. novembra.

"Všetko je veľmi rýchle, šité horúcou ihlou a veci nie sú domyslené," upozorňuje prezident SFZ. "Mali by sme si teraz sadnúť so zástupcami vlády, dať dokopy novú koncepciu a následne začať na vytvorení strechy, ktorá by začala fungovať od 1. januára 2014. My len chceme, aby bolo všetko dôkladne pripravené, a aby sme poznali pozíciu strešnej organizácie vo vzťahu k štátu. Potrebujeme silnú organizáciu, ktorá bude fungovať iks rokov. Potrebujeme také pravidlá, aby sa jej jednotlivé subjekty cítili komfortne. Ak my máme mať iba jeden hlas ako akýkoľvek malý zväz, necítime sa komfortne. To nie je iba môj názor, ale názor výkonného výboru. Hlasovalo zaň 11 členov a nik nebol proti."

Ján Kováčik tvrdí, že pnutie medzi SOV a SFZ nie je v žiadnom prípade dôsledok nejakej osobnej nevraživosti oboch prezidentov. Stále vidí priestor na rokovania a nájdenie spoločného riešenia.

"Naozaj to nie je z mojej strany nič osobné. Žiaľ, zatiaľ sme sa nedokázali naladiť sa na rovnakú argumentačnú rovinu. Nemám problém kedykoľvek si sadnúť s pánom Chmelárom a pokračovať v diskusii. Musí však byť vecná a nie o pocitoch," konštatuje futbalový šéf.

Do novembrového valného zhromaždenia SOV sa futbalový zväz bude snažiť svojich partnerov v olympijskom výbore presvedčiť, že priorita by mala byť koncepcia rozvoja a financovania športu a až potom vznik strešnej organizácie.

"Ak štát od nás chce jednotu, dajme sa teraz dokopy. Podpíšme memorandum o spoločnom postupe, zvoľme si zástupcov, ktorí budú rokovať so štátom a pripravovať už viackrát spomenutú koncepciu. Podobný postoj nemá iba náš zväz, ale ďalších sedem – osem veľkých. Prikláňajú sa k našej filozofii," tvrdí Ján Kováčik.

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ

– Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) má byť nástupnícka organizácia SOV a strešná organizácia slovenského športu.

– Do SOŠV by patrilo súčasných 38 olympijských a 13 neolympijských športových zväzov združených v SOV a pribrali by sa postupne aj ďalšie, ktoré v ňom teraz nie sú.

– Jeho členmi by sa zrejme stali aj Slovenský paralympijský výbor (SPV) a Slovenský deaflympijský výbor (SDV) a ďalšie organizácie so špecifickými úlohami (FTVŠ UK, SAUŠ a pod.).

– Sídlo SOŠV by bolo v Dome športu na Junáckej ulici v Bratislave.

– Výkonný výbor SOŠV by mal 15 volených členov.

– Uvažuje sa, že všetky olympijské športy by mali pri hlasovaní v pléne po dva hlasy, ostatné po jednom, SPV však žiada až 28 hlasov.

– Športové zväzy a organizácie by mali dať pripomienky k vzniku SOŠV do 15. septembra, o transformácii SOV na SOŠV by sa malo hlasovať na valnom zhromaždení SOV 24. novembra.