Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 6, 2014

Na jar sa v Poprade začne s dostavbou NTC

POPRAD (korzar.sme.sk) - Redaktor denníka Korzár Marek Nemec mapoval aktuálnu situáciu a budúcnosť futbalového národného tréningového centra pod Tatrami

 
 
 
 
NTC Poprad. 25. október 2013.

Futbalové centrum v Poprade otvorili 5. novembra 2013 zápasom slovenskej reprezentácie do 15 rokov s maďarskými rovesníkmi. Po Senci sa stalo už druhým na Slovensku. Výstavbu začali v decembri 2012 a aj napriek technickým problémom sa otvorilo podľa plánov ešte na jeseň minulého roka.

Prvá etapa výstavby NTC Poprad na mieste starého futbalového štadióna stála 1,8 milióna eur a Slovenský futbalový zväz (SFZ) ho financoval z prostriedkov investičného programu UEFA HatTrick III. Prípravu a realizáciu tohto projektu sledovala od začiatku aj Medzinárodná futbalová federácia (FIFA).V druhej fáze plánuje SFZ vybudovať novú tribúnu s kapacitou približne 3 700 miest a s tým súvisiacu infraštruktúru ako bufety, toalety, ošetrovňu pre divákov, kamerový systém, prístupové chodníky či turniketový systém na vstupe do areálu. V pláne je aj dobudovanie potrebných parkovacích plôch. Plánovaný rozpočet počíta s investíciou vo výške 1,8 milióna eur.

"Na výstavbu tribúny je vyčlenených 1,5 milióna eur z projektu výstavby futbalových štadiónov, financovaného z peňazí štátu. Zvyšok budeme kryť z vlastných zdrojov," informoval projektový manažér SFZ Peter Dedík. "S výstavbou tribúny by sme chceli začať v priebehu apríla. Termín však bude závisieť od ukončenia verejného obstarávania, ktoré prebieha," doplnil k aktuálnemu dianiu okolo II. fázy výstavby NTC Poprad. Súčasťou verejného obstarávania je aj príprava podkladov k výstavbe tribúny.

Podľa riaditeľa bude NTC Poprad v prvom rade slúžiť slovenským mládežníckym reprezentačným výberom. "Po jeho kompletnom dobudovaní sa tu budú konať reprezentačné zrazy a medzištátne stretnutia mládežníckych výberov. Ambíciou je, aby sme sa stali strediskom reprezentácie Slovenska do 21 rokov, čo by bola výborná možnosť priniesť do regiónu kvalitný medzinárodný futbal," odhalil plány riaditeľ areálu NTC Michal Mertinyák. Okrem reprezentačných výberov budú po ihriskách futbalového centra behať aj kluboví futbalisti.

"Areál NTC poslúži aj na komerčné aktivity v podobe sústredení domácich či zahraničných tímov. V pláne je niekoľko zaujímavých projektov, ktoré odprezentujeme po ich definitívnom dotiahnutí," upresnil ambície nového futbalového areálu pod Tatrami. Areál obhospodarujú dvaja pracovníci SFZ má v Poprade dvoch zamestnancov – riaditeľa NTC Michala Mertinyáka a prevádzkara Vladimíra Matejku, ktorý v lete minulého roka zachránil ľudský život a za obetavý čin získal ocenenie popradskej radnice.

"Prostredníctvom svojich zamestnancov manažujeme športovú a administratívnu časť. Popradský akvapark má od futbalového zväzu v dlhodobom prenájme hotelovú a reštauračnú časť," ozrejmil Peter Dedík. Ako projektový manažér SFZ dodal, v zrekonštruovanom objekte hlavnej tribúny má zároveň sídlo Podtatranský futbalový zväz a svoje domáce zápasy v III. lige - Východ tu budú hrávať i futbalisti FK Poprad.

V prvých dvoch rokoch fungovania NTC sa počíta s hospodárením v červených číslach. "Rozpočet bude skôr deficitný, očakávajú sa významné investície v podobe dokončenia druhej fázy. Dôležité bude vyriešenie otázky tréningových plôch v bezprostrednom okolí hlavnej hracej plochy," zdôraznil šéf areálu Mertinyák. Podľa štúdie poradenskej spoločnosti KPMG existujú predpoklady dostať popradské NTC do plusových čísiel v horizonte troch rokov pri jeho plnej funkčnosti. "Rozpočet máme nastavený podľa reálnych očakávaní, na strane výdavkov to je údržba a starostlivosť o areál vrátane vyhrievanej hracej plochy. Príjmy predstavujú komerčne aktivity v podobe prenájmu areálu predovšetkým na športové aktivity," zakončil Mertinyák.

Výborné podmienky a vynikajúci trávnik už ocenili futbalisti klubov, veľmi si ho pochvaľovali hráči ŠK Slovan Bratislava počas zimného sústredenia v Tatrách, z ktorého si odskočili do NTC na prípravné zápasy s 1. FC Tatran Prešov a domácim FK Poprad.

Program najbližších zápasov NTC Poprad

07.02. o 16:00  FC Spartak Trnava - Cracovia Krakov
13.02. o 12:00  Sandecja Nowy Sacz - FK Dukla Banská Bystrica
13.02. o 16:00  Sandecja Nowy Sacz - FK Poprad
15.02. o 11:00  Sandecja Nowy Sacz - FC Lokomotíva Košice

Pôvodný článok uverejnený v elektronickej verzii denníka Korzár