Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 11, 2016

VIDEO: V NTC Poprad slávnostne otvorili novú tréningovú plochu

POPRAD (SITA/TASR/Juraj Čurný) - Na otvorení sa zúčastnili prezident SFZ Ján Kováčik, primátor Popradu Jozef Švagerko, majiteľ Aquacity Ján Telenský a prezident FK Poprad Roman Dvorčák

 
 
 
 
Zľava prezident FK Poprad Roman Dvorčák, prezident SFZ Ján Kováčik, primátor Popradu Jozef Švagerko a majiteľ Aquacity Poprad Ján Telensky pri slávnostnom otvorení novej tréningovej plochy v NTC Poprad 10. októbra 2016.

Národné tréningové centrum Slovenského futbalového zväzu (SFZ) v Poprade v pondelok 10. októbra slávnostne otvorilo svoju tréningovú plochu. Prvé tréningy na nej by sa mali uskutočniť už počas tohto týždňa. Riaditeľ Národného tréningového centra (NTC) Peter Melek uviedol že, hrubé práce na stavbe za 700-tisíc eur trvali zhruba štyri mesiace, s ich prípravou však začali ešte vlani počas jesene. "Podarilo sa vybudovať ihrisko so siatym trávnikom, ktoré bude vykurované, museli sme tiež prebudovať nejaké inžinierske siete, vybudovalo sa aj oplotenie, infraštruktúra, chodníky a bránky," informoval o projekte Melek.

Nová plocha vyrástla na mieste niekdajšieho spišsko-sobotského ihriska, kde boli neskôr umiestnené aj azylové byty, ktoré mesto odstránilo. Ihrisko má vyhrievaný prírodný trávnik, oficiálne UEFA rozmery, je oplotené a vybavené striedačkami. "Dodatočne osadíme ešte osvetlenie," uviedol Melek. Národné tréningové centrum Slovenského futbalového zväzu v Poprade otvorili v novembri 2013. Novovybudovaná plocha poslúži podľa jeho riaditeľa predovšetkým pre zrazy Slovenského futbalového zväzu, mládežnícke a ženské reprezentácie, ale aj ďalšie zväzové aktivity, akými sú napríklad školské súťaže. "V druhom rade ju bude využívať aj domáci futbalový klub FK Poprad a v treťom rade poslúži komerčným aktivitám zahraničných tímov," doplnil.

Popradská samospráva plánuje v budúcom roku pri NTC výstavbu parkoviska, investuje celkovo 536-tisíc eur. Vďaka projektu by sa pri tréningovom centre malo v budúcnosti nachádzať do troch stoviek parkovacích miest na viac ako 6-tisíc metroch štvorcových. Pri novej tréningovej ploche vznikli aj dočasné parkovacie miesta a do budúcnosti plánuje vedenie NTC vybudovať za plotom ihriska menšie tribúny.

"Teším sa, že sme splnili ďalšiu časť dohody, ktorú sme pred niekoľkými rokmi dali. Sme radi, že sme to stihli v tomto roku a že sa môžeme tešiť na ďalšiu etapu v roku 2017, kde pribudne ďalšie ihrisko s trávnatou plochou,“ povedal prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik. Doplnil, že k NTC bude priradené aj ihrisko s umelou trávou v Tatranskej Lomnici, ktoré by malo byť hotové do troch týždňov.

Okrem SFZ a mesta Poprad na výstavbe futbalového areálu spolupracovalo aj AquaCity Poprad. "Sú to všetko naše pozemky a momentálne hľadáme najlepšiu pozíciu, kde by sme mohli postaviť športovú halu," povedal majiteľ popradského akvaparku Jan Telenský. Podľa jeho slov bude hala obsahovať najnovšiu technológiu či bežeckú dráhu. Postavená by mala byť medzi NTC a tréningovou plochou, ktorú dnes otvorili. "Celý areál vo Veľkej by mal byť v prípade priaznivých podmienok hotový do piatich rokov," zhodnotil popradský primátor Jozef Švagerko. K futbalovému areálu by malo prísť aj k úprave priľahlého rybníka, vybudovaniu rekreaparku a vysporiadaniu tenisových kurtov. Spolu s hokejovým štadiónom by tak malo ísť o veľký športový komplex na území mesta.

Po dokončení vybudovania tréningovej plochy tu bude hrávať a trénovať aj Futbalový klub (FK) Poprad. Ten bude môcť využívať hlavnú a tréningovú hraciu plochu, šatňu, zasadaciu miestnosť, miestnosť pre trénerov a sklad. "Ide o súčasť dlhodobej dohody. V roku 2007 mesto Poprad odovzdávalo futbalový štadión SFZ a vznikla dohoda, z ktorej vyplývalo, že najbližších 25 rokov tu máme hrávať a trénovať. Vybudovanie tréningového ihriska bolo pre nás nevyhnutné. Je to len ďalší krok na ceste, pretože dobudovanie areálu v mestskej časti Veľká je dlhodobý proces," povedal prezident FK Poprad Roman Dvorčák.